Malé tajomstvá veľkých obrazov - Season 3 (2016) (séria)

Opýtaj sa, odkiaľ prichádzame? Čo sme? Kam ideme? /Gauguin/ (S03E01)

(epizóda)
  • Česko Paul Gauguin (viac)
Francúzsko, 2016, 26 min

Tvorcovia:

Yves Nilly

Odkud přicházíme? Kdo jsme? Kam jdeme? Ohromující plátno velkých rozměrů, s tajemným názvem i námětem. Podle Gauguinových instrukcí je třeba ho číst zprava doleva, tedy opačně, než je na západě zvykem. Obraz je rozdělený na tři části, které korespondují s jeho názvem. Jako tři etapy lidské existence. Dětství, dospělost a stáří. Gauguin k obrazu nikdy nepodal žádné vysvětlení. Popsal ho prostě několika větami. Napravo je spící dítě a ženy sedící na bobku; dvě postavy oděné do purpurových šatů přemýšlejí o svém osudu; jedna velká postava dává najevo překvapení. Postava uprostřed češe ovoce. Dvě kočky vedle dítěte; koza; tajemné božstvo představující zřejmě jiný svět a další postava, naslouchající. A konečně na závěr úplně vlevo starší žena s odevzdaným výrazem. U jejích nohou je zvláštní bílý pták, v drápech drží ještěrku, a ztělesňuje nadbytečnost nějakých slov. Celá scéna se odehrává na břehu potoka, mezi stromy. V dálce zahlédneme moře a hory sousedního ostrova. Nahé oranžové postavy se vydělují z krajiny, kde převládají modrá a zelená ve stylu Veronézeho. Chladnější a střídmější barvy, než na malířových předchozích obrazech z Tahiti. (Česká televize)

jedna_vrana

Paul Gaugin je predstaviteľ postimpresionizmu. Jeho obrazy sú plné emócií, ktoré ním lomcovali aj v súkromnom živote. Paríž – Tahiti – Paríž. Manželka, Van Gogh, milenka. Žil životom búrliváka. Jeho obrazy patria medzi najdrahšie diela na svete. Dokument povinný pre milovníkov výtvarného umenia. Čítať jeho obrazy je celkom drina, keďže ani on sám ich presne nevysvetlil. ()