PopStory

• Česko PopStory
Dokumentárny / Hudobný
Česko, (2016–2020), 9 h 20 min (Minutáž: 56 min)

Réžia:

Jakub Skalický

Jiří Štědroň, Josef Laufer, Helena Vondráčková, Eva Pilarová, Karel Štědrý, Josef Zíma, Karel Gott, Jiří Černý, Vladimír Dvořák (a.z.), Waldemar Matuška (a.z.), Ljuba Hermanová (a.z.) (viac)

V tomto viacdielnom programe Českej televízie sledujú jeho tvorcovia vývoj československej pop-music, jej zákonitosti a nečakané súvislosti. (RTVS)

Recenzie používateľa Marze k tomuto seriálu (7)

Zvuky a médiá (2016) (S01E02)

Některé historky mě pobavily. Pár věcí mám stále ve sklepě. ()

Žánre a štýly (2016) (S01E03)

Věděl jsem, že čeští zpěváci za naší "železnou oponou" zdarma kopírovali zahraniční hity , ale že v takovém množství. Dokument tedy pojednává o úpadkové období české hudby. Nejhezčí písně vznikly ve folku. V současnosti je česká pop či rock scéna neposlouchatelná a valí se sem příšerný hip hop. V dokumentu mě pobavil Petr Janda  vyjádřením i italském disku. ()

Obchod a financie (2016) (S01E04)

Dokument je k shlédnutí v archivu České televize. ()

Slová a texty (2020) (S02E01)

Hlavním tématem je cenzura a autocenzura. "Autocenzura byla proto, aby si každý našetřil na auto" říká výstižně pamětník. Ilustrační příklad dává Miro Žbirka, kterého ti, kteří seděli v textových komisích donutili změnit text hitu Biely kvet z černého květu na bílý. ()

Export a import (2020) (S02E03)

Smokie na Bratislavské lyře, to musela být tehdy bomba. I na mě udělali svou kvalitou obrovský dojem před pár lety na hudebním festivalu Peklo pod Plzní. zde jsou ještě mladí. ()

Divadlo a film (2020) (S02E04)

Průvodce nejznámějšími divadelními představeními,  muzikály a filmy jako například Balada pro banditu nebo Diskopříběh. V dokumentu je hodně příjemné hudby. "Starci na chmelu je podle mě nejlepší český muzikál. To je jsou starci nežádoucí se do té doby nikdo neodvážil říct" říkají pamětníci. "Bylo to takové sentimentálně olíznuté". ()

Imidž a estetika (2020) (S02E06)

Je zde bohatý filmový archiv a spousta písniček. Obleky a blikající podia jsou dnes úsměvné. "Sedmdesátá léta v Československu nesměli popoví interpreti tancovat a energicky se pohybovat, museli mít slušné oblečení a zosobňovat dobré rodiče rodiny". ´Existovala kategorie zpěváků "dobří kluci", ale za Schellingera s klučičím vzhledem přišla náhrada neoholený Dalibor Janda s typem "nezdravý hlas". ()