PopStory

• Česko PopStory
Dokumentárny / Hudobný
Česko, (2016–2020), 9 h 20 min (Minutáž: 56 min)

Réžia:

Jakub Skalický

Jiří Štědroň, Josef Laufer, Helena Vondráčková, Eva Pilarová, Karel Štědrý, Josef Zíma, Karel Gott, Jiří Černý, Vladimír Dvořák (a.z.), Waldemar Matuška (a.z.), Ljuba Hermanová (a.z.) (viac)

V tomto viacdielnom programe Českej televízie sledujú jeho tvorcovia vývoj československej pop-music, jej zákonitosti a nečakané súvislosti. (RTVS)

Recenzie používateľa subic k tomuto seriálu (11)

PopStory (2016)

První série velmi slušný, ale ta druhá, tam jsem hltal téměř každý díl. Je to celkem takový průměrný dokument, ale o čem je, to mi trhá žíly. Já byl v osmdesátkách/devadesátkách děcko a všechno, co jsem jako děcko znal, co se hrálo, co jsem poslouchal, z toto nejsou jen slzy v oku, z toho jsou i ty chcance v nohavicích. ()

Tváre a hlasy (2016) (S01E01)

Z dnešního pohledu vlastně to důležité je, že mnozí ti, co tu vzpomínají, už dneska nežijí, takže kdo by dnes ještě na ty padesátky a šedesátky vzpomínal? ()

Zvuky a médiá (2016) (S01E02)

K výše uvedenému obsahu od ČT ještě doplním, že je tu zmínka o prvních českých černobílých videoklipech, tehdy tzv. televizních písniček. Na to navázaly první televizní hitparády, televizní Hitšaráda, kdy tuším že od 85 byly klipy v barvě. a později třeba slovenský Triangel. ()

Žánre a štýly (2016) (S01E03)

Celé šedesátky, sedmdesátky a osmdesátky jely na vlně kopírování hudby s českými texty, zdroje byla rakouská televize, kterou chytali v Bratislavě, v příhraničí potom rakouská a německá rádia. Někdy byla kvalita kopie i textu blátivá, jindy zase celkem slušná. Nějaká autorská práva nikdo neřešil. Ale hlavně šlo o to, že dobová vyloženě autorská tvorba byla taková nijaká. ()

Obchod a financie (2016) (S01E04)

V těch šedesátkách v divadle Rokoko už tehdy působil takový první manažer Darek Vostřel. I skupiny měly svoje manažery, jenže ti museli být tak nějak skrytí. A pak se objevovaly tzv. stáje, Janeček, Vágner, Hannig, Štaidl a následné oddělování jednotlivců. ()

Slová a texty (2020) (S02E01)

Sedmdesátková politická píseň, celkem podrobně se tomu věnuje i dokument Bratislavská lýra.  A pak přišly osmdesátky plné blátivých textů. ()

Festivaly a súťaže (2020) (S02E02)

No já si pamatuju třeba na Děčínskou kotvu a to byl fakt bizarní výtvor. ()

Export a import (2020) (S02E03)

Koho nám sem doveze Pragokoncert na Bratislavskou lyru či Intertalent? Od roku 70 na několik let jen soudruhy z východního bloku. Ale koncem sedmdesátek a pak v osmdesátkách už to bylo zase trochu lepší. A naopak Karel Gott v Las Vegas, to známe z vyprávění všichni, ale kdo se dostal dál ven? Zagorová, Korn a Vodráčková a to hlavně do Německa, ale ta byla tenkrát ještě 2. Jiní měli to "štěstí" koncertovat ve východním bloku. ()

Divadlo a film (2020) (S02E04)

Od prvních dá se říct televizních muzikálů, jako byly Hudba z Marsu a Kdyby tisíc klarinetů, přes nově vznikající hudební divadla, i přes původně operetní Karlín, vzestup Brněnského Městského divadla, až po dnešní muzikály. Říkali, že v Česku mělo premiéru v roce 2016 neuvěřitelných 40 muzikálů. ()

Hudba a politika (2020) (S02E05)

Osmdesátky a děsivý playback a začátek devadesátek až do začátku milénia a děsivé předvolební spoty a ti, co hráli pro konkrétní strany. Byl to děs a nemělo by se to promlčet. Že jo Krajčo, nejdřív pro socany, pak pro Babiše. ()

Imidž a estetika (2020) (S02E06)

Od dam v šatičkách a pánů v oblecích ještě v těch šedesátkách, před zvláštní sedmdesátky, divoké osmdesátky, pro něž jsou typické i zvláštní materiály jako igelit a šílené vycpávky, to celé pak gradovalo v devadesátkách. ()