Viac ako 140 osobností zo sveta česko-slovenskej aj zahraničnej hudobnej scény, unikátne archívne materiály zachytávajúce nielen atmosféru festivalu, ale aj scenérie Bratislavy posledných troch desaťročí minulého storočia. A k tomu neopakovateľné zážitky i polemiky, ktoré sa vynárajú v spomienkach na medzinárodný hudobný festival Bratislavská lýra. Toto všetko ponúka nový 10-dielny cyklus dokumentov pod názvom Zlatá lýra, ktorý sa už v septembri 2016 objaví na televíznych obrazovkách. Jeho uvedenie je v tomto roku viac ako symbolické. Znelka Medzinárodného festivalu tanečných piesní, ktorý o dva roky zmenil názov na Bratislavskú lýru, zaznela prvýkrát pred 50 rokmi, 23. júna 1966. Hneď po prvom ročníku sa festival dostal do pozornosti európskej hudobnej scény a stal sa rovnocenným partnerom ostatných európskych festivalov populárnej hudby združených vo Federation of International Festivals Organization. Od svojho vzniku v roku 1966 bol v socialistickom Československu vždy akýmsi závanom slobody, keďže na ňom účinkovali nielen najlepší československí interpreti, ale aj celý rad zahraničných hviezd prvej veľkosti. Popri výpovediach známych osobností – organizátorov, spevákov, skladateľov a textárov, pracovali tvorcovia aj s veľkým množstvom filmového archívneho materiálu, fotografiami, bulletinmi, zápisnicami. Práce na tvorbe samotného cyklu trvali viac ako tri roky, avšak kompletizácia informácií o Bratislavskej lýre trvala dramaturgovi Robovi Valovičovi takmer 10 rokov. (oficiálny text distribútora)

mol1111

Takový standardní dokument o Bratislavské lýre. Kladem je délka, že není potřeba pospíchat. Také oceňuju, že kontaktovali i spoustu zahraničních hostů, kteří se na lyře objevili (a taky soudruha Jakeše :-D). Poslední, zoufale ufňukaný díl o tom, jak byla tráva zelenější je za mě zcela zbytečný. Celý seriál obsahuje také víc než malé množství glorifikace dobové středoproudé hudby, což, upřímně řečeno, ona to zase taková bomba nebyla. ()

v1791

Nie je to iba o Lýre. Je to o ľuďoch a tej dobe. Mnohí zabudli alebo nevedia čo socializmus v sebe niesol. Vyrastal som vtedy, ale do hĺbky prehnitej spoločnosti som nevidel. Prečo si nevážime slobodu? Lebo sme neslobodu na vlastnej koži nezažili... Ďakujem za krásny dokument. ()