Vertigo

• Česko Závrať (viac)

Slávny thriller majstra filmového napätia Alfreda Hitchcocka rozpráva príbeh detektíva Scottieho Fergussona, ktorý po úraze trpí závratmi a panickým strachom z výšok. Pri jednom z pracovných zásahov stratil kolegu a ťažko sa zranil. Po vyliečení sa odoberá na predčasný dôchodok a nevie, čo s voľným časom. Preto vďačne príjme priateľov návrh, aby sledoval jeho psychicky labilnú ženu Madelaine, ktorá je posadnutá minulosťou. Jej manžel sa obáva, aby si nesiahla na život. Udalosti však naberajú závratný spád, keď Scottie podľahne kúzlu Madelaine... (STV)

Vozataj

Po prvním shlédnutí asi ještě neumím ocenit poselství Vertiga. Někdy, až bude nálada, zkusím podruhé zkouknout a třeba mě to přinutí dát hvězdu navíc. Jinak souhlasím s výbornými hereckými výkony. ()

Muf911

Velice pěkné romaneto, zpočátku se vše jeví nadpřirozené a nevysvětlitelné a teprve postupně se divák dozví naprosto reálné pozadí. Poslední část filmu mi pak přišla trochu natahovaná, ale nakonec je film asi spravedlivě zakončen. ()

jirka.maso

Vertigo mě před příběhem oslnilo hlavně svým technickým zpracováním, v němž Hitchcock prostě předběhl dobu. Navíc díky remastrované verzi film vypadá, jakoby ho natočil loni. Spojení okouzlující Kim Novak, krásného San Franciska, kontrastních barev a úžasné kamery dělá tento film výjimečným, přesto jsem čekal trochu víc. ()

casyy

Hltal jsem kazdy zaber, kazdy dialog a kazdy Stewartuv pohled na Kim (a obracene). V dramatu o lasce s kriminalnim nadechem predvadi Hitchcock dekonstrukci (nena)plneneho vztahu muze a zeny. A to tak ze brilantne! Mistrovske, genialne vysoustruzene dilo bez jedineho kazu. ()

Pjotrik

Pan Hitchcock buduje napětí taaaak dlooooooouuuuuhhhhhhhooooooooo....a mě se chtělo spát, tak jsem to zalomil:) Myslím, že existuje jeden novější TV film, který z velké části vykrádá tento námět, je přímočařejší, strašidelnější a bohužel i zábavnější. 60% ()

Venceslao90

No má očekávání byla velmi vysoká, takže jsem zůstal mírně zklamán. Rozhodně to není špatný film, naopak, velmi dobrý. Ale čekal jsem výjimečnou zápletku a že na konci mě rozuzlení toho všeho dostane a já budu dokonale zmystifikován :). Nestalo se ani jedno ani druhé. Každopádně nelze filmu upřít zajímavou atmosféru a několik skvělých momentů. Ale třeba takové Psycho mě dostalo víc, a to jsem dopředu věděl jeho zápletku. ()

Stuart6

1. Stewart je mentál :o). 2. Kim Novak je sakra kočka 3. Přeceňovaný film 4. Kim Novak je fakt koooočka :-) Ještě ke Galadriel. Nejlepší Hitchcockův film je samozřejmě "Na sever severozápadní linkou". To snad víme všichni ;-). ()

Kits

Tento film mě překvapil víc, než jakýkoliv Hitchcockův film. Rozhodně nějaký hyperaktivní, aktimelový hlupák by se těch 128 min nudil, protože ten potřebuje jednu akci za druhou, ale ve Vertigu je pár scének kde je jen povídání asi 5 min. Těmto lidem doporučuji se podívat na medvítka Pů a ne na Vertigo! ()

Desmi

Hitchcock umí vážně velmi dobře držet diváka v napětí, což potvrdil. Dalším světlejším bodem je hlavní pointa filmu, která je neodhadnutelná, překvapivá a její odhalení je vrcholem filmu. Problém ale je, že po tomto "vrcholu" následuje další půl hodina, která se ubírá odnikud nikam a mě osobně pohled na film dost ztmavila. Nerozumím tomu, proč to Hitchcock takhle "zpatlal". ()

macek166

Naprosto brilantní film. Překypuje emocemi, které člověka zasahují až do nitra. S tak bravurně vystaveným dějem se vyrovná i žánrům, které usilují o dokonalou zápletku. Film je směsicí hororu, psychologického snímku, romantiky, detektivky, dokonce snad i poetického filmu, přesto ve všech vítězí, film manipuluje s divákem a jsou mu až expresionistickou formou předávány pocity, každý záběr má do detailu rozpracovanou funkci, všechno tedy zapadá a funguje. To, o čem jsem na začátku pochyboval a shledal režisérskou chybou, se po konci jevilo jako logický dějový záměr. Celý símek je doprovázený děsivou, ale dokonale se hodící hudbou, která přidá dílu na poutavosti. O hercích nemá ani cenu hovořit, není co vytýkat a jenom bych chválil. S trochou váhání dávám zase po delším čase 5*, film si to jistě zaslouží, některé záběry a vnitřní atmosféra ve mně budou ještě chvíli cloumat. ()

heavy

Krásná, tajuplně, zranitelně, pošahaně, osudově krásná Kim Novak. A to je tak všechno. Když odhlédneme od tvůrcova věhlasu a budeme k tomu přistupovat jako k obyčejnému filmu na večer, zklamalo mě to. Zápletka a chování postav přitažené za vlasy, konec wtf... Hlavní hrdina je pošuk jak vyšitý, který mi byl od začátku nesympatický a v závěru až fyzicky odporný. Nejdřív se to celé tváří jako solidní duchařina, ale posléze se z toho vyklube obyčejná intrika. Slibná atmosféra z první půlky se vytratí, zůstane jen tvrdošíjné šílenství a pocit zmaru. Pointa je pro mě nepochopitelně vyzrazena dávno předtím, než by měla přijít. Závrať se nekonala. ()

Polter1

Film Vertigo bol dokonca istými časopismi označovaný, ako najlepší film vôbec. Mňa táto snímka nijak zvlášť neoslovila i napriek tomu ide o veľmi kvalitnú filmovú klasiku. ()

karnifex

Opravdu nechápu nadšené hodnocení tohoto filmu. Já ho viděl v rámci Zlatého fondu a mé pocity se zmítali mezi roztrpčením, nudou a chutí propadnout hysterickému smíchu. James Stewart děsně přehrává (a to i na rok 1958 - občas jeho výraz odpovídá tak němým groteskám z dvacátých let) a tento snímek podle mě celkově nejlépe ohodnotil starší pán, který po skončení produkce znechuceně poznamenal k manželce: "To bylo jak parodie!" ()

Scaevola

Jde nepochybně pouze o můj subjektivní názor, leč cosi se v procesu mého vnímání tohoto snímku nepovedlo. Snad jsem nebyl patřičně nalazen na úvodní melancholickou detektivku čekaje, že se opravdu něco stane. Jenže když se odehrál klíčový moment, film se zhroutil v přehnaně barvitou visi šílenství a finální pokřivená lovestory mne nezasáhla tak, jak by zřejmě měla. Samozřejmě musím zmínit technickou stránku, kterou i mé drobné povědomí o filmové formě uznává jako povedenou, avšak chyběla mi tu přímější údernost a především onen pověstný šok, jímž jsou Hitchcockovy počiny legendární, což říkám s vědomím toho, že jsem viděl příliš málo režisérových filmů na to, abych byl schopen postřehnuot jakoukoli hru s naznačenými motivy. ()

mich4l.b

Filmové zvraty jsou klišé (viz Zmizelá) a proto je k nim třeba přidat něco víc - podobně jako ve Fincherově trháku. Hitchcock tady ale neskutečně předběhl dobu. Pro mě jednoznačně jeho nejlepší film. ()

unclejack

Jasné, že o chlapíkovi, čo sa mu hovorí ,,the master of suspence,, som už počul veľa chvály a neprestajnému ospevovaniu dvojice Psycho - Vtáky som sa nevyhol ani ja. Doteraz som ale podobné odporúčania bral ako dobovú záležitosť a istú senilitu vážených filmových kritikov, pričom napätie som si sloními dávkami dodával z Polanského Chinatownu a z jemu podobných filmoch, ktoré sa aspoň blížia koncu 20. storočia. Až pri Vertigu som konečne pochopil, ako veľmi som Hitchcocka podcenil. Film vás totiž chytí za hrdlo už od prvých momentov a s výnimkou krátkej strednej pasáže vás už z napätého očakávania a nervózneho poposedávania nepustí. Práve tento prúd vždy prítomného napätia je zdrojom stálej sviežosti filmu, zatiaľ čo prvky ako úvodná sekvencia (Saul Bass mal určite aj lepšie, viz Kubrickov Spartakus), staručké triky či pompézny zauzlený hlavný hudobný motív dnes už očividne patria do sekcie starožitností. Hitchcockovi kladiem za veľké plus aj mysteriózny rámec príbehu, ktorý mi dokonca miestami zaváňal Rebekou (1940), ktorá ma však svojim nepokrytým sentimentalizmom nudila. Tu sa však práve kvôli trilerovej zápletke nudiť nemôžeme, a kedykoľvek sa nám aj zachce, niektorý z motívov B. Hermanna nás rýchlo vráti na tú správnu koľaj. Herci boli bez výnimky úžasní. James Stewart, ktorý fakticky nezlezie z obrazovky, presvedčivý a oslňujúci vo všetkých situáciách. Kim Novak tajomná ako hrad v Karpatoch a dokonale vystihujúca odlišný temperament dvojice Madelaine-Judy. Barbara Bel Geddes ako trochu zneuznaná verná spovedníčka hlavného hrdinu rovnako presvedčivá. Napokon sa teda sluší dodať, že s prihliadnutím na dobu vzniku stále ide o vynikajúci a napínavý film, ktorý si určite zaslúži divákovu plnú pozornosť. Určite nejde o film dokonalý (dobová kritika mala predsa len pravdu, rozuzlenie je hlúpe a malo sa radšej skočiť pri scéne s premenou Judy na Madelaine), ale k dokonalému ďaleko rozhodne nemá. A s ,,masterom of suspence,, sa ešte vidíme minimálne pri Okne do dvora, pričom očakávania (vyplývajúce práve z Vertiga) budú len tie najvyššie. ()

Robert Downey Jr. krouží kolem remaku Vertiga

Robert Downey Jr. krouží kolem remaku Vertiga

24.03.2023

Bylo to nejspíš jen otázkou času, studio Paramount Pictures každopádně nyní oznámilo, že se chystá natočit remake slavného Vertiga. Thriller legendárního režiséra Alfreda Hitchcocka (Psycho) z roku… (viac)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

11.04.2015

Již podesáté přivítá krnovské kino Mír 70 fanoušky festivalu 70mm filmů. O víkendu 17. – 19. dubna 2015 se historickými projektory prožene na dva miliony filmových políček, která v době svého uvedení… (viac)

Filmové hvězdy exkluzivně pro ČSFD.cz

Filmové hvězdy exkluzivně pro ČSFD.cz

25.03.2015

Oscarový režisér Jean-Jacques Annaud a ikonická herečka Kim Novak navštívili Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest, kde s nimi režisér Robin Kašpařík udělal exkluzivní rozhovory pro ČSFD.cz.… (viac)