Nerodič

(festivalový názov)
  • Česko Nerodič (viac)

Kolik podob může mít dnešní rodina? Jakou rodinu chceme? A chceme ji vůbec? Dokumentaristka Jana Počtová natočila intimní sondu do rodičovství a partnerství dneška. Film Nerodič ukazuje šest různých příběhů, šest názorů na rodičovství a s nimi šest různých forem rodin. Někdo z nich se pro své pojetí rodiny rozhodl, někdo k ní postupně došel, pro někoho nebyla jiná volba a někomu to prostě nevyšlo. Někdo by to možná udělal jinak, jiný si stojí za svým, někdo je šťastný a jiný zas frustrovaný. Všichni ale svým příběhem zastupují řadu jiných příběhů a rodin, které jsou těm jejich podobné. „Proč se mi rozpadla rodina?“, „Seženu otce ke svému dítěti?“, „Zvládneme to v patchwork rodině?“, „Proč mít vůbec děti?“, „Nechtěla jsem si pořizovat dítě bez otce, tak jsem se radši rozhodla pro adopci.“, „Jsme ženy a právě spolu čekáme třetí dítě.“ Nerodič není o známých lidech nebo známé cause, je „pouze“ o nás. (Bontonfilm)

Maxusz odpad!

Tohle autorka natáčela 2 roky? Výměna manželek bude nejen autentičtější, ale i hlubší sondou. Svými stupidními (v lepšími případně) a sugestivními (v horším případně) nebo dokonce stigmatizujícími (směrem k dětem) otázkami autorka klouže po povrchu, když vypráví několik paralelních příběhů, jejichž jednotícím prvkem je jen její rušivá přítomnost. Špatná dramaturgie dává tomuto studentskému dílku expresní vstupenku do zapomnění. Oh wait - autorka není studentkou? ()

Lord_Okurka

Velmi dobře natočený dokument, který zachycuje různé alternativy k tradiční rodině. Lesbický pár, střídavá péče, adopce, svobodná matka, slátaná (patchwork) rodina, a bezdětný pár. Při sledování dokumentu mi bylo mnohdy úzko, když jsem viděl, jak nezrale a necitlivě k potřebám dětí se někteří lidé chovají. Příklad za všechny: v podstatě v samém úvodu dokumentu jedna matka jakoby nic přec celou svou rodinou a všemi dětmi jen tak mimochodem prohodí: "Víte, já nemám ráda děti." V tu chvíli mi hodně zatrnulo a přemýšlel jsem nad tím, jak bych se jako dítě cítil, kdyby má matka tohle řekla přede mnou do televize. Uff! A podobných situací je v dokumentu celá řada. Strašně moc bych si přál, aby dokument mnohem více zachycoval a ukazoval, jak se v té které rodině cítí dítě. Takhle to mnohdy vypadá, že vše je dovoleno, vše je v pořádku, ono to nějak půjde... ()

Honey007

Po Generaci Singles jsem se na tento dokument velmi těšila. Sice jsem se narozdíl od Počtové posunula směrem k založení rodiny, takže se k rodičovství nedokážu stavět s takovým nadhledem, ale i tak si myslím, že se jí podařila zajímavá sociologická minisonda o přístupu k rodičovství. Ale i přesto si neodpustím poznámku, že výběr hlavních protagonistů je poněkud tendenční a rozhodně nepředstavuje "reprezentantivní vzorek", ale spíš směsici zajímavých extrémů, které ne-rodičovství může potkat. ()

drsny_hery

Jaký model rodiny je vlastně dneska normální? Nic převratného se člověk nedozví, ale dokument celkem zdařile a jasně vykreslí nastavení a nejzásadnější problémy jednotlivých aktérů. Někdo si cestu buduje vědomě sám, jiný je unášen nepřízní osudu a nejdospělejší názor zazní paradoxně od těch, kteří se rozhodnou děti nemít. Kéž by takto zodpovědných lidí bylo více. Každopádně by chtělo jednou s pořádným odstupem natočit pokračování. ()