Co moře pohltí

• Veľká Británia Rich and Strange

Manželé, které ubíjí každodenní rutina, se rozhodnou utratit nečekaně nabyté peníze za luxusní plavbu po světových oceánech. Jeden z prvních filmů Alfreda Hitchcocka. (Netflix)

_aandyy_

Tak pokud by mi někdo pustil tento film a měla bych hádat režiséra, nikdy by mě nenapadl Alfred Hitchcock. Pravda, začátky jsou krušné a jeho snahu je třeba ocenit, ale mě tohle opravdu nijak zvlášť nebavilo... Jistě, bylo tady pár zábavných a dramatických momentů, ale ztěží se mě dotkly. Nejedná se mi o to, že je film černobílý (od této doby bych jiný ani nepožadovala), jde mi o to, že příběh je už skoro kýčovitý, běžný. ()

worm14

Hodně nudný Hitchcock. Abych řekl pravdu tak scénář byl velmi slabý, celkem děj tvořili asi 4 postavy. Stejně tak byly zbytečné texty, které jakoby uváděli na scénu... Film byl prakticky poloněmý. Děj příliš nekomplikovaný a jednoduchý. Líbili se mi akorát tak záběry z Paříže nebo Hong Kongu. Takže kamera asi jedna z mála věcí, co by šli pochválit. Určitě lze doporučit alespoň všem, kteří chtějí vidět všechny filmy od Hitchcocka. ()

pollstro

Na Hitchcocka překvapivě autobiografické a lehce vtipné, mající svůj ekvivalent v osobním manželství, a navíc inspirováno výletem lodí, který spolu se svojí manželkou, současně podílející se i na scénáři, skutečně prožili. Silně ovlivněné Hitchcockovým humorem, jehož podobu lze nalézt v mnoha jeho pozdějších filmech. Ve své době si film zasloužil velmi negativní přijetí. Dozvuk němého filmu je zde mnohonásobně více znatelný, než u předchozích Hitchcockových filmů. Textové vsuvky jsou toho zdárným důkazem a nízké množství dialogů rovněž tak. Žánrově absolutně nevyvážené a těžko zařaditelné. Kreativní a experimentální využití kamery ale i přesto mile překvapí. ()

surprise

Jistěže jsem ovlivněn jménem režiséra, ale nehodnotím jen děj nebo zpracování adekvátní roku 1931, ale i sdělení, které chce režisér předat. V tomto smyslu oceňuji důraz na partnerskou odpovědnost, šalebnost princezen, vystižení naléhavého, přitom nenápadného svodu, mužské i ženské slabosti i síly, přítomnost smrti i naděje a zdůraznění příslušnosti ke křesťanské civilizaci. ()