Atlantida v džungli

Scenár:

Nick Green

Kamera:

Tim Cragg

Vydejte se za poznáním největší kambodžské památky, chrámu Angkor Vat, kolem kterého se rozkládalo důmyslně postavené hlavní město khmérské říše... Mezinárodní vědecký tým vydal v červnu roku 2013 senzační prohlášení. Nedaleko velkolepého chrámového komplexu Angkor Vat z 12. století se vědcům podařilo objevit pozůstatky ztraceného města, ukryté hluboko v kambodžské džungli. Kdysi tady stála rušná metropole, hlavní město khmérského království, které bylo domovem miliónu lidí. Díky nejmodernější technologii leteckého skenování povrchu laserem už víme o rozsáhlé městské zástavbě spojené cestami a kanály, protkané záhadnými dómy, zřejmě náboženského charakteru. Film zachycuje vědce na výpravě hlouběji do nitra džungle s cílem odhalit další tajemství zapomenutého města. Díky jejich práci se dozvídáme, jak tato pozoruhodná civilizace vznikla i jak se rozvíjela. Možná dokonce konečně vyluští záhadu, proč po 600 letech u moci Khmérové odešli ze svého největšího města, opustili jeho paláce a chrámy a nechali je napospas divoké džungli. (TV Prima)

radektejkal

Dokument se nás snaží nalákat na rozluštění zásadních tajemství spojených s Angor Vatem, které nám si ce neposkytne, přesto nám řekne spoustu nového. V podstatě se soustřeďuje na bádání ve dvou "vstupních svatyních": Šivově a Yamově, přičemž ta druhá byla dosud chybně interpretována. Vozidlo (zvíře), které bylo dosud označované za býka bylo na základě nově nalezeného fragmentu odhaleno jako buvol, tedy vozidlo Yamovo nikoli Šivovo. Samozřejmě zde s archeology sdílíme i další zájmy a problémy týkající se neživé, ale i zde živé, přírody. ()