Modrá krev - Série 3 (2023) (séria)

Zejdlicové ze Šenfeldu (S03E08)

(epizóda)
Česko, 2023, 52 min

František Kinský (sprievodca)

Potomci rodu, jehož heslo už dnes není známo, se po generace zřejmě řídí radou, jak nepromarnit a pečlivě spravovat dědictví. Touto radou je jediné slovo: výchova... Schönfeldové jsou potomci slezského rodu Seidlitzů či Zejdliců ze Šenfeldu. První písemná zmínka o rodu se objevuje v dokumentu z konce 13. století. Schönfeld neboli Siedlimowice najdeme dodnes v jižní Polsku, kousek od našich hranic. Stejného původu je i rod Bechiniů z Lažan. Již před mnoha staletími se větve těchto rodů oddělily, ale erb jim zůstal stejný. Tři kapři zdobící erb jejich rodu jsou podle erbovní pověsti na paměť toho, že kdysi tři bratři Zejdlicové vyhledali brod přes rozvodněnou řeku pro královské vojsko. Bylo nebylo..., ale kapři v jejich erbu jsou. Právo užívat erb a pečetit bílým voskem potvrdil Hertvíkovi Zejdlicovi ze Šenfeldu Rudolf II. Na sklonku 16. století byli povýšeni do panského stavu. Postupem staletí se první část jména Zejdlicové vytratila. V době pobělohorské byly majetky Zejdliců ze Šenfeldu konfiskovány a o tituly přišli. Dnes užívají jméno Schönfeld. Prapředek větve Bechiniů Jindřich Lefl byl povýšen do panského stavu v 15. století. Potomci dodnes nosí jméno Bechinie podle zámku a panství v Bechyni... V rodině se vyskytuje řada umělců a milovníků umění. Mimo jiné rod shromáždil řadu významných artefaktů. České umění na přelomu 16. a 17. století patřilo k nejlepšímu v Evropě. Vděčilo za to císaři Rudolfovi II., který z Prahy učinil své sídlo a pozval do něj věhlasné umělce. Panovníkův dvůr se záhy stal i střediskem obchodu s krásnými věcmi, mezi něž patřily i šperky. Náročně zpracované zlatnické výrobky byly kdysi běžnou součástí oděvů šlechty, do dnešní doby se jich však dochovalo málo a většinou jsou chloubou zahraničních sbírek. Díky Zejdlicům máme to štěstí, že um tehdejších mistrů můžeme obdivovat také u nás. (Česká televize)

papilon395

Tenhle díl mě ze všech dosavadních asi nejvíc oslovil. Asi proto, že se i přes danou linii scénáře vymyká a předchozí nějak přesahuje. Jméno rodu jsem slyšela prvně. Počátky za Rudolfa Habsburského, perzekuce po Bílé hoře i po roce 1948. Nedisponuje obrovskými majetky, naopak ještě v 90. letech doplácel státu zbytek nesplacené pradědečkovy "milionářské dávky". Praděda i děda souzeni a vězněni. V pořadu vystupují žijící zástupci tří generací rodu. A teď bych mohla vyjmenovat dlouhou řadu ušlechtilých vlastností, které ze všech vyzařovaly a kterými si získali mé sympatie. Takhle si představuji reprezentanty "modré krve". ()

mosem

Oč lépe působí starší generace, tím rozpačitější dojem vyvolávají zástupci generace mladé. Jistě, je to jen pocit, vyvolaný tímto pořadem. Sehrává v něm roli jistě i nervozita, věk, nezkušenost. Nicméně právě dva mladí pánové působí dojmem sebejistých mladých mužů, snad až dojmem zlaté mládeže. Nejraději by se věnovali podnikání, ale nejraději jsou že to dělá tatínek a tak nemají starosti, jak typické. A završují vše tím, že na rozdíl od dědečka i tatínka (kteří působí normálně) jsou to právě oni, kdo má pocit že mají modrou krev. A působí dojmem, že jim to stačí. Nicméně, opět spousta zajímavých informací. ()

jungewolf

Tento díl : 5 * a 83 % . Natáčelo se mj. na zámcích Lenešice, Koldín, Encovany, Bechyně, Lány, Rozsochatec, Zvoleněves. Na hradech(a zříceninách) Ralsko, Pernštejn, Krakovec a Okoř. Také v Polné na zámku a v kostele Nanebevzetí P.Marie a v novém kostele sv.Václava v Břeclavi . Unikátní je asi 900-letý dub ve Stochově . Mimochodem - OPRAVA chybného údaje v pořadu : nový kostel sv.Václava v Břeclavi, postavený v l.1992-1995, vysvětil 10.září 1995 tehdejší brněnský diecézní biskup Vojtěch Cikrle. Nikoliv T.Halík, ten je kněz, není biskup, takže kostely světit nemůže .... . ()