Modrá krev - Série 3 (2023) (séria)

Strachwitzové (S03E07)

(epizóda)
Česko, 2023, 52 min

František Kinský (sprievodca)

Jsme pronásledováni, ale nejsme opuštěni, jsme sráženi k zemi, ale nejsme poraženi. Citát z Bible, který spojuje tento rod s mnoha dalšími šlechtickými rodinami, by mohl být rodovým heslem starobylé dynastie... Rod Strachwitzů má v erbu useknutou kančí hlavu. Proč? To se přesně neví. Dnes mnozí z potomků žijí tady v samém srdci Moravy, v Kroměříži, kde se usadili na počátku 19. století. Jeden z předků rodu prý zachránil život markomanskému králi Marbodovi tím, že usekl palici divokého kance, který krále ohrožoval. Tolik legenda z 1. století. Nejstarší doložený prapředek rodu Strachwitzů je Woislaus de Strachowitz, zmíněný v písemnostech roku 1285. Původním domovským sídlem byly Strachowice poblíž Wroclavi v dnešním Polsku. Roku 1630 získali bratři Kryštof a Maxmilián Strachwitzové od císaře Ferdinanda II. titul barona. Kryštof byl římským prelátem a kanovníkem ve Vratislavi, Maxmilián poradcem vratislavského biskupa. Karel Josef (1724–1810), koupil v roce 1750 zámek v Kamieniec a roku 1798 obdržel od pruského krále Fridricha Viléma III. pruský titul hraběte na Kamienieci. O rok později získal uznání tohoto titulu také v Rakousku... Karel Josef, první hrabě rodu Strachwitzů, získal povýšení do hraběcího stavu od pruského krále Fridricha Viléma III. roku 1798. Povýšení znamenalo i povýšení erbu, v jeho středu byl nově umístěn štít s pruským orlem. Nejen tím je však hrabě Karel Josef význačný. Opravdové zásluhy získal tím, že prosadil navzdory odporu obyvatel v zemi pěstování brambor. Po smrti Karla Josefa sdílejí jeho synové majetek otce. Starší Ernest Joachim dědil Kamień Ślaski, mladší bratr Karel dostal Kamieniec. V Čechách, respektive na Moravě se Strachwitzové usadili na panství Šebetov u Olomouce a Zdounky u Kroměříže. (Česká televize)

Faustka

V této epizodě jsem si doplnila informace, např. že někteří Strachwitzové jsou náruživí kuřáci - tento nešvar se v dnešní době až nezdravě potírá a jejich neřest, ke které se hlásí je mi na nich sympatická. O svou rodovou historii se také již delší dobu zajímám, což vyplynulo z toho v čem jsem vyrůstala a jak jsem byla vychována. ()

Skuby47

Na tento díl jsem se těšila. Mrzelo mne, že jen velmi okrajově byla zmíněna větev rodiny, která žila přímo v Kroměříži. Chtěla jsem se něco dovědět o Marii a její rodině, žijící v domě patřícím dvěma bratrům veterinářům, kteří učili na zdejší veterině a po roce 1968 emigrovali.  Mirek s Marií rozenou Strachwitzovou přesídlil do Kanady a Jan do Švýcarska. V domě, který jim vyvlastnili a v devadesátých letech zase vrátili, byla mateřská školka. Mirek založil a vedl při škole šermířský oddíl, který jsem navštěvovala. Měl autíčko, kterému jsme říkali Karolínka, a tím nás vozil na různé soutěže. Byla jsem zvědavá na jejich osud, ale kromě zmínky jedné z příbuzných, o nejhodnější člence rodiny žijící v Kanadě, jsem se nic nedověděla. No, je to už dávno. Jinak zajímavý dokument. ()

subic

V rodokmenu mají, mimo jiné, taky Thurn-Taxisi z předchozího dílu seriálu, Czerníny, Kinské, Mensdorffové-Pouilly, Lobkowicze a další. Rod původně z polské dolnoslezské Vratislavi/Wroclavi, jehož potomci žili od 19. stolení na Moravě ve Zdounkách u Kroměříže, v Šebetově u Blanska a ve Slezsku na Opavsku. V letech 1938 a 1939 byl Hugo Strachwitz účastníkem všech 3 deklarací zástupců české a moravské šlechty. ()

jungewolf

Tento díl : 5 * a 83 % . K Obsahu jen doplním, že hned v r.1799 (rok po jeho získání v Prusku) byl jejich hraběcí titul uznán také v Habsburské monarchii .  ***Natáčelo se na zámcích Zdounky, Hošťálkovy, Šebetov, Oldřišov, Velké Kunětice, Kamień Ślaski, Kroměříž, Děčín, Kačina, Benátky n/Jizerou, Boskovice, Průhonice a Mcely. A také v rakouském Salzburgu . ()