Příběhy 20. století - Převrat (2019) (séria)

Sedláci (S02E03)

(epizóda)
Česko, 2019, 26 min

Réžia:

Ivo Bystřičan

Scenár:

Adam Drda

Komunisté sice po válce tvrdili voličům, že „kolchozy u nás nebudou“, záhy po únoru 1948 však začali s brutální likvidací venkova. Sedláci byli nahnáni do družstev, okradeni o půdu, na které jejich rody často hospodařily po staletí, připraveni o další majetky, tisíce jich stát prohlásil za kulaky, byli souzeni, posíláni do vězení a na nucené práce, vyháněni z domovů. Po listopadu 1989 se jen málokdo z restituentů vrátil k soukromému hospodaření, potomci někdejších sedláků půdu většinou prodali nebo pronajali. Komunistické zničení venkova se dodnes nepodařilo napravit, důsledky jsou sociální, kulturní i ekologické. Zemědělství ovládají velké společnosti, orientované na zisk z dotací, menší hospodáři jsou spíše výjimeční. Patří k nim Václav Dašek, Pavel Dobrovolný a Josef Sotona, kteří se rozhodli, že se vrátí k rodinné tradici a pustili se do hospodaření. (Česká televize)

Marze

Snažil jsem se přijít na důvod, proč na venkově v kulturních domech zkrachovala většina diskoték. Stěhování do měst? Generace tzv. skleníkových, interiérových dětí, kteří čas tráví na sociálních sítích na Youtube? Dlouhodobě nízká porodnost? ()