Příběhy 20. století - Převrat (2019) (séria)

Pohraničníci (S02E02)

(epizóda)
  • angličtina Frontier Guards (festivalový názov)

Pohraniční stráž působila především jako represivní ozbrojená složka komunistického státu. Jejím hlavním úkolem nebyla ostraha hranic před nebezpečím zvenčí, nýbrž lovení občanů z Československa a dalších zemí sovětského bloku, kteří se snažili utéct na svobodu, do demokratického světa. V letech 1948–1989 zemřelo na hranicích, po určitou dobu zaminovaných, obehnaných elektrickým plotem a posléze systémem zátarasů, asi tři sta uprchlíků. Přechod přes tzv. zelenou hranici do Rakouska či západního Německa se kvůli bezpečnostním opatřením stal brzy téměř nemožným. Nedovolené překročení hranice a opuštění republiky bylo v Československu trestné, dopadenému člověku hrozilo někdy i mnohaleté vězení. Pohraniční stráži veleli důstojníci z povolání. Patřili k nim i František Dušek, Milan Richter a Jaroslav Jakub Sviták. (Česká televize)

Marze

Poutavé vyprávění. "Jezdil tzv. voják pátrač. Neostříhaný kluk, často s kytarou a báglem. Chodil vlakem jestli někdo nejede podezřelej. Zeptal se na pokladně , jestli někdo podezřelej nekupoval lístek. Jezdil vlakem na Lipno a zpět. A ve Velešíně přistoupila dvoučlenná hlídka a ty podezřelé zatkla a odvlekla k nám na rotu". Další bývalý pohraničník říká: "Starý zlostný, morálně zchátralí pohraniční psi němečtí ovčáci, kteří už pořádně nemohli stopovat, jejich poslední štace před utracením byla v pohotovostní jednotce, která mohla být na místě narušení hranice za 15 minut. Pes k narušiteli doběhl a jen štěkal. Až teprve když ten po něčem šáhl, nebo pokračoval dál, zakousl se. Pohraničník mohl nejdřív použít chvat, pak bodák, až pak použít zbraň" ()