Labyrint světa a lusthaus srdce

(divadelný záznam)

Hra Labyrint světa a lusthauz srdce je právem považována za kultovní dílo české dramatické tvorby osmdesátých let. Pro Divadlo Husa na provázku je na motivy spisu J. A. Komenského "Labyrint světa a ráj srdce" napsal Ludvík Kundera, zrežíroval Peter Scherhaufer. Významnou složkou byla hudba Daniela Forró a scéna výtvarníka Milivoje Husáka. Touto dramatizací v roce 1983 dohánělo brněnské divadlo Evropu. V témže roce stanulo navíc mezinárodním projektem Labyrintu (mezinárodní divadelní akce v Kodani) v čele hnutí divadel s otevřeným pohledem na rozdělený svět. I proto se Česká televize rozhodla tuto legendární Scherhauferovu inscenaci zaznamenat... Příběh Poutníka (Petr Oslzlý), který se v doprovodu Všudybuda Všezvěda (Václav Svoboda) a Mámení (Alena Ambrová) vydává na cestu labyrintem, aby pochopil chod světa. Setkává se přitom se svým Osudem, hledá pravou víru, vyzkouší stav duchovní, vojenský i šlechtický. Často se na svět dívá přes brýle mámení. Jeho cesta plná pochyb a zklamáním vrcholí setkáním s Kristinou, která symbolizuje víru v lásku. (Česká televize)

ostravak30

Knihu Labyrint světa a ráj srdce jsem nikdy nečetl, ale samozřejmě, že ji znám ze školních lavic. Ovšem není mi známý její obsah do detailů a možná to se projeví i na mém hodnocení. Alegorické zobrazení této knihy je mi zkrátka cizí. Je to sice hra přesně pro Divadlo Husa na provázku, neboť podobné dovádění je typické pro jejich hry, ale hra není úplně jednoduchá na chápání a je třeba se jí naplno věnovat. Líbila se mi ale závěrečná definice štěstí. I když každý má asi svou vlastní definici, s touhle jsem se ztotožnil. Někdo k něčemu podobnému dojde hodně pozdě, někdo s ní žije a další má úplně jiné priority a na skutečné štěstí nepřijde nikdy. Dále oceňuji hudbu. ()

• „Lusthaus“ je německé označení pro letohrádek. Překlad více po smyslu sdělení je „místo potěšení“. (sator)