Reklama

Reklama

Príbeh o romantickom vzťahu medzi následníkom ruského trónu Nikolajom Alexandrovičom Romanovom a primabalerínou poľského pôvodu Matildou Kšesinskou (Matyldou Krzesińskou) sa začína v roku 1890, kedy 22-ročný cárovič prvý raz stretne 18-ročnú baletku Mariinského divadla v Petrohrade, a končí sa korunováciou Mikuláša II. a jeho manželky Alexandry Fiodorovny v roku 1896... Je koniec 19. storočia a mladý Nikolaj Alexandrovič Romanov (Lars Eidinger), následník ruského trónu, sa má čoskoro oženiť s princeznou, s ktorou si už dlhší čas vymieňa listy. Práve v tomto čase sa Nikolaj zoznámi s krásnou a ambicióznou primabalerínou Matildou (Michalina Olszańska), ktorá je schopná mužov poblázniť jediným pohľadom. Čaru mladej baletky neodolá ani on a začne sa s ňou stretávať. Postupne sa jeden do druhého zamilujú, no Nikolajova matka nekompromisne stojí za tým, že jej syn si vezme nemeckú nevestu Alix. Cár Alexander III. však umiera a Nikolaj má po ňom nastúpiť na trón. Čaká ho korunovácia a dlho pripravovaná svadba, o ktorej nechce ani počuť. Dokáže sa právoplatný dedič ruského trónu vzoprieť starým zvykom a vyberie sa za hlasom svojho srdca? (TV JOJ)

(viac)

Recenzie (28)

Marius 

všetky recenzie používateľa

S výnimkou hrubých rysov deja je Matilda doslova rozprávkou, v ktorej platí okrem tých najznámejších historických medzníkov len to, že cársky balet bol zásobárňou mladých mileniek romanovských elít. Sama Kšešinská bola skôr než nešťastnou romantičkou zlatokopkou, ktorá mala v posteli pol Petrohradu. Každopádne ruská kinematografia je dnes v porovnaní s ostatnými úplne inde pokiaľ ide o temer manieristicky krásne obrázky, k čomu v tomto filme prispievajú aj interiéry katarínskeho paláca a iných známych romanovských stavieb a ostatné zložky výpravy. A ako som už povedal pri Já, Olga Hepnarová, Michalina bude raz superstar, to dievča nielenže je krásne ale hrá jej to ako máloktorej. 8/10 P.S. Nechápem ten povyk zo strany pravoslávnej cirkvi a Natalie Poklonskej. Ten film bol k Mikulášovi II. až prijemný. ()

Aljak 

všetky recenzie používateľa

Veľkolepá výprava a úžasný vizuál! Kulisy a kostýmy naozaj očarujúce, rovnako aj vynikajúca kamera. Čo sa toho príbehu týka, nie som síce žiadny odborník na dejiny cárskeho Ruska, ale mám pocit, že tu dosť zaúradovala hyperbola (jednoducho, je mi akosi ťažko uveriteľné, že by sa tak velevážená postava akou bol Mikuláš II. takto verejne netajil náklonosťou ku kontroverznej baletke). Každopádne, ten románik medzi budúcim cárom a 17-ročnou baletkou Matildou, sa naozaj odohral a údajne to trvalo až 3 roky. Zaujímalo by ma ako to medzi nimi bolo v skutočnosti. Musím uznať, že na tento film sa mi pozeralo veľmi dobre - popri spomínanom vynikajúcom vizuále a výprave zaujali aj vydarené herecké výkony a celkové prevedenie tohto filmu. Škoda, že si rovnako nedali tvorcovia záležať aj na kvalitnejších dialógoch, ktoré si film z takéhoto prostredia priam vyžaduje. ()

Reklama

Johnny.ARN 

všetky recenzie používateľa

Takže Hepnarová si spravila výlet do cárskeho Ruska, kde svojimi malými kozami zvádzala Mikiho vol. 2, na ktorého si ale prúsila zúbok špatná nemka. Neriešim historicitu, tá mi je u ruských filmoch fakt u prdele, nakoľko strana a vláda veľmi rada filmy prikrášľuje a nedovolí vypustiť niečo, čo by matičke Rusi poškodilo. Aj kontroverzie okolo tohto počinu boli viac na hrané ako myslené vážne. Šak Mikino mal asi pol miliona detí, prečo by nemohol vo volných chvílach ešte ako miestodržitel obšťastnovať nejakú baletku? A že je to národ alkoholikov? Šak je, to platí do dnešných čias. Natočené to je veľkolepo, výpravne, s bohatými kostýmami a dlhou minutážou. A asi do polky je to aj veľmi pozeratelné. Potom ale prídu nejaké podivuhodné strihy, scény, ktoré do seba nezapadali a korunovácia, ktorá nebola zvládnutá tak v deji ako aj vo filme. Ale aspon vieme, prečo bol Rasputin na dvore varený pečený. 2 z 5 ()

dopitak 

všetky recenzie používateľa

Spíš melodrama než historické. Filmařské vytažení ničeho do historických souvislostí trochu vadí, pokud ale Matildu pojmete čistě jako romantickou frašku úplně náhodou z nejvyššího ruského prostředí, dopadne na výbornou. Filmařům se mimořádně podařil casting, Michalina (a její další nahé scény) udělá určitě větší díru do světa než v Muzzikantech a jako děvuša fatale je přesná. Přes ní jsem se taky k filmu dostal, obvykle ruskou kinematografii nesleduju. Mnoho povyku pro nic, jako obvykle, nic smilného neukazuje. Ode dneška má můj slovník nový pojem - šeredná jako (Němka) Luise Wolfram. ()

Morholt 

všetky recenzie používateľa

Rusům se musí nechat, že využili každou kopějku a na vizuálu je to sakra znát. Tak opulentní výprava se v rámci evropské kinematografie hned tak nevidí. Co se příběhu samotného týče, tak to už je na každém, jak mu to sedne. Oproti jiným filmům, kde ivani museli pracovat s romantickou zápletkou, tady nepůsobí neohrabaně, což je plus. Výborní byli i herci, nicméně ten celkový melodramatický tón není zrovna mým šálkem kávy. Jinak příliš nechápu ostré reakce. Mě tohle přišlo jako nekonfliktní romanťárna. 65% ()

Galéria (21)

Zaujímavosti (3)

  • Ještě před dokončením se filmem zabývala komise ministerstva kultury, která hodlala jeho závadnost posoudit na uzavřené projekci. Na velkofilm, který stál v přepočtu asi 630 milionů korun, si stěžovali především pravoslavní strážci morálky a ctitelé památky posledního ruského cara, který byl v roce 2000 svatořečen. (Kaufman)
  • Niektoré skupiny ortodoxných veriacich sa vyhrážali vypaľovaním kín, ktoré tento film premietnu. (d-fens)
  • Ruská poslankyně Natalja Poklonská o filmu řekla: „Rusko je ve filmu ukázáno jako země šibenic, opilců a smilstva. Nemůžeme dopustit, aby se do kin dostal film, který záměrně falzifikuje historii a diskredituje, pomlouvá a vysmívá se jednomu z nejvýznamnějších svatých naší církve - caru Mikulášovi II. a členům jeho rodiny." (Kaufman)

Reklama

Reklama