Případ Osterberg

(festivalový názov)
  • Slovinsko Psi brezčasja (viac)

Rok Osterberg se po několika letech vrací domů, aby se ujal vyšetřování případu vraždy svého bratra Makse. Jak vyplývá najevo, Maks byl součástí několika nelegálních obchodů a málokdo tak má zájem o vyřešení případu. S postupem vyšetřování je Rok konfrontován nejen se svojí minulostí, ale i s vše prostupujícím bojem o moc na úrovní místní mafie a lokálních politiků, s bezmocnou policií v pozadí. (Dny evropského filmu)

POMO

Mafiánka po slovinsku. Síce pocitovo o štvrtinu dlhšia než v reále, ale zábavná. Dobré dialógy, vťahujúca spleť dobre obsadených gangsterských xichtov. Všetci sú tu pošuci, podrazáci ale skorumpovaní politici, a celé meste s dymiacou fabrikou uprostred je na odstrel. Film si drží cynickú a rádoby cool náladu (hlavný borec je tiež pošuk, ale "so srdcom na mieste"). Mdlosť a upachtenosť rozprávania, ktoré môže niektorých divákov odradiť, je súčasťou režisérovej hry. Je to proste balkán, a nie Scorseseho New York. ()

Enšpígl

Jestli tohle měla být ucelená kriminálka, tak já jsem z toho Pat i Mat současně. Nějakej strejda tam obchází lidí s tím aby mu řekli co ví o smrti jeho bratra, jak ty lidi vybíral ví bůh, ale vypadalo to jako kdyby vzal Žlutý stránky a jel podle abecedy. Jediná výživná scéna se odehrála ve tmavý místnosti při dialogu s nějakým plešatým drsňákem co mu pořad foukal kouř do ksichtu, no určitě na ten film jdi, at nejsem jedinej kráva co marní čas s podprůměry. ()

EKLEKTIK

"Koho to zajímá? Dělám na sebe." Tento film opravdu splňuje nároky žánru "Noir" a je tedy plný kouře, hry stínů a světel červené, žluté a modré barvy, ale jeho závěr jakoby naznačoval, že šlo o pilotní díl nějakého detektivního seriálu. ()