Časosběrný osmidílný dokumentární cyklus je sondou za kulisy nahrávání hudby, která nás obklopuje původně z gramofonových desek, pak z rádia, televize, z magnetofonových kazet, z walkmanů, potom z kompaktních disků, z formátu MP3 a brzy nato z internetu. Postupně přiblíží roli producenta, vysvětlí základní rytmus nebo se podívá na to, jakou roli sehrál pro vývoj hudby vynález elektřiny. (Česká televize)

Recenzie používateľa Marze k tomuto seriálu (6)

Jak se kalila hudba (2016)

Přínosné pro mě bylo vidět kolik času jednotlivé kapely pilování alba věnují, aby bylo kvalitní a také technický vývoj hudby, i když nikdo v dokumentu pořádně nevysvětlil, jak hudební technika funguje. To je vlastně příčinou tak velké hudební nadprodukce v současné době. Každý si může doma na počítači složit písničku a prodávat jí automatem na síti o jednom dolaru za stažení. Takto začínalo pár současných mladých hvězdných zpěvaček, které už nemají rockové začátky zpívání po barech jako jejich předchůdkyně. ()

Producent vs. umělec (2016) (E01)

Dozvíte se něco o práci producenta, o počátcích Presleyho, Beatles. Dnes může hudbu skládat každý doma s mikrofonem a notebookem, jenže vyspělá technika sama o sobě neposkytne celou paletu. Teprve producent vaší hudbě dodá zvláštní zvukový odstín. Mít producenta pomůže vtisknout patřičný výraz. Ale líbilo se mi jak se Cat Stevens vzepřel diktátu producenta a vznikla písnička Father And Son  https://www.youtube.com/watch?v=MQUXy5giFuk ()

V zajetí elektřiny (2016) (E04)

Novy vytvarny obor s oznacenim hudba masovym nastupem syntezatoru koncem 70.let. Tezko najdete popovou nahravku z teto doby bez nich. Notebook je hudebni nastroj nasi doby. Sice neumime hrat na kytaru, ale mame sikovne prsty.  Pobavil me vyraz "audioterstosteron" jako poslouchani vzdorove muziky,kterou vmetete do tvare nekomu nepratelskemz koukej mi uhnout z cesty ty smejde. ()

Základní rytmus (2016) (E05)

Poučný dokument o vývoji zvuku a rytmu na České televizi vysílaný těsně před půlnocí. Souhlasím s názorem, že hudba by neměla žít roboticky. Do disca se začaly přidávat latinsko-americké perkuse a automatický bubeník, v New Yorku chodili lidé tancovat do tisíců tanečních klubů a dnes je prý výraz disco mrtvý. Jiný producent říká, že věří, že lidi lační po akustickém zvuku, aby projevili úctu lidem, kteří umí hrát na akustické nástroje, takže Bruno Mars jako v současnosti nejlepší bavič a interpret populární hudby je důležitý. ()

Zvuk a obraz (2016) (E07)

"Madonna se stala konzumní vieointerpretka. Pokaždé dokázala přijít s novou verzí sama sebe, věnovala tomu hodně času. Stala se obchodní značkou a chameleónem. Změnila stávající názor, že image interpreta je neměnná" dozvíte se. Líbil se mi producent, který když jste přišli s nápadem, okamžitě poznal, že máte na víc. ()

Moje jedinečná muzika (2016) (E08)

Dokument mapuje sto let nahravani zvuku. Ke zmene formatu dochazi po 10-15 rocich. Vinyly a gramofon, pak pametnik mluvi o malych mc kazetach, ktere mam jeste doma a o armade nahravacu: "Kdyz se vam libila holka, nahrali jste ji vyber vasich nejoblibenejsich pisnicek. Slo o jakousi dokumentaci toho, co jste zac, aby vas vnimala optikou vasi nejoblibenejsi hudby". Mit sbirku pisnicek znamenalo vyraz oddanosti vasi nejobkibenejsi kapely. Dnes si myslim, ze era dlouho zijicich hvezd konci. Nejmladsi generace posloucha zebrickovou hudbu jednotlive nejlepsi pisne. Walman mam doma take. Pak se objevil kompaktni disk a diskmany. Nasleduji mp3 jako navrat do ery singlu a sluchatka. Muzete kracet svetem s 10 000 pisnickami v kapse. Nyni mame Youtube, kde lidi chteji tvorit vlastni hudbu a nahravat ji. Nastesti porad existuji ti, kteri chodi na zivou hudbu. Internet z ni oreze to nejlepsi. Dokument na Ceske televizi Artu. ()