Poprvé se potkali v příšeří biografu a hned si omylem vyměnili tašky. Podruhé se „našli“ u okénka Ztrát a nálezů, kam slečna Petra (L. Šafránková) přišla Tomášovi Krchňákovi (J. Abrhám) připomenout, že podle jeho ztraceného diáře by právě v tomto okamžiku měl sedět v zubařském křesle. V témže duchu pokračovala známost stále ještě svobodného, pětatřicetiletého, značně roztržitého vědeckého aspiranta Krchňáka a romanticky založené slečny Petry až do dne, kdy se Tomáš odjel podívat za rodiči na venkov. Doma jej uvítala bábovka a dobře míněné rady, začínající u jeho kandidátské práce a končící u maminčina povzdechu, že vnoučků se už asi nikdy nedočká. O to větším překvapením byla pro rodiče Tomášova reakce: „Já se budu ženit“. Rodinný rozhovor mžikem nabral jiný směr. „Člověk by se měl ženit s rozmyslem“, varoval před zbrklostí otec. „Toho druhého nejlíp poznáš, když s ním cestuješ“. Oni dva s maminkou například jeli na svatební cestu do Jiljí. Když Tomáš půjde v jejich šlépějích, nemůže nic zkazit. (Česká televize)

Mylouch

"Nazdařbůh ! To slovo se dosud v mém slovníku nenacházelo" aneb LÁSKA v postupných novomanželských táborech na hranici charakterů ()

eisha3

Výborná komedie o předsvatební cestě filmových skoromanželů a opravdových manželů Josefa Abrháma a Libuše Šafránkové. Já jsem se celý film skvěle bavila. Oba dva se mi tu líbili nejvíce ze všech svých rolí (pokud nepočítám Abrháma ve Vrchni, prchni!). Vřele doporučuju na oddechnutí. ()

otík

Milá komedie s krásnou ústřední dvojicí a vtipným vnitřním hlasem Josefa Abraháma. Tato cesta se vskutku povedla na jedničku. Ke hvězdičce však ještě trošku chybí lepší spádovost, občas je to na můj vkus hodně uondané. ()

FilMiki

Svatební (tedy vlastně před-svatební;) cesta do Jiljí je nezakrytě moje česká srdcovka, takže objektivita asi půjde stranou.. Je pár českých filmů, ke kterým se dokážu stále vracet v nemoci, ve zdraví, v radosti i smutku, a to je přesně případ Jiljí. Nevybavím si jinou dvojici, která by byla tak sehraná a tak dokonale uvěřitelná jako je Abrhám se Šafránkvou. Navíc s komentářem hlavní postavy, které mám ve filmech hodně ráda - .. co to .. vlastne zcela objektivně ! -tenhle film je prostě perla mezi žánrem "česká komedie" ()

Skuby47

To se zase jednou naší televizi něco povedlo. Je to nápadité, dobře napsané a kouzelně zahrané. Vtipné dialogy pro skvěle zvolené herce a to vše zasazené do krásného přírodního prostředí, prostě radost se na to koukat. Jen si nejsem jista, zda bych chtěla takovouto předsvatební prověrku charakterů a testování partnera absolvovat. ()

filmmovier

Překrásná Libuška, geniální voiceovery Josefa Abrháma, Smoljak a Svěrák v báječných malých rolích, výtečné obsazení, hromada výtečných hlášek a zábavných situací, krásné prostředí, chemie mezi ústřední dvojicí (jak taky jinak) a krásná podívaná od začátku do konce Milé, neuvěřitelně zábavné, rozhodně jedna z nejlepších českých komedií všech dob, i já jsem přemýšlel o pěti hvězdách, a to už je něco. Škoda, že jsem tento klenot až dosud naprosto míjel a ignoroval. Velice trestuhodné. 85%. ()

HonzaBez

"To není svatební cesta, to je cesta do pekel." :D:D:D  Vtipné dialogy, kouzelné herecké výkony obou hlavních protagonistů. A taky celá řada nápaditých situací, se kterými se oba "adepti" na manželství musí nějak vypořádat. Téměř legendární je za mě třeba scéna, kdy Tomáš šlape s fošnou na zádech vzhůru na vrchol. Výborné jsou přitom i všechny ty Tomášovi vnitřní monology, kterými to celé dění komentuje. Celkově jde o jeden z mých nejoblíbenějších televizních filmů s moji oblíbenou hereckou dvojicí, která je ode dneška zase spolu tam nahoře... :-( ()

Mirokukii

Dobrodružná výpravička za poznáváním a testováním vztahu dvou milujících se lidí. Snímek o to půvabnější a dokonalejší že jej představuje náš nejkrásnější a herecky nesmírně přesvědčivý pár, který naše divadelní a filmová obec nabízí. Ke škodě snímku působí pouze fakt, že každý záběr z krkolomné túry panu Abrhámovi, s neodolatelnou Šafránkovou po boku, prostě a jednoduše závidím. Vysilující dobývání kopce s trámem na zádech, či napínavé sjíždění řeky - nezapomenutelné... "O mě nejde, já vím, že se k sobě výborně hodíme." "To snad ani není možný." ()

Endyis

Jeden z paradích masterflicků od Bočana. Tenhle snímek se mi vskutku líbí. Opravdu kvalitní a nádherná česká romantická komedie se skělými dvěma představitely v hlavních rolích, která se odehrává v magickém prostředí Krkonoš. Tento snímek bych uvítal někdy v budoucí době na DVD placičce. Zaslouil by jsi to. Dneska by člvoěk takhle pěknou komedii pohledal.. ()

noriaki

Zápletka je pochopitelně úplně nesmyslná. Pokud Vám osud přihraje Libušku Šafránkovou, tak mu způsobně poděkujete a budete se modit, aby si to nedejbože nerozmyslela. Tohle je jediná výtka kterou k filmu mám, protože zbytek je perfektní. Především scény v nichž si on vše vyfantazíruje, aby ho následný střet s realitou usadil na zem. Jak říká Woody Allen - když chceš Boha rozesmát, řekni mu své plány. ()

Tomatáš

Přes dvacet let starý film, který je snad nesmrtelný...V hlavních rolích excelují Josef Abrhám a Libuška Šafránková a já jsem jim to fakt věřil..Super nápad, český top humor, super hlášky, krásná česká příroda, Zděněk Svěrák!!..pro mne jasných pět * ()

Prekarkar

A tak jsem se přes "Košilku" dostal na "Svatební cestu do Jiljí". Jo, cesty ... jsou prostě nevyzpytatelné. Tady zase dám trochu víc na scénář, než na technickou kvalitu. Ale ta opravdu nezaostává, za ničím. Záběry, tedy kamera, zvuk, tedy i hudba, střih, tedy i citlivé nůžky... Prostě u mě za pět... ()