Pascha - z utrpenia k životu

(TV film)
všetky plagáty
Slovensko, 2015, 54 min

Réžia:

Iva Kúšiková

Pascha v preklade znamená Veľká noc. Putovanie z tmy do svetla, z utrpenia k víťaznému zavŕšeniu. O Cirkvi prenasledovanej, ale aj tej súčasnej hovoria otec a syn, kňazi gréckokatolíckej cirkvi. Vladyka Cyril Vasiľ SJ a o. Michal Vasiľ. (STV)

hygienik

Ak nie ste gréckokatolík a neviete, kto je Cyril Vasiľ, tento dokument vám veľa nepovie. V opačnom prípade hrozí, že sa pri ňom rozplačete, pretože spomína aj na ťažké časy jeho otca v rokoch 1948-68. Dominantnou je línia o súčasnosti (rok 2015) vladyku Cyrila (momentálne v Košiciach - rok 2021). Arcibiskup Cyril Vasiľ je pre slovenských gréckokatolíkov asi to isté, čím je pre slovenských rímskokatolíkov Jozef Kardinál Tomko. Mám na mysli nie len hierarchické postavenie, funkciu vo Vatikáne, ale aj emocionálny vzťah. Aj keď ho osobne nepoznáte, cítite pred ním rešpekt. Vidieť jeho otca, fotky z mladosti, či vidieť ako slúži rímskokatolícku svätú omšu je jedinečný zážitok. Komentár, čo doprevádza tento film, napísal Daniel Pastirčák. Toto je rozhodne jeden z najlepších dokufilmov o grkat. cirkvi na Slovensku. ()