Sladký život

• Maďarsko Aranyélet (viac)
Maďarsko, (2015–2018), 22 h 15 min (Minutáž: 48–60 min)

Kamera:

Gábor Marosi

Szabolcs Thuróczy, Eszter Ónodi, Renátó Olasz, Laura Döbrösi, Zsolt Anger, Tamás Lengyel, Franciska Farkas, Tibor Gáspár, Ildikó Tornyi, Zoltán Schmied (viac)

Rodina Miklósiových si užívá života, který by jim mohl každý závidět. Otec Attila je úspěšný podnikatel, matka Janka vypomáhá jako dobrovolnice v charitě pro bezdomovce. Jejich dcera Mira je premiantkou třídy a dokonce i vzdorovitý syn Márk, černá ovce rodiny, má určitý talent a chce se stát rapperem. Jejich idylický život je ovšem pouhá iluze. Pod pokličkou se totiž skrývají přísně střežená tajemství - Miklósiovi mají značný dluh v bance, jejich luxusní vila vlastně patří příteli ze zločineckého podsvětí a jen díky všemožným trikům se členům rodiny daří zachovávat zdání, že je vše v pořádku. Když už toho na Attilu začne být moc a rozhodne se vést poctivý život, jejich rodinná idyla rázem vezme za své. Záhy vyjde najevo, že má každý z nich zcela odlišné představy o tom, jak hodlá pokračovat dál.

V nadšeně přijaté první řadě seriálu si rodina Miklósiových užívala života ve zdánlivém blahobytu, přestože byla zdrojem jejich bohatství plejáda otcových riskantních loupeží a podvodů. Když se Attila rozhodl začít žít poctivě, všechno se obrátilo vzhůru nohama. Záhy vyšlo najevo, že má každý zcela odlišné představy o tom, jak hodlá pokračovat dál, a rodina se rozpadla. Ve druhé řadě se Miklósiovi ocitají na dně. Nebo možná ještě hlouběji. Každého z rodiny dohání minulost a nikdo z nich už se nemůže nadále vyhýbat důsledkům svých někdejších rozhodnutí. Proč se Attila kdysi dávno nechal svést na scestí a má ještě vůbec nějakou naději začít znovu a s čistým štítem? Jakou cenu je Janka ochotná zaplatit, aby si udržela svou životní úroveň? Dokáží se Márk a Mira někdy zbavit špatného příkladu, který jim dali jejich rodiče do vínku, nebo jim zůstane šance stát se normálními teenagery navždy zapovězena? Členové rodiny se nyní potýkají s mnohem závažnějšími problémy než kdy dřív. Starý přítel, který je dávno považován za mrtvého, se znovu objeví v Attilově životě, ačkoli brzy vyjde najevo, že není tím, kým se zdá. Od chvíle, kdy se její manžel rozhodl obrátit list, ho Janka nedokáže respektovat a je odhodlaná učinit nezvratný krok. Márk rozjede vlastní podnikání, ale neuváženě podstoupí příliš velké riziko. Mira najde lásku a okamžitě ji zase ztratí. Aby se vyrovnala se svou bolestí, uchýlí se k zoufalým činům. Jak žít s pocitem viny? Jak se vyrovnat s vlastní odpovědností? Skrze příběh rodiny Miklósiových jsou nastíněny nepřeberné možnosti v postkomunistickém Maďarsku, které jdou ruku v ruce se zklamáním i šancí na nový začátek. (HBO Europe)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (28)

Sladký život (2015)

Zajímavá maďarská sonda do života jedné ne tak úplně zákonů dbalé rodiny. Tahle záležitost se podle mého názoru povedla, přičemž první sezóna přinesla pro mě nejlepší děj, druhá řada disponovala nejlepším provedením úvodních titulků, no, a tu třetí považuji za nejslabší (ale ne špatnou). Maďaři tady udělali podle mě stejnou chybu jako Rumuni v seriálu Umbre (seriál) (2014); podobně jako oni se snažili s každou další sérií přinést něco navíc, což nebylo úplně dobře, protože celá záležitost postupně ztrácela svou původní uvěřitelnost. Seriál jsem viděl s českým dabingem a znovu jsem kroutil hlavou nad neschopností našich překladatelů, kteří zjevně překládali z angličtiny; vždyť i já se svými chabými znalostmi dokážu přeložit slovo earthworm do češtiny jako žížala, takže tolik k mnohokrát zmiňované červí farmě. / Poučení: Zločin je špatný, když si ale člověk může balit eura do čtvrttunových balíků, vede to jednoho k zamyšlení... ()

Série 1 (2015) (S01)

Kdybych napsal, že mě tvůrci první sezónou seriálu příjemně překvapili, lhal bych. Nebylo to ani zdaleka mé první setkání s maďarskou filmovou a seriálovou tvorbou, takže jsem kvalitní výsledek vlastně očekával. Maďaři mají (podle mých zkušeností) smysl pro humor (který mi sedí) i pro drama, a to se potvrdilo i v tomto případě. První řada mě oslovila kromě kriminální zápletky hlavně prací s jednotlivými postavami a skvěle zpracovaným vlivem všech okolností na rodinu hlavního "hrdiny". No, ve mně tvůrci získali díky své práci spokojeného diváka, který si určitě nenechá ujít pokračování. / Poučení: S rostoucím majetkem rostou i nároky, naopak to zpravidla nefunguje. ()

Még pár éved van, aztán nem lesz több móka (2015) (S01E01)

Pro první díl maďarského seriálu jsem využil své obvyklé, seriálové, zahajovací hodnocení, k němuž sahám vždy, když mě úvodní epizoda nepřekvapí netradiční kvalitou, ale ani nezklame zjevnou neschopností tvůrců. V tomto případě se pro mě jednalo o standardní začátek seriálu, v němž mi byli představeni hlavní hrdinové (tedy spíše "hrdinové"), byl mi nastíněn příběh, ale nevšiml jsem si žádné přidané hodnoty, pro kterou bych přitlačil na hodnocení. Rodina je rozhodně zajímavá, dcera mezi jejími ostatními členy vyčnívá jako bílá vrána a na další vývoj jsem každopádně zvědavý. / Poučení: Nic není zadarmo. ()

Nyugtató, taurin (2015) (S01E02)

I na druhý pokus bych řekl, že se jedná o sledovatelnou záležitost, která mě sice nepřiměla k větší štědrosti při hodnocení, ale přesto mě bavila, a ani chvíli jsem se nenudil. Faktem ale je, že bych klidně snesl i živější děj, který by mi víc seděl k parádně vykresleným povahám jednotlivých postav. Druhá epizoda se odvíjela v podobném duchu jako předchozí díl, bavil jsem se u ní (jak jsem už přiznal), ale i tentokrát mi tady chybělo něco navíc, něco zvláštního, co by pro mě posunulo seriál do lepšího nadprůměru. Snad se ale dočkám. / Poučení: Příčina a následek. Je to krajně otravné, ale platí to. ()

Ropognak a húszasok (2015) (S01E03)

Myslím, že jsem se konečně dočkal neurčitého čehosi, které mi doposud v seriálu chybělo a které se ve třetí epizodě první sezóny dostavilo. Attilova snaha začít s poctivým způsobem života mi silně připomínala boj s větrnými mlýny a v souvislosti s jeho ženou jsem si vzpomněl na Pavla Zemana z filmu Shut Up and Shoot Me (2005). Děj byl v tomto dílu výrazně živější, zajímavější a všichni členové rodiny dostali dostatek prostoru, který podle mého názoru dokázali využít. Jo, jo, za mě šlo o zatím nejlepší epizodu, takže jsem konečně neměl problém s  navýšením hodnocení. / Poučení: Nečurej do bazénu. Ani do cizího. ()

Beléptem álmaim kapuin (2015) (S01E04)

Tahle rodina byla od počátku víceméně dysfunkční, s postupujícím dějem jí to ale dává scénárista řádně "vyžrat". Čtvrtá epizoda se na všech čtyřech členech rodiny řádně podepsala, znovu jsem neměl důvod ke stížnostem na tempo příběhu a tvůrci mě opět přesvědčili o tom, že pokud s něčím nemají sebemenší problém, je to vykreslení psychologie jednotlivých postav. Události na celnici mě mocně pobavily a připomněly mi jeden starý vtip: David Copperfield na svém evropském turné projíždí přes hraniční přechod a celník se ho ptá: "Promiňte, nejste vy ten slavný kouzelník, který nechal zmizet mrakodrap?" "Ano, to jsem já, chcete asi podpis, že?" "Ne, to ne, jen vám chci něco předvést. Vidíte támhlety tři kamiony?" "Ano, vidím." "Tak ty převážejí cigarety." Tři údery razítka. "A už je to hrášek." / Poučení: Moc se netěš, stejně přijde zklamání. 4*+ ()

Hiába minden próbálkozás (2015) (S01E05)

Děj tohoto dílu nebyl tak nabušený jako v předchozím případě, tím ale nechci říct, že by byl špatný. Pátá epizoda pro mě byla naopak velmi zajímavá; jistě, ve středu zájmu tentokrát sice nebyly nelegální obchody, mě ale velmi zaujala exkurze v prostorách budapešťské záchytky...., pardon, detoxu. Nikdy by mě nenapadlo, jak silně by mi mohla ovlivnit život dovolená v Alpách, které bych se neúčastnil. No, musím uznat, že si mě Maďaři získali, a teď už si mě musí jen udržet. Zatím je to na dobré cestě. / Poučení: S pravdou nejdál dojdeš a zbytek kdyžtak doplazíš. ()

Az iskola nem az életre nevel (2015) (S01E06)

Joj, to byl dobrý díl; ten mi seděl. Maďaři se do toho opřeli a přiměli mě k tomu, abych šel s hodnocením do plných. Proti mému očekávání se jim to nepodařilo s pomocí vytuněné akce a zběsilého tempa, oni šli na to psychologicky. To bylo zajímavé; v šesté epizodě se řešily prostřelené hlavy i podřezané krky, ale nejzajímavější pasáží dílu pro mě byla konfrontace děti versus rodiče. To bylo drsné a sakra dobře provedené. Za sebe můžu s klidem prohlásit, že šlo o zatím nejlepší epizodu první sezóny. / Poučení: Než si založíš rodinu, spočítej si pro a proti. ()

Na, ki az, aki hazudik? (2015) (S01E07)

Některé události tohoto dílu mohly vypadat jako přitažené za vlasy, ale mně přišel děj vcelku uvěřitelný. Hlavně závěr sedmé epizody potvrdil pravidlo, ke kterému jsem dospěl už před lety. Když se v určité chvíli na určitém místě sejde skupina lidí se sklony ke kktismu, někdo si to odskáče. Maďarští tvůrci mě dokázali i tentokrát pobavit zajímavým dějem, skvěle vykreslenými postavami i slušnou atmosférou a nepětkoval jsem jen z toho důvodu, že mi průběh předchozího dílu připadal přece jen intenzivnější. / Poučení: Nepřeceňuj své síly; početnější skupinu sám neobklíčíš. 4*+ ()

Most már látod, hogy mi van itt (2015) (S01E08)

Nečekal jsem, že by mě Maďaři zklamali v samotném závěru, a taky k ničemu takovému nedošlo. Naopak, děj osmé a zároveň finální epizody první sezóny mi znovu umožnil použít plný počet pěticípých. Zaujalo mě, kam až může nezákonný způsob života dovést druhořadého podvodníčka, a jak devastující vliv to může mít na jeho rodinu. A právě to bylo tím důvodem, proč mě díl tak bavil. Kriminálních seriálů už jsem viděl mnoho, ale ne v každém se kladl takový důraz na rodinu; ta závěrečná kombinace milionářské vily a prošlých potravin byla k nezaplacení:-) / Poučení: The Prodigy - Firestarter (hudební videoklip) (1996). ()

Série 2 (2016) (S02)

V průběhu této řady jsem se několikrát vyjádřil v tom smyslu, že mě první sezóna oslovila víc. A i když si stojím....no dobře, tak tedy sedím za tím, že v té předchozí byly lépe vykresleny jednotlivé postavy i rodinné vztahy, uznávám, že se ve druhé sérii vyskytovaly i skvělé epizody. Tohle není oddechový seriál na dlouhá, líná odpoledne, tahle záležitost nutí člověka přemýšlet, a i když Smolíkovi (pro slovenské čtenáře Miazgovci) měli své problémy, proti dysfunkční rodině Miklósiových si žili opravdu sladký život. Což je vlastně paradox ale tím líp. / Poučení: Život přináší stále nové výzvy. ()

Összetett célok = tartós siker (2016) (S02E01)

Nedávno jsem sledoval rumunský seriál Umbre (seriál) (2014) a z rozdílu mezi jeho první a druhou řadou jsem měl podobný pocit, jako když jsem teď viděl úvodní díl druhé sezóny tohoto seriálu. Nějak to prostě nebylo takové, jak jsem čekal. Odchod z luxusu pobavil, ještě víc mě pobavilo paradoxní zjištění, kdo je největším kriminálníkem v rodině, ale děj už se mi nezdál být po všech stránkách tak uvěřitelný jako v předchozí sérii, a to mě dost štvalo. Pokud jde o mě, stačilo by mi, kdyby tvůrci udržovali v běhu to, co minule fungovalo; ta snaha, trumfnout svůj vlastní úspěch, se totiž často míjí účinkem. / Poučení: Když se příliš tlačí na pilu, lámou se zuby. ()

A helyzethez igazítsd a taktikádat (2016) (S02E02)

Musím začít něčím, na co jsem v předchozím komentáři / recenzi zapomněl; druhá sezóna má parádní úvodní titulky. Alespoň mně se líbí. Druhá epizoda nebyla tak přesycená jako minulý díl, ale o to víc mě bavila. Vyjmenovávání trestných činů Miriných spoluvězeňkyň i členů rodiny bylo skvělým momentem, který mě mocně pobavil a Janka, ta prostě nezklame. Byl bych každopádně rád, kdyby se tvůrci v dalších epizodách zaměřili více na rodinné vztahy jako v první sezóně, protože jim to opravdu šlo, a rád bych si to znovu užil. / Poučení: Nezavrhuj šváby a štěnice; protein je protein. 4*- ()

Az okos kockázatvállalás biztonságot nyújt (2016) (S02E03)

V tomto případě bylo mé rozhodování o hodnocení jednoduché; bavil jsem se o něco málo lépe než minule, takže jsem o něco málo lépe i hodnotil. Málem jsem odpadl, když jsem viděl Atillu, jak sleduje v televizi epizodu první řady seriálu Umbre (seriál) (2014). Už je mi jasné, čím se nechali Maďaři inspirovat, a je mi velmi sympatické, že to otevřeně přiznali. Děj byl i tentokrát zajímavý, atmosféra se tvůrcům vydařila a závěr dílu mě opravdu navnadil na pokračování, protože mě fakt zajímá, jak se dá z tohohle vyváznout. / Poučení: Když krysy opouštějí loď, do podpalubí asi silně zatéká. ()

A sikeres üzletben mindkét fél gyoz (2016) (S02E04)

To, co mě tak zajímalo po skončení předchozího dílu, jsem už zjistil a určitě tím nejsem zklamán. Čtvrtá epizoda mě jen utvrdila v mém přesvědčení, že je vzdělání důležité, ale člověk by pro něj neměl zapomínat ani na procvičování praktických dovedností. Já jsem se sice vždycky snažil, aby mezi mnou a manuální prací stála ještě nějaká jiná osoba, ale když už se tomu nedalo vyhnout, musel jsem přiložit ruku k dílu. Tvůrci se naštěstí nepouštěli do žádných přehnaných zběsilostí, takže mi děj vyhovoval, atmosféra byla přítomna, a přestože si stále myslím, že byla první sezóna lepší, byl jsem spokojen. / Poučení: BOZP a zdravý rozum radí, aby ses pro těžkou manuální práci vybavil rukavicemi. ()

A képesség nem garancia az eredményességre (2016) (S02E05)

Tvůrci se v tomto dílu rozhodli pro akčnější pojetí a já si nejsem jistý, jestli udělali dobře. Což o to, provedení samotné přestřelky můžu jedině chválit, ale chování důležitějších postav (běh olověným deštěm) a extrémně chabá reakce policejních složek celému představení ubíraly na uvěřitelnosti. Kromě těchto výhrad šlo ale i tentokrát o vydařenou epizodu, během níž jsem se dozvěděl nějaké ty podrobnosti z Jančiny minulosti, které vysvětlují její motivaci. Nezpůsobily sice to, aby mi byla sympatičtější, ale leccos se tím vysvětlilo. / Poučení: Být velkým zvířetem ve světě organizovaného zločinu, může způsobovat stres. ()

Értsd, amit csinálsz - csináld, amihez értesz (2016) (S02E06)

Ani u dnešní třetí porce seriálu jsem nebyl zklamán. Maďarští tvůrci v šesté epizodě vynechali bujarou akci a soustředili se na obvyklé intriky, manipulace, záludnosti a zkorumpované orgány. No, a mě to bavilo. Jasně, scénář dílů druhé sezóny byl patřičně obohacen, aby druhá řada překonala tu předchozí, a jak už to tak bývá, šlo o spíše kontraproduktivní rozhodnutí. Ale přestože jsem byl s první sérií spokojen víc, nebrání mi to v tom, abych si seriál i přes jeho nedostatky dál užíval. / Poučení: Pravda vítězí ;-) ;-) ;-) ()

Egy nagy siker minden kudarcot ellensúlyoz (2016) (S02E07)

No, to byl zvláštně vystavěný díl. Sedmá epizoda na mě po většinu času působila usedlejším dojmem a po předchozí části šlo o pro mě znatelně slabší záležitost. Jenže... Záludní Maďaři si šetřili to nejlepší na konec, aby dali epizodě ve finále úplně jiný rozměr. Takže ano, nemohl bych hodnotit plnohvězdně, protože jsem nebyl obvyklým způsobem vtažen do děje, ale nechtěl bych jít ani pod čtyři pěticípé, protože ten závěr stál za to. Tvůrci jasně ukázali, že ani s blížícím se zakončením druhé sezóny nemají nouzi o nápady, a já se už těším, co si na mě ještě připraví. / Poučení: Každému jednou bouchnou saze. 4*- ()

Jól megválasztott cél vezet sikerhez (2016) (S02E08)

Parádní zakončení druhé sezóny. Jsem rád, že jsem už vnitřně dostatečně okoral (no, exteriér už taky nevypadá vábně, ale to sem teď nepatří), takže mi mnohé zde vyobrazené záležitosti nezpůsobovaly žaludeční nevolnost, zato jsem jako protřelý cynik mohl ocenit přístup maďarských tvůrců, kteří se nikterak nežinýrovali naservírovat mi všechny ty intriky, manipulace, záludnosti a vychcanosti v požadované plnohnusné kvalitě. A to, s výjimkou jedné rozbité hlavy, ani nedošlo na krev. Za zdařilé vyobrazení (nejen) maďarské reality dávám zasloužených pět kousků. / Poučení: Nejen pijavice se umí pořádně přisát. ()

Série 3 (2018) (S03)

Z průběhu třetí sezóny jsem byl poněkud rozpačitý, protože mě děj jednotlivých epizod přiměl k největšímu rozptylu v hodnocení, k jakému jsem za celou dobu sledování tohoto seriálu sáhl. Kromě sedmého dílu mě žádný další vyloženě nezklamal, některé epizody mě přímo potěšily, ale jiné zůstaly, bohužel, jen v šedém průměru. No, ono se to nakonec všechno nějak utřáslo, takže jsem mohl být vcelku vstřícný, každopádně si ale myslím, že pro mě byla třetí řada tou nejslabší v sestavě, protože se v ní tvůrci až příliš rozmáchli, a mně spíš vyhovoval ten původní minimalismus. / Poučení: S jídlem roste chuť, tak ať z toho nejsou lukulské hody. 3*+ ()