Film se odehrává v bavorské vesnici v 19. století, kde se ve sklárně vyrábí cenné rubínové sklo. Se smrtí mistra na výrobu skla Mehlbecka ztrácí manufaktura tajemství výroby rubínového skla a vesnice postupně upadá do zmatku a šílenství. Majitel chaty najme jasnovidce Hiase z hor, aby přivedl výrobní proces zpět z říše mrtvých. Hias však vidí apokalyptické vize ničení a kolektivního šílenství – prorokuje hrůzy Evropy 20. století. (sator)

sibskyn

Takový Lynch po německu, jenom víc nudící. Hodně složitý film, který je sice zajímavý, ale zábavný rozhodně není. Na několik scén se pěkné dívá díky vizuálu(především na ten konec), ale nehorázně jsem u toho usínal. ()

StaryMech

Návštěva u blouznivců bavorských hor. V parádním šerosvitu se nám předvádí místo mimořádně nepříznivé k narození, zapadákov v něčem blízký pozdějším černobílým svinčíkům Bély Tarra ; kolkolem se ovšem prostírají romantické krajiny duše na způsob Caspara Davida Friedricha. Natáčely se nejen v Bavorském lese a poblíž : pro záběr malebného dvojmostí si režisér dojel do Švýcarska, pro větší efekt přihodil špetky Irska a turistických eldorád za velikou louží (se spornou výpomocí elektrické kytary). Atmosféru navíc zahustil tím, že hrající neherce - s výjimkou Bierbichlera a sklářů, pochopitelně - nechal hypnotizovat. (Možná jde o "babský klevety", jak píše LIMA, každopádně je šířil sám Herzog ; dokonce se nechal slyšet, že po odchodu odborníka si s úkolem poradil osobně.) K jinotajné rovině díla mi nebylo dáno se propracovat. Nemyslím, že slovo "vizionář", občas na režiséra lepené, je na místě - ale v "Srdci ze skla" k němu má rozhodně nejblíž. ()