Gringo Trails

Scenár:

Pegi Vail

Holly Morris

NJD

Dokument nabízí dosud téměř ignorovaný pohled na cestování. Doteď jsme tak nějak žili v tom, že všichni baťůžkáři jsou strašně v pohodě a jejich vliv na cílové destinace téměř nemůže být negativní. Gringo Trails místo toho ukazuje krutou realitu ničení původních kultur a jejich přirozeného prostředí, ke kterému úplně stejně přispívá host v 5* hotelu i obyčejný backpacker. Dokument se tak stává "must see" pro všechny dobrodruhy a cestovatele, kteří si myslí, jak objevují nové civilizace, a přitom se akorát stávají součástí zinscenovaného divadla rozvracejícího původní obyvatelstvo a jeho uspořádání. ()

PowPow

Rozhodně to stojí za zhlédnutí. Oproti záplavě videí, blogů a dokumentů různých "cestovatelů" je tohle mnohem zajímavější pohled na cestování, bohužel zatím zcela ojedinělý. Film chce ukázat, jak každoročně miliarda šovinistických turistů a baťúžkářů ničí hledáním "dobrodružství" v podobě posledních nezturistizovaných míst planety původní krajinu i kulturu. A takových lidí rychle přibývá. Ten kluk, co byl na výletě lodí a křikl „jsem jako Indiana Jones" mi několik podobných lidí připomněl. Skutečná informační hodnota sice není až tak moc vysoká, nicméně jako relativně průkopnický film to splnilo účel - upozornilo na daný problém. ()