Cesta za kávou se Simonem Reevem

Veľká Británia, 2014, 50 min

Réžia:

Andy Wells

Simon Reeve

Cestovatel a reportér Simon Reeve se vydává do Vietnamu, který je jedním z nejvýznamnějších producentů kávy. Navštěvuje plantáže a pěstitele, aby zjistil, jaké jsou tu podmínky a jakou minulost i budoucnost pěstování má... Po celém světě se každoročně utratí miliardy za kávu. Tento nápoj je v různých podobách důležitou součástí života a kultury miliónů lidí na Zemi. Ale kde se bere? Kdo pěstuje a balí naše zrnka kávy? Dobrodruh a publicista Simon Reeve vyráží na cestu napříč Vietnamem, který se během pouhých třiceti let stal druhým největším producentem kávy na světě. Simon zjišťuje, jak se rychle rozvíjející kávový průmysl podepsal na národu drobných farmářů. Jeho cesta začíná v Hanoji a vede na exotickou vysočinu. Tady se začala hromadně pěstovat káva, aby měli místní obyvatelé možnost lépe se vyrovnat s následky války se Spojenými státy. Jenže pěstování kávy zároveň vedlo k devastaci životního prostředí. (TV Prima)

honajz

Kdysi jsem to viděl an některém z těch dokumentárních kanálů a docela mě to znechutilo. O kávě jako takové to moc není. Zcela se ignoruje káva arabika, a celý pořad se soustředí jen na robustu, a to ještě jen vietnamskou. Jako jo, začali tam v poslední době pěstovat i arabiku, ale dominují v produkci té levné kávy, kterou vám do směsi přidá sem tam Starbucks nebo Costa a nasadí to za předraženou cenu, O tomhle se ale v dokumentu nemluví, hodně se to kdoví proč soustředí na ekologii a zelené vize a trochu i politiku. Takže ten název je zavádějící. ()