Poblíž Saruovy domovské planety Kaminar se objeví nový rudý výboj, kvůli kterému je posádka Discovery nucená podstoupit konfrontaci s Ba’uly, kteří ovládají planetu. (Netflix)

MasterD

Dobrá dějová linka, taky jsme konečně viděli Red Angel trošku detailněji. Přijde mi zatím spíš jako nějaký red robot. (A hlavní postavou Discovery samozřejmě už dlouho není kapitán jako v jiných řadách ST, ale M. Burnham.) Nejsem si ovšem jistý, jestli měla Federace podle první direktivy právo jakkoli zasahovat do Great balance, jakmile se Saru vzdal Ba'ul. I když jej kapitán nazval naším člověkem, pořád je prvotně Kelpienem, a není na Federaci, aby ovlivnila celkové postavení a rovnováhu cizích civilizací, i když už jsou post-warp. Proto v tom částečně vidím tu fanatičnost, která často vzniká z jakýchkoli náboženských interpretací, zde konkrétně ze zjevení Red Angel (ospravedlňují své činy jeho vůlí, a tak se zbavují zodpovědnosti). To opravdu byla Hvězdná flotila ve 23. století takto blízko sektě, která jedná ze sobeckých zájmů? (také pararela na americkou armádu, která 'chce všem dovést demokracii'). Kritika Section 31 k Red Angel se mi tak zdá oprávněná, rozhodne by jej Federace neměla jen slepě následovat a byt jím jako jiné civilizace manipulována. ()

Darth_AK

Upoutávka na díl vypadala zajímavě, ale nakonec se taková pecka nekonala. Paradoxně zatímco předtím jsem se nehodlal zapojit do kritiky "silných žen" a "slabých mužů", zde musím - chudák kapitán Pike na můstku 90 % dílu vejral jak vocas na Burnhamovou, která tam s Tilly defacto pomocí meteoritu spasila celý svět. Bylo to jakési nezáživné, bez náboje - od vyústění konfliktu ras bych čekal víc. Je to pořád lepší než dokola sledovat Culberta se Stametsem, ale Tyler už je taky extrémní pruda. Jak je na scéně Saru, Pike, a za mě i Giorgiou, seriál má aspoň nějáké grády. Porovnávat s Orvillem nebudu, na to jsou tu jiní experti, kteří si určitě nenechají ujít příležitost si opět rýpnout. ()

lu.ger

Tak jsme konečně viděli trochu detailnějí reda, ale pořád mi přijde že se to nějak vleče. Ty trailery na konci epizod vždy pěkně navnadí, že další epizoda přinese nějaký zlom, ale ne... nevím proc baulojc působili tak "vetřelecky", přišlo mi to až příliš epické vyjevení. Celkově je to vše tak chaotické dění, ale možná je to záměr režisérů. Já sem si oblíbíl ansona mounta, je to sympatický pike, ale přijde mi, že je nějak mimo hru, vždycky jako by doháněl to co už burnham a saru dávno ví... škoda, kapitán by měl být ztěžejní... Ale pořád na to koukám samožřejmě se zájmem, vím že první sezony VOY/DS9/TNG taky nebyly perfektní a spousty epizod byly trash... uvidíme, k čemu vlastně bude sloužit ten red angel, esi nás bude doprovázet jen tutu sezonu, či to bude nějaký větší význam. Plus opět vděčné téma time travellingu... to je vždy zajímavé a tímto okořeněná ENT přeci fungovala s Danielsem :) Tak to servírujte, ať vidíme kam se to hrne... ()

cyphercz

Nebyl to špatný díl a dokonce jsem u něj ani netrpěl jako u některých předchozích epizod:) Stejně jako uživatel Matrix i já kvituju zaměření na jednu dějovou linku, která byla zajímavá a líbilo se mi zpracování té symbiózy mezi dvěma rasami na planetě a dobré důvody k tomu, proč to ti podivně bahnití Alieni takto udržovali v chodu. A stejně jako Darth_AK, i já jsem mnohem radši když je Tilly, Stamets či Culbert upozaděn a show se točí kolem např. Pikea či Saru, který je mi teď po jeho "nárůstu koulí" víc sympatický. Na druhou stranu ze seriálu čiší scénaristická lenost (ale uznávám že to často i u mnou propagovaného Orvillu), nejlépe viditelná na té "magické kouli", která jim teď bude ulehčovat práci hádám do konce řady... "kapitáne, objevila se neznámá anomálie.... ok, podívejme se do všeznalého archívu magické koule a jedem dál..." A Red Angel je nejenomže humanoid, ale podle postavy i (jak jinak) žena. Jsem tak tedy velmi zvědav na pointu celé druhé řady, poměrně chaoticky se motající kolem tohoto tématu. ()

• Komandér Saru (Doug Jones) kolegom opisuje situáciu z epizódy The Brightest Star (2018) seriálu Star Trek: Short Treks. Na planéte Kaminar sa vtedy prvý krát stretol s Philippou Georgiou (Michelle Yeoh). Saru však uvádza, že poručíčka Georgiou slúžila na lodi U.S.S. Archimedes. V epizóde The Brightest Star pritom možno vidieť, že raketoplán na sebe nesie označenie SHN patriace lodi U.S.S. Shenzhou (fotografia vľavo). Zábery raketoplánu boli znovu použité aj v tejto epizóde, no nápis SHN bol digitálne odstránený (fotografia vpravo). (koba)
  • Červený kvet "Fredalia," ktorý rastie na planéte Kaminar, bol scenáristkami (Bo Yeon Kim a Erika Lippoldt) pomenovaný na počesť ich kamaráta a fanúšika Star Treku - Fredericka Kima, ktorý zomrel následkom aneuryzmy mozgu. (koba)