Je to zásadní příběh současné americké kultury – sága o rasové otázce, celebritách, médiích, násilí a systému trestního soudnictví. Příběh, který i dvě desetiletí po svém nezapomenutelném vyvrcholení nadále fascinuje, polarizuje a dokonce píše nové kapitoly. Dokument O.J.: Made in America od základů přehodnocuje - a přezkoumává – všechny jeho aspekty. Domácí násilí. Policejní vyšetřování. Nejsledovanější honičku bílého Fordu Bronco. Proces století. Motiv, krev, rukavice. Verdikt. Následky. Snímek čerpá z více než sedmdesáti rozhovorů vedených s nejrůznějšími lidmi - od Simpsonových dlouholetých přátel a kolegů přes rozpoznatelné protagonisty vyšetřování vraždy až po pozorovatele a komentátory s prokázanou spojitostí s příběhem. Nabízí strhující, podmanivý a nezapomenutelný pohled na tuhle sžíravou ságu. Protože na konci toho, co původně vypadalo jako hledání skutečné pravdy o O.J. Simpsonovi, nás stejně silně zasáhnou nezahladitelné, neotřesitelné a děsivé pravdy o Americe i o nás samotných. (HBO Europe)

J.e.r.e.c

Čekal jsem hodně, ale dostal jsem ještě daleko víc. Už jsem letos (vloni) viděl pár dokumentů bilancujících osudy „nadlidských“ osobností, třeba ten (skvělý!) Jordanův nebo Maradonův, ale O.J. je všechny ještě o pár yardů poráží. Ten příběh má prostě všechno! Je to učebnicový americký sen, který se změnil v krvavou tragédii, vyvrcholil „Soudem století“ a skončil jako fraška ze špatné reality show. Přičemž se to celé odehrává na pozadí nekonečného (a zatím) podprahového konfliktu mezi černými a bílými Američany, který byl zrovna v roce 2020 zase převelice aktuální... Po prvním díle jsem měl krapet obavy, aby to celé nebylo až příliš postavené na tom, jak zlí běloši ubližují hodným černochům a myslím, že víc informací o tom, jak to vlastně v těch chudinských čtvrtích L.A. vypadalo/vypadá s drogama a kriminalitou, by pro plastičtější pohled na věc neuškodilo, ale to je asi tak jediná výtka, kterou vůči celé sérii můžu vznést. Jinak je tam fakt všechno, co potřebujete o Americe vědět a bojíte se na to zeptat. O (ne)fungování rasového soužití, o posedlosti celebritami, o mediálním cirkusu, o soudním systému (který Evropanovi přijde zákonitě totálně na palici) i o tom, že k zabíjení manželky není zrovna kuchyňský nůž tou úplně nejvhodnější zbraní, protože pak je všude plno krve... Osobně mě na tom nejvíc fascinovalo, že O.J. se úplně mimoděk stal prostředníkem největšího symbolického zúčtování mezi černou a bílou rasou v dějinách USA. Za všechny hříchy napáchané na černoších byl „vykoupen“ zrovna on, kterému byly nějaké rasové otázky u prdele a od svého „černošství“ se vždy důrazně distancoval, on, který byl tím úplně posledním chlápkem tmavé pleti v Americe, kterého by někdo někdy za něco diskriminoval. Život má holt někdy vytříbený smysl pro ironii... 100 % ()

Equilita

Úžasne spracovaný dokument, ktorý sa do vás zahryzne hneď na začiatku a nepustí až do konca. Veľmi pútavo vyrozprávaný príbeh hviezdy, ktorá padla až na samé dno, ba dokonca svojou povahou, egom, správaním a hlavne konaním prerazila všetky dná. Ako fanúšička či už filmov alebo takýchto dokumentárnych sérií, ktoré sa okrem iného z veľkej časti venujú práve súdnym procesom, som hltala jednu epizódu za druhov. Celkovou kvalitou by som tento dokument mohla prirovnať k prípadu Stevena Averyho v Making a Murderer. Tam ma ale všetky autentické zábery, výpovede, súd, fakty a udalosti zasiahli viac, ako pri O.J. Simpsonovi. Nemôžem však povedať, že by mi v určitých momentoch nebehal mráz po chrbte. Taktiež spojitosť medzi samotným prípadom, rasovou otázkou a celkovo udalosťami, ktoré sa vtedy udiali (nepokoje v LA po zmlátení Rodneyho Kinga policajtmi a uznanie policajtov za nevinných) a následná "pomsta" poroty v prípade O.J. Simpsona bola pre mňa šokujúca. Dokonalý príklad, ako dokážu médiá, rasizmus, peniaze a hlavne absolútne amatérska porota zmeniť životy ľudí. ()

MyrnaAlec

Neuvěřitelný dokument o fungování mediálního obrazu, rasové otázce a popularitě v USA. O.J. zamlada využil svoji slávu k tomu, aby se dostal mezi boháče a celebrity, záměrně ignoroval rasovou otázku, aby po zabití své ženy a jejího přítele vsadil obhajobu právě na nespravedlivém zacházení s černochy v L.A. Detailní zdokumentování případu, trvajícím 8 měsíců, je učebnicovou ukázkou manipulace, právních kliček, zneužití důkazů a svědků, Porota vynesla verdikt nevinen za 3,5 hodiny. Po 13 letech byl odsouzen za únos a vydírání na 33 let. ()

tomino28

Vynikající dokument, jehož síla spočívá v tom, že dokáže zaujmout i zaoceánské publikum americkým fotbalem naprosto nedotčené. Vůbec nevadí, pokud na začátku nemáte tušení, kdo je to O.J., proč se stal slavným a jakým způsobem bořil mýty a hranice tehdejší doby. Opravdu musím smeknout před tvůrci, kteří museli mít s nalezením všech dobových materiálů, které se nakonec do dokumentu dostaly, obrovskou práci a piplačku. Je jen těžko představitelné, že by to šlo udělat ještě lépe a důkladněji, tady je potřeba vyseknout velkou pochvalu. Navíc s každou další epizodou atmosféra houstne a konec je vyloženě dechberoucí. Místy jsem nechtěl uvěřit tomu, že skutečně sleduji rekonstrukci historických faktů, tak silný a neuvěřitelný příběh Simpsona je. Názor na jeho osobu, společenské postavení a jeho vinu či nevinu nechť si každý udělá sám, tento dokumentární opus je k tomu jedinečnou příležitostí. ()

Bluerider

Dokonalý doplněk k dramatickému seriálu "American Crime Story: The People v. O.J. Simpson" (2016). Záplava osobních vzpomínek přátel O.J.Simpsona, vědců, pamětníků rasových bouří, účastníků "procesu století", novinářů, umělců a kdovíkoho ještě, které vytváří plastický obraz Los Angeles, Kalifornie a celé Ameriky v období od 60. do 90. let minulého století a především příběh fenomenálního sportovce, úspěšného podnikatele, filmového herce a nakonec zločince, který se stal nejdříve symbolem mýtu amerického úspěchu a pak ztělesněním rasové přehrady dělící bílé a černé američany. Přestože Simpsonův příběh otvírá množství bolestných, zejména rasových témat, dokument vyznívá velmi vyváženě a objektivně. ()

dauby

Bezpochyby velmi zajímavý a poučný dokument. Tvůrci se ale na můj vkus rozmáchli příliš a stopáž 5 x 90 minut je prostě příliš dlouhá. Méně velmi často znamená více. Poloviční stopáž by byla OK. Tohle jsem měl potíže celé dokoukat, zvláště když člověk ví, jak to celé dopadne. ()

lahvi

Nejdřív jsem viděl seriál American crime story, pak dokument Nepokoje v L.A. a na závěr todle. Celý příběh/téma je fascinující ze všech úhlů pohledu. Na americkou společnost, do mysli vraha, z pohledu LAPD a všech "účinkujících" v procesu. Jde to do nejmenšího detailu, záleží jen na vás, co všechno jste schopni vnímat a odnést si. Jak seriál, tak toto, tak dokument o nepokojích vám každý řekně něco nového, něco navíc. Slavnou Ameriku drží pohromadě snad jen to, že mají kolem sebe jen moře a na severu studenou Kanadu. Problémy, které tam mají jsou tak hluboké, že si to tu ani nedovedeme představit a zase o něco víc rozumim tomu, proč je jejich snahou zavalit Evropu migranty. A není třeba mi psát, co to sem tahám. Těmdle tématům se věnuji dlouho a nikdo mě nepřesvědčí, že to není účelové. Jak jsem psal. Záleží na každém, co všechno si z toho odnese. Je to fascinující až do poslední minuty. To jak mu to všechno "vrátí". ()

89. Oscary - výsledky

89. Oscary - výsledky

27.02.2017

Letošní nejprestižnější filmové ceny byly uděleny. Americká Akademie umění a věd rozhodla o tom nejlepším, co bylo v Hollywoodu i jinde ve světě natočeno. Filmem roku se navzdory očekávání stalo… (viac)