Namibie, přírodní bohatství Afriky

(TV film)
  • Francúzsko Flavors
Francúzsko, 2011, 51 min

Fascinující cesta do srdce krajiny netušených krás. V Namibii stačí jediný větrný den či hodina za deště, a krajina se zcela změní. Životní rytmus se tam dokázal dokonale přizpůsobit místním podmínkám. Poušť, přírodní rezervace, nekonečné pláně, liduprázdné pobřeží i pestrá kulturní mozaika – to vše nabízí tato bývalá německá kolonie. Poutavé putování nás zavede do hlavního města Windhoeku, dále k nádherným scenériím Etoši, do kraje Damarland i na území Himbů. Navštívíme také archeologické naleziště, které figuruje na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Čeká nás fascinující cesta do hlubin času za pozoruhodným přírodním dědictvím. (Česká televize)

Radko

Strednoprúdový dokument. Predstavuje Namíbiu cez jej najväčšie pamätihodnosti. Z politických súvislostí sa letmo načrtne história, geografia a ťažba dreva. Tá, spolu s ťažbou nerastov berie životný priestor pôvodným domorodým kmeňom. Medzi ich štíhle a nezvyčajné zdobené telá a vlasy filmový štáb zavíta. Uvidíte slony i roztomilé sloníčatá, geparda, antilopy a aj návštevu z iných vekov - žirafu. Plus prírodné zaujímavosti a cesty do púšte. Výsledok môže slúžiť ako videopozvánka pre milovníkov Afriky, či turistiky všeobecne. Absencia prenikavejšieho kritického slova je zrejmá. Pár postrehov aj z tejto oblasti by dokumentu neublížilo, skôr by ho oživilo. Pretože potom takého cestopisy vyzerajú rovnako. Ako i tento. Len by ma zaujímalo, či tá autocenzúra je dobrovoľná ("problémov majú ľudia po krk aj v bežnom živote, nestrkajme ich tam, oni túžia po pekných obrázkoch" alebo "nerobme si zbytočné problémy") alebo niekým odporučená ("Váš film o našej krajine radi podporíme a umožníme Vám filmovať naše krásy, ak sa vyhnete týmto témam: korupcia, zbedačovanie obyvateľov, drancovanie krajiny" prípadne: "Nie, že budete angažovaní, my vyrábame apolitické cestopisy".). ()