Lovci stínů: Nástroje smrti

• USA Shadowhunters: The Mortal Instruments (viac)
USA, (2016–2019), 38 h 34 min (Minutáž: 39–60 min)

Tvorcovia:

Ed Decter

Predloha:

Cassandra Clare (kniha)

Katherine McNamara, Dominic Sherwood, Emeraude Toubia, Harry Shum Jr., Alan Van Sprang, Curtis Morgan, David Castro, Jon Cor, Kaitlyn Leeb, Vanessa Matsui (viac)

Život typické náctileté holky Clary Fray se převrátí naruby, když zjistí, že je součástí rasy lovců démonů s andělskou krví. (Netflix)

Recenzie používateľa Tom10000 k tomuto seriálu (59)

Lovci stínů: Nástroje smrti (2016)

Nevím, proč všichni tento seriál tolik kritizují. Možná považují tato mistrovská díla za špatná, jelikož jejich úroveň je až příliš vysoko, a nebo seriál vůbec nepochoopili. Mne se velmi líbil, když ho srovnám s díly jako The Originals či Hra o trůny, patří ještě lehce nad ně. Seriál pojednává o dívce jménem Clary Fray (Katherine McNamara), která se stane v jednom klubu svědkyní vraždy. Vrazi ale nejsou obyčejní lidé, ale Lovci stínů, bytosti s andělskou krví, které nejsou normálně vidět, jelikož jsou zahaleni množstvím kouzelných run. Clary je jediná z civilů, jež je může vidět. Poznává tak Jace (Dominic Sherwood), Aleca (Matthew Daddario) a Isabel (Emeraude Toubia). Brzy poté, co jí démoni unesou matku, zjišťuje, že je skutečnou součástí Lovců Stínů, že je jednou z nich. Postupně se s nimi spřátelí, a zjistí, že se zamilovala do jednoho z nich, do Jace. Ačkoliv má kamaráda Simona, také civila, stává se postupně středobodem jejího zájmu být s Lovci. S nimi se cítí více svá, více přirozená. V průběhu seriálu bude muset projít mnoha zkouškami. Seznámení se svým pravým otcem, bujnou a napjatou láskou s Jacem, zjištěním, lhavým, že jsou s Jacem bratr a sestra, bolestí ze ztráty své matky, a mnohým dalším, viz. mé komentáře k dílům a sériím. Samotný seriál byl boží, a neváhám přečíst ijejich knižní zpracování. 100 procent, tento seriál si to prostě zaslouží! ()

Série 1 (2016) (S01)

1.série seriálu Lovci Stínů: Nástroje smrti byla velmi nevyvážená. Ale přálo jí štěstí. Zatímco u jiných seriálů většinou spatřujeme pomalý, někdy i strmý pád oblíbenosti a provedenosti jednotlivých dílů s jejich přibývajícím počtem, zde se asi od třetího dílu začíná velmi dařit. První tři díly bych přirovnal snad k těm nejhorším a nejnudnějším. Doslova jsem si přál, aby to skončilo. Vše se vleklo, bylo nám opakovaně vysvětlováno zřetelné a jasné. Postupem času se ale vše rozjíždělo, příjemným, někdy až příliš rychlým, ale zato dramatickým tempem, až jsem, dnes, zhlédnul poslední díl a věřte, chci se dívat dál za každou cenu. Dávám ale všemu čas, nechci mít vše zhlédnuto do konce měsíce. Počkám si až na Nový rok, snad to bude stačit. Top 5 postav je u mne: Clary, Jace, Izzy, Simon, Valentine. Ten se v posledních dílech projevuje jako krutý, ale velmi zdařile provedený záporák. Herec k němu skvěle pracuje. Clary by měla přestat být tolik naivní, trochu jí to škodí. A co provedl Jace, to pochopím snad až příští sérii. Sérii hodnotím, kvůli prvním nezdařeným dílům, 80 procenty a čtyřmi hvězdami. Doporučuji přetrpět první asi tři díly a poté už bude vše lepší. ()

Pohár smrti (2016) (S01E01)

1.díl. Seznamujeme se se všemi postavami a fantasy světem, v němž existují upíři, čarodějové, démoni a Lovci Stínů jako takoví. Hlavní hrdinka Clary Freyová se při svých osmnáctých narozeninách dozvídá o tom, kým je. Lovcem Stínů. Vidí své druhy, aniž by je spatřili ostatní. Kreslí runy, aniž by je dříve znala. A při doteku na jistou zbraň lovců se zbraň rozsvítí, tedy aktivuje. Její kamarád Simon je ze všeho zmaten. Clara upoutá pozornost dvou služebníků nejmocnějšího Valentina a oba dva zajmou její matku a zabijí jejich přítelkyni. 65 procent, 3 hvězdy. ()

Ani cesta do pekel není jednoduchá (2016) (S01E02)

2.díl. Clary se rozhodne obnovit své vzpomínky na zahalenou minulost. Její noví známí z Lovců ji v tom pomůžou. Valentine zabijí Dot poté, co se pokusí utéct z vězení a zachránit Jocelyn. Jistý druh Lovců, schopný obnovit Clary paměť, se ale dostanou s pomocí kouzelného meče pouze na povrch vzpomínek. I to ale pomůže k děsivému zjištění, tj. že Clary je Valentinova dcera. Sestra hlavního ochránce Clary se začne velmi zajímat o Simona. Valentinovi poskoci začnou vyhrožovat jeho smrtí, pokud jim Lovci nedají magický pohár smrti. Jelikož Clary na Simonovi velmi záleží, rozhodnutí bude těžké. 90 procent. ()

Večírek mrtvého muže (2016) (S01E03)

3.díl. Simon je unesen dvěma upíri, jež ho nyní drží v zajetí. Clary žádá Mathewa, aby se co nejdříve vydali na záchrannou misi. Izzy se pokouší od elfa zjistit podrobnosti o Valentinovi a další člen výpravy hledá způsob, jak si rozumnět s Mathewem, jeho nerozlučným spojencem, jak tvrdí jejich slib. Matthew dostane od Clary jasné znamení, že by měl někdy poznat lásku i přátelství. Ona sama se musí pro záchranu Simona nechat okouzlit jistýmupírem s motorkou, a zjistí, jaký je to nádherný pocit. Mezitím upírka, jež unesla Simona, pracuje na jeho přeměně v upíra. Záchranná mise nakonec skončí úspěšně, ale neshody mezi Alecem a Matthewem se zostřují a vypadá to, že Simon není už jen člověkem. 75 procent. ()

Jak rozpoutat peklo (2016) (S01E04)

4.díl. Simon se rozhodne opustit Clary poté, co začne mít podezření, že se s ním děje něco zlého. Clary a Jace (Ne Matthew, jako v minulém díle, za to se moc omlouvám) jdou spolu s Alecem a Izzy navštívit mocného Brooklynského čaroděje. Chtějí od něj poradit s návratem Clariných vzpomínek. Clar se totiž zdá o vzpomínce, v níž jí právě tento čaroděj vymazal vzpomínky. Při setkání s ním jim prozradí, že vzpomínkami dal nakrmit démona. Poté, co se s ním zkontaktují, je Clar nucena ho zabít, jelikož Alec porušil jednotný kruh. Málem se zdálo, že Jace to nepřežil. Simona něco táhne ven a zjistí, že se jedná o tu upírku, s níž trávil romantické chvíle. Při konečné scéně na ni narazí. Skrze přívěsek, medailon, se střetne Clary s Valentinem. 80 procent. ()

Jedno Moo Shu sebou (2016) (S01E05)

5.díl. Clary je vyslýchána Jaceem a Alecem z toho, co spatřila ve vidině, v níž se zjevila její matka a Valentine. Její náhrdelník je schován, ale ona se nevzdává zachránit svoji matku. Když se zjeví matka Izzy a Aleca, jsou nuceni Jace a Izzy plnit úkoly ve světe víl a Alec s Clary zatím trénují. Ona sama se však tajně vydá hledat pohár smrti. Přidá se k ní i Simon, jež prokazuje velmi dobré fyzické výkony. Alec je s nimi a pomáhá hledat, ale když je rozptýlen vlkodlakem, jsou Simon a Clary uneseni. Clary je nucena podstoupit výslech, aby prozradila ostatním vlkodlakům, kde je pohár. Hrozí, že Simon bude roztrhán. On sám ale dokáže najít telefon a zavolat ostatním. Popíše jim, dost podrobně, kde jsou. Okamžitě se za ním vydají, zatímco on spustí poplach. Když je Clary zavřena do lodního kontejneru, po jeho otevření uvidí Lukea. Ten se jí snaží pomoci, ale důvěru si získá až tehdy, co je zachrání jakožto vlkodlak před jejich alfou. Na následky boje ale začíná umírat. Pokud chce přežít, musí se najít kouzelnický léčitel. 90 procent. ()

O lidech a andělech (2016) (S01E06)

Clary a Jace s Alecem přinesou zraněného Luka k Magnusovi, jenž se ho pokusí vyléčit. Magnus vypráví Clary dávnou minulost Valentina a to, jak se stal tím, čím je dnes. Jace a Simon jsou na výpravě za přísadami do lektvaru, jenž by mohl Lukea vyléčit. Jace začne Simona podezřívat z jeho schopností. Izzy se střetne se svojí matkou a pohádají se. Ona sama si má někoho vzít, aby urovnala vztahy mezi frakcemi. S Alecem je to stejné. Poté, co je Luke uzdraven, se Clary svěří se zbytkem. Vypadá to, že on byl tím, jenž rozhněval Valentina, a to svojí láskou k Jocelyn, Clarynině matce. Clary předvede opět svoji nadpřirozenou schopnost, jež je velmi vzácná. Už ví, kde je pohár. Izzy se rozejde se svým přítelem a začne nad sebou přemýšlet. Magnus a Alec k sobě začnou mít více blízko. 95 procent. ()

Velká arkána (2016) (S01E07)

7.díl. Clary zjistí, že Pohár smrti se ukrývá v tarotových kartách. Ty má ve své kanceláři na policejní stanici Luke, jenž je nyní vyléčený. Dostat se ale na místo, kde karty jsou, je velmi těžké. Po prvním neúspěchu Clary a Jace jim pomáhají i Izzy a Alec. Střetnou se s démony, a s jedním vypadajícím jako Jace i sama Clary. Podaří se ji ale dostat z tarotových karet řečený pohár, a tak pro ni nebude těžké nejdříve přinutit démony k poslušnosti a nakonec dokáže poznat i přetvářku démona. Je to ale pro niveliký citový šok. Když se vrátí do Institutu, poprvé se s Jacem políbí. Simon již ví, že je to s ním vážné, ale teprve poté, co se neovládne před svojí matkou a sestrou, se vydává pryč. Ještě zavolal Clary, a vydal se tam, kde se odehrál počátek všeho, co se s ním stalo. Žena, s níž se začal proměnovat, se zde nakonec ukáže a vše mu vysvětlí. Je to s ním zlé. 95 - 100 procent. ()

Zlá krev (2016) (S01E08)

8.díl. Do institutu přijde jeden z mnoha upírů. V náručí nese Simona, jenž se proměňuje v upíra. Clary se musí rozhodnout, zdali ho zabije či znovuzrodí. Vlčí restauraci v čele s Lukem napadnou dvě zombie, vyslaná Valentinem. Jedno z nich je zabito, a je kontrolováno Magnusem s Izzy. Alec se s ním opět střetne, ale nakonec se rozhodne pro někoho jiného. Institut navštíví hlavní vyslankyně spolku, jež je sice krutá, ale snaží se pracovat na správné straně. V zájmu zachování institutu jim samotným se Alec rozhodne vzít si ji. Institut napadne druhé zombie, i to je ale zabito. Alec se dozví, že jeho a Izzynini rodiče byli v Kruhu. Luke se svěří Clary s další částí příběhu jeho, Jocelyn a Valentina. Clary se rozhodne pohřbít Simona, aby se znovuzrodil. Cestu si zpět k němu už ale jen těžko získá. Vůdkyně upírů je zbavena svého postavení. 95 procent. ()

Rozdělení (2016) (S01E09)

9.díl. Dle příkazů od Spolku musí být vílí muž Meliorn, přítel Izzy, vyslýchán. Poté, co se Alec dozvěděl pravdu o svých a Izzyniných rodičích, změní svůj názor na vše. Simon se snaží ovládat své nové schopnosti. Spolu s Clary je na chvíli uzavřen na bezpečném místě, když se Lydie, nová snoubenkyně Aleca, rozhodne vypátrat pohár a Clary, jíž podezřívá ze spolupráce s jejím otcem, Valentinem. Clary se rozhodne sjednotit všechny bytosti, vlkodlaky a upíry s lovci, aby zachránila Meliorna. Ten je jí za to vděčný a nabízí možnost najít jí otce. Simon získá nový domov. Alec se spojí s Lydiou a spolkem a odmítne nabídku od Jace. 90 procent. ()

Svět naruby (2016) (S01E10)

10.díl. Clary se pokouší nalézt svého otce, ale nejprve bude třeba, aby spolu s Meliornem, vílím mužem, za pomoci Jace vytvořila magický portál. Takový, jenž jí umožní vstoupit do alternativní reality, kde se vtělí do Clary z místního světa. Takového, v němž jsou již démoni mrtví a lovci nejsou potřeba. Zde může najít portál, jenž jí přivede za otcem do Černobylu. Zde, v novém světě, je ale vše těžší. Zejména místní Jace, jenž svádí původní Clary, aby se vzepřela proti té naší. V jednu chvíli se jí to i podařé. Dříve ale ta naše dokázala přesvědčit místního Magnuse o jejím světě, a tak se jí podaří ji přivést zpět. Alec zkouší zachránit Izzy před vězením, a proto se rozhodne zjistit, kde je Jace, s pomocí parabatai pouta. Jedině tak ho najde ve vílím světě. Podaří se mu to, ale najít už ne. Meliorn mezitím uzavřal portál před démony a Jace poslal za Clary. Alecova dívka byla potrestána před soudem a Jaceovo a Alecovo pouto velmi zesláblo. Sám Jace se s Clary dostal za Valentinem, toho ale nemůžou najít. Místo toho najde jace svého otce. Simon a Luke spolupracují, aby se zbavili nedůvěry muže z vnitřních záležitostí k Lukovi. To se jim povede. 90 procent. ()

Krev volá po krvi (2016) (S01E11)

11.díl. Poté, co našli Clary a Jace jeho otce, se snaží přijít na místo, kde se Valentine skutečně nachází. Tím může být opuštěná nemocnice Renwick. S pomocí Magnuse se postupem času dokáže smrtelně zraněný Jace vyléčit. Když trénuje se svým otcem, zjistí ale, že je slabý. Když společně dorazí Jace, jeho otec a Clary s Lukem do nemocnice, vydává se Clary sama do budovy. V dramatické chvíli, kdy se blíží démoni, a kdy najde Clary svoji matku, se dovnitř přiřítí i Jace a jeho otec. Ten se ukáže ve svoji pravé podobě, a tím je Valentine. Clary to už předem tušila, a tak si přichystala kopii poháru, jíž mu dala, když chtěla démony přivést k poslušnosti, aby našli Valentina. Dozvíme se další nepříjemnou věc. Clary a Jace jsou oba Valentinovi děti. jsou tedy bratr a sestra. Proto se, na úkor Simonova štěstí, nemůžou milovat. Do institutu je přivedena jejich matka. Izzy s pomocí Magnuse a nakonec i Alecovi snoubenky se pokouší obhájit před svým obviněním. 95 procent. ()

Malec (2016) (S01E12)

12.díl. Připravuje se svatba Aleca a Lydie. Magnus na ženicha stále naléhá, aby ukázal svoje pravé city. Clary a Jace jsou rozhádaní, jelikož on nechce o problému, jenž mezi nimi je, mluvit. Simon se těší, že bude v přítomnosti Clary. Izzy plánuje pro Aleca rozlučku, a optá se Simona, jak něco takového připravit. Clary a Jace hledají u Jace pomoc s hledáním čaroděje, jenž by mohl uspat kouzlem Jocelyn. I když ho najdou, kvůli démonovi umírá a najít bílou knihu bude těžké. Jedině s její pomocí najdou kouzlo, jež by mohlo magický spánek vyrušit. a zničit. Magnus nakonec zjistí, že majitelkou této knihy, jež by je k ní mohla dovést, je Camille, upírka, jež proměnila Simona. Jace a Clary spolu promluví v soukromí o svých problémech. Alec přeruší svoji svatbu s Lydií a vrátí se k Magnusovi. Zjistíme, kdo je zrádce v institutu a kdo se paktuje s Valentinem. 90 - 95 procent. ()

Jitřenka (2016) (S01E13)

13 a poslední díl 1.série. Naši hrdinové se dozvídají, že jejichSpolek zradil jejich přítel, jenž byl ale dříve členem kruhu. Ukradl Pohár smrti, ublížíl Lydie, přivedl do Institutu monstra a jednomu z nich ukradl prsten, díky němuž se spojil s Valentinem. Zatímco je Lydia léčena, vydává se Jace, čím dál tím více pohlcován svojí vnitřní temnotou, za Valentinem, aby ho zabil. Mezitím Simon, Alec, Izzy a Clary hledají Bílou knihu, jenž by se měla nacházet u Camille a s níž by bylo možné probudit Jocelyn. Upíři zpočátku nespolupracují, ani Camille, ale nakonec se Clary podaří přece jen knihu najít. Už je ale pozdě. Hodge splnil svůj úkol a donesl Valentinovi pohár. Sám Valentine již vytvořil prvního Lovce Stínů a neustále svádí Jace na svoji stranu. Ten pomalu podléhá. Málem zabije Hodge, začíná šílet a myslí si, že jeho otec má pravdu. V dramatické chvíli, kdy se Valentine se všemi střetne, mu jace podlehne a před zraky ostatních přejde na jeho stranu. Zatímco Clary nechápe, jak to mohl udělat, Magnus probudí Jocelyn. Clary se s ní konečně střetává. Valentine pronáší svá slova před svými spojenci na ruské nákladní lodi. Po jeho boku stojí jeho syn, Jace. 95 - 100 procent. ()

Série 2 (2017) (S02)

2.série nám přináší veliký zlom v seriálu. Už se nejedná jen o nějakou komedii a směšné nepřátele. Atmosféra se stává temnější a blízkosti smrti se nevyhnou ani hlavní hrdinové. Ačkoliv se nakonec Jace a pozdějii Clary dokáží vypáčit z podrůčí Valentina, je pro ně stále velkou hrozbou. Jeho plán zničit podsvětí se blíží provedení. Izzy sklouzne do závislosti na upířím jedu, poté, co je zraněna démonem, a jak už víme, Simon je upír, takže i o něj se bude seriál opírat. Stane se světlomilcem, tj. vydrží i na slunci, a projeví své city ke Clary jí samotné. I přesto, jejich vztah stokrát dlouho nevydrží. Na scéně se objevuje i Vílí královna, a ta se snaží jak zachovat svoji Říši v celistvosti, tak i provokovat lovce. To ona je od sebe oddělí. Simon si najde vlčí dívku a Clary se vrací k Jaceovi. Jenomže ani ten není nesmrtelný. Jeho podvolení k Valentinovi, jehož se podaří i na chvíli uvěznit, již vymizela, ale pro něj je stále jeho "již ne" otec, hrozbou. Ano, vše, co nám Valentine říkal, je lež. Jace a Clary nejsou bratr a sestra, a tudíž k sobě můžou cítit i něco více, aniž by to bylo divné. Vztah mezi Magnusem a Alecem chvílemi slábne, chvílemi roste, ale je pevný. Izzy si taky někoho najde, láska jí ale není opětována. Na scéně se mimo Vílí královny objeví i tzv. Sebastian, kluk z jiného loveckého Institutu. Je milý, získá si srdce Izzy, když jí odnaučí zívislosti na upířím jedu, ale ve skutečnosti to není úplně on. Jen si vzal Sebastianovu tvář. Je totiž Jonathanem, synem Valentina a bratrem Clary. A ačkoliv je jeho totožnost nakonec odhalena a je "zabit" Jacem, neumírá (...). Mohl bych tu vyprávět dál a dál, ale vše shrnu v jedno: Série je úžasná, velmi se mi líbila dvojdílná role Sarah hayland coby dospívající Královny víl, a vypadá to, že její "vztah" se Simonem bude nebezpečný (týká se to posledních dvou dílů). Jaceovi se po jeho smrti něco děje a smrt Valentina je rovněž velmi zajímavá (poslední díl). Celkově sérii hodnotím 95 procenty a těším se na další, poslední! ()

Provinilá krev (2017) (S02E01)

1.díl 2.série. Jace se vzepře proti Valentinovi, jenž ho postaví před zkoušku. Vydává se za Clary, aby zjistil, zdali je mu loajální či ne. Následně ho trestá, dokud mu nedá další příležitost prokázat věrnost. Jace jí využije a na popud Valentina zabije mnoho upírů. Dokonce i tu, jež ho postaví před rozhodnutí, zdali se chce provinit proti Spolku či ne. Poté, co Valentina střelí Jocelyn, spolu s ním uteče. Institut nyní vede nový muž, jenž nemá slitování: Viktor zakáže Clary a Jocelyn opustit Institut, a ostatním nařídí přivést Jace živého či mrtvého před spravedlnost. Alec je protivný a odradí i Magnuse. Clary se tajně vyplíží z Institutu a střetne se se Simonem. Následně zjistí, že je Jocelyn zradila. Nepřeje si, aby zůstal Jace naživu. 95 procent. ()

Dveře do temnoty (2017) (S02E02)

2.díl. Clary vyčítá své matce, že chtěla zabít Jace. Jelikož dostane od Aleca jasně najevo, že si nezaslouží být v Institutu, a i přes Izzyninu omluvu, se vydává do normálního světa civilů a pokouší se začít nový život. Luke a Jocelyn se jí snaží najít, ale záhy se před Clary objeví Dot a unese ji k Valentinovi. Sám Jace má za úkol nejprve se učit, a poté najít Vlčici. Ta nyní stále provokuje Simona, jenž se snaží jen se někde schovat. následně se vydává za Magnusem hledat Cammile, jenž by mu pomohla přežít. Alec se pokouší spojit s Jacem skrze speciální kámen, jenž našel Luke. Dot omámí Clary, a ta dělá přesně to, co jí Valentine nařídí, bez vlastní vůle. Sdělí Jaceovi mnoho věcí, jež ho onutí zůstat temným. Následně ale Clary přesvědčí Dot, aby nečinila vše pro Valentina a díky ní se dokáže s Jacem dostat pryč z lodi. Pomůže jim Alec, jemuž ale hrozí nebezpečí. 90 procent. ()

Ztracení parabátaiové (2017) (S02E03)

3.díl. Alec je ve smrtelném spánku, a jedině přítomnost jeho Parabataie, Jace, ho může zachránit. Magnus dělá vše pro to, aby ho udržel naživu, ale šance se snižují. Jace je mezitím vlky obviněn z vraždy Gretel a je na útěku. Ani pomoc Jocelyn nevyužije, a míří za Magnusem. Z telefonátu od Clary ví, kde Alec bude. Díky včasné pomoci od Luka se k němu dostává, ale skoro pozdě. Clary a Izzy s Magnusem sledují, jak mu na chvíli umírá Alec v náručí, ale nakonec se probouzí. Simon se střetne s matkou a dozví se nemilé věci od svého upířího šéfa. Jace je odveden do soudní síně ve městě kostí, kde bude souzen za velezradu proti Spolku a spolupráci s Valentinem. 95 procent. ()

Den hněvu (2017) (S02E04)

4.díl. Jace je ve vězení a čeká na soud. Ačkoliv za ním přijde Clary a žádá ho, aby mu mohla pomoci, on se vztahem s ní skoncuje. Poté, co je postaven před spravedlnost, je odsouzen k trestu doživotního uvěznění. Brzy ale za ním přijde Valentine a chce ho vzít s sebou. Díky své síle a odhodlanosti se ale osvobodí a míří do Institutu. Magnus seznámí Simona a jeho šéfa s obsahem krabičky, jíž se snaží Simon otevřít. Setká se s Cammile a pošle ji na Idris. Matka Clary, Jocelyn, dostane povinnost přesunout se na Idris. Žádá Clary, aby s ní šla rovněž. Ona ale, po čase, kdy je na lovu démona, odmítne. Díky lsti se Valentinův démon dostane do institutu. Ublíží Lydii, a poté se vtělí do Aleca. Když za ním Clary přijde, dozví se strašnou věc o své matce. Démon použil Aleca k zavraždění její matky. Poté se vtělí do Isabel a jen štěstí dokáže zázrak, že Alec ani Clary nezemřou také. Simon brzy s Jacem přichází a dozvídá se novinku. Jace je ale stavěn do situace, kdy s ním nikdo nechce mít nic společného, ani Clary. 95 - 100 procent. ()