Šokugeki no Sóma

• Japonsko 食戟のソーマ (viac)
Animovaný / Komédia / Športový
Japonsko, (2015–2020), 35 h 50 min (Minutáž: 25 min)

Predloha:

Júto Cukuda (komiks)

Kamera:

Jutaka Kurosawa

Hudba:

Tacuja Kató

Jošicugu Macuoka, Risa Taneda, Ai Kajano, Činacu Akasaki, Džun'iči Suwabe, Mamiko Noto, Nobuhiko Okamoto, Takehito Kojasu, Aja Hisakawa, Ajako Kawasumi (viac)

Snem Yukihiry Soumy je stát profesionálním šéfkuchařem, překonat svého otce a vařit v rodinné restauraci. Ale Yukihira se jednoho dne dozví, že jeho otec zavírá restauraci a odjíždí vařit do Evropy. Ještě než jeho otec odjede, vyzve svého syna aby dodělal elitní kulinářskou školu, kde pouze 10% studentů odmaturuje. (Harroc)

Recenzie používateľa Scalpelexis k tomuto seriálu (3)

Šokugeki no Sóma (2015)

Budu trochu kritičtější než zbytek. Neříkám, že si to seriál úplně zaslouží, ale chuť, kterou mi zanechal na jazyku mi oblečení z těla nestrhla (diváci pochopí). Prvně je vhodné začít nápadem, který patří k těm neotřelejším. Sledovat kulinařinu v televizi mi požitek nikdy nepřineslo. Budiž to tedy výzva pro tvůrce, aby anime nedopadlo podobně, která byla vzata za správné pačesy do úspěšného konce, protože Shokugeki no Soma skutečně nenudí. Postupně ale to začíná být trochu repetetivní a tvůrci hledají jakýkoliv záminky, aby se na place neustále něco kuchtilo (a pár z nich je vyloženě docela trapných). Moc velká moudra se během příběhu nevyřknou, ale bohužel se několika z nich nevyhneme a žádné z nich mě nijak nevytrhlo (vař to, co umíš anebo soustřeď se na to, kolik máš sporáků a času?). Krom drobného pozadí se o postavách mnoho nedozvíme a zjišťujeme, že místo do školy, kde by logicky měli být zaučováni, jsou spíš trestáni a házeni do vody Battle Royale style. Ale co mě teda dostává (ano, někdy se zasměju), jsou orgasmatické reakce ochutnávačů, zvlášť, když 75% slečen tu pro ecchi fandy má nadprůměrným objem hrudníku. Nedokážu si představit, co budou předvádět v 2. sérii :-) Pokud vás ale vaření skutečně zajímá, všechny mé výtky se dosti minimalizují, protože pokrmy jsou tu popisovány nadpozemsky a i obrazově to vypadá tak chutně, že byste nejraději po každém díle někam zašli na luxusnější večeři. ()

Ni no sara (2016) (S02)

SOrry, ale tohle je vyloženě horší. Proč? Protože je to na jedno brdo a to samé dokola. Minulá serie měla aspoň nějaký příběh, který sic se motal kolem gastronomie jak opilec kolem sloupu, ale byly tam momenty, scény a děj, který se věnoval i jiným postavám a mělo to celkvě mnohem větší hloubku. Tentokrát se zatím stále a dokola dueluje, ale už to nemá ten náboj. Není to tak napínávé; a i když se tvůrci snaží přidávat různé kličky, tak to nefunguje. Je to ta klasická past, kam se scénáristé uvrhnou, kdy už nemají námět moc jak vylepšovat. Budiž toho důkazem ochabující orgasmatické reakce porotců. Edit: Konec se nám vrátil opět směrem zajímavější pasáže (dost už shokugeki!) a najednou to bylo zase pěkně koukatelne, takže zvysuji hodnocení. ()

San no sara (2017) (S03)

Upřímně, studio J.C. Staff mě moc nebaví, protože většinou se soustředí na levnější, nenáročnější materiál, který cílí na hromadnou konzumní masu. Sómovo šónen kuchtění je jedna z výjimek, která mou pozornost i zaujala, protože slušně mixuje přísady v adekvátním množství tak, že z toho vyjde pokrm hodný náročnější restaurace. V tomhle stylu pokračuje i třetí chod: Přehání se tak akorát, špetka napětí, hrníček ecchi, postavy jsou trhlé al-dente, jen těch lžiček humoru by mohlo přibýt a přidání nějaké novoty v rámci originality by to správně dokořenilo. Do 5. dílu se neděje nic, na co bychom nebyli zvyklí z předchozích sezón. Poté přijde na scénu hlavní, chladně charismatický a démonický antagonista, který přinese vítanou dávku napětí a provětrá celou show od nekonečných soubojů ve vaření. Ne, souboje tím neskončí, ale jejich četnost se minimálně trochu omezí a chvílemi i naznačí až neuvěřitelné stanovisko, že ne všechny problémy jdou vyřešit kulinářským matchem. Nicméně tento výpis ani zdaleka nezasluhuje nejvyšší hodnocení, protože i přes jistou sympatičnost je to stále na míle dopředu předvídatelná a opakovaná pohádka, kde Sómovi často pomáhá deuxka, vedlejší postavy jsou ve většině případů dosti mělké a záporáci nikdy neslyšeli o pořekadlu "Pýcha předchází pád". Sám Sóma je postava duchem mimo realitu trpící neduhy typu "nic mě nemůže naštvat" anebo "hlavní postava se obléké s co největší odlišností" (upřímně, s pouhou zástěrou by ho nejspíš z takové školy vyhodili východem k popelnicím). Líbil se mi mrštný OP a animačně je to velmi povedené. V rámci žánru je to jistojistě nadstavba a v rámci této spíše nepovedené podzimní sezóny určitě nadprůměrná až solidní zábava. Též je to dle mě nejpovedenější série doposud, ale ani zdaleka bych to nepřeceňoval, natož tomu plácnul nejvyšší rating. Slušné 4*. ()