Šokugeki no Sóma

• Japonsko 食戟のソーマ (viac)
Animovaný / Komédia / Športový
Japonsko, (2015–2020), 35 h 50 min (Minutáž: 25 min)

Predloha:

Júto Cukuda (komiks)

Kamera:

Jutaka Kurosawa

Hudba:

Tacuja Kató

Jošicugu Macuoka, Risa Taneda, Ai Kajano, Činacu Akasaki, Džun'iči Suwabe, Mamiko Noto, Nobuhiko Okamoto, Takehito Kojasu, Aja Hisakawa, Ajako Kawasumi (viac)

Snem Yukihiry Soumy je stát profesionálním šéfkuchařem, překonat svého otce a vařit v rodinné restauraci. Ale Yukihira se jednoho dne dozví, že jeho otec zavírá restauraci a odjíždí vařit do Evropy. Ještě než jeho otec odjede, vyzve svého syna aby dodělal elitní kulinářskou školu, kde pouze 10% studentů odmaturuje. (Harroc)

Scalpelexis

Budu trochu kritičtější než zbytek. Neříkám, že si to seriál úplně zaslouží, ale chuť, kterou mi zanechal na jazyku mi oblečení z těla nestrhla (diváci pochopí). Prvně je vhodné začít nápadem, který patří k těm neotřelejším. Sledovat kulinařinu v televizi mi požitek nikdy nepřineslo. Budiž to tedy výzva pro tvůrce, aby anime nedopadlo podobně, která byla vzata za správné pačesy do úspěšného konce, protože Shokugeki no Soma skutečně nenudí. Postupně ale to začíná být trochu repetetivní a tvůrci hledají jakýkoliv záminky, aby se na place neustále něco kuchtilo (a pár z nich je vyloženě docela trapných). Moc velká moudra se během příběhu nevyřknou, ale bohužel se několika z nich nevyhneme a žádné z nich mě nijak nevytrhlo (vař to, co umíš anebo soustřeď se na to, kolik máš sporáků a času?). Krom drobného pozadí se o postavách mnoho nedozvíme a zjišťujeme, že místo do školy, kde by logicky měli být zaučováni, jsou spíš trestáni a házeni do vody Battle Royale style. Ale co mě teda dostává (ano, někdy se zasměju), jsou orgasmatické reakce ochutnávačů, zvlášť, když 75% slečen tu pro ecchi fandy má nadprůměrným objem hrudníku. Nedokážu si představit, co budou předvádět v 2. sérii :-) Pokud vás ale vaření skutečně zajímá, všechny mé výtky se dosti minimalizují, protože pokrmy jsou tu popisovány nadpozemsky a i obrazově to vypadá tak chutně, že byste nejraději po každém díle někam zašli na luxusnější večeři. ()

Seejey8

Zajímavé anime o vaření. Když už jsem začal mít rád anime na téma volejbal, proč ne tohle. Musíte mu dát šanci do půlky první série, než poznáte postavy, pak už to jde samo. Je to hodně barevné a pozitivní. Občas se dostaví i husí kůže. Jsem napajtej, jak to jde s hrdiny dál. Vaření je pojato jako souboj a informace kolem něj se zdají být zajímavé, ale realita bude někde jinde, hlavně ve formách přípravy a vysvětlení jednotlivých nápadu, jakým stylem a proč se pokrm upravil tak, jak se upravil. Recepty jsou od šéfkuchaře, který radil autorovi mangy. ()

SonGokussj

Co lepšího si pustit ke snídani každou sobotu, nebo k večeři každý pátek, než anime o jídle. A ne ledajakém. Japonci se opět předvedli a jak už nás mnohokrát přesvědčili, že dokáží zdramatizovat jakýkoli sport, kuchtějí zde není výjimkou. Sexy výjimkou, zábavnou výjimkou a velmi, velmi dobře příběhově zpracovanou :-) Watch it end eat it ^_^ Mňamózních 88% EDIT [20.09.2020]: Skončila pátá sezóna a já už se musel jen smát nad tou absurdnostní a naprostou nudou toho, co se předemnou děje... Jasně, jen to fan fict, ale to byla i první/druhá (dobrá) sezóna. Zde, ať kdokoli komukoli servíruje jídlo, tak skončí nahý, občas nazí skončí i ti okolo. A komu toto nestačí, zvlékají se tam pak i budovy. Ano, budovy. Už tam nejsou zajímavé "tipy", co byste vy mohli do svých jídel dát, ale jen popisy proč je to tak awesome a proč se z toho daná osoba vyslékla do naha... Ke konci skoro unudilo k smrti. Season 03-05 Mazui... 20 %. Závěrem: doporučuji první dvě sérky, pak to nechte být. ()

a.keram

Podle reviewerů nejlepší fighting anime i když se v něm nikdy nebojuje. Tento koncept je podrobně a velmi dobře prozkoumán například ve sport anime Haikyuu. Bohužel po prvních pár epizodách Food Wars stále dokola opakují tu samou po páte již nudnou formuli. Seriál nezachraňuje ani naprosto zbytečný a přehnaný fan service z food orgasmů ani poměrně nudný děj. ()

Blackhand47

Souboje máme všichni rádi, ale i ty se samozřejmě mohou omrzet. Co když ale někdo udělá příběh o tom, kde se seriózně utkávají lidé ne s meči a magií, ale silou vaření. Shokugeki no Soma je tak typickým příběhem v netypickém prostředí, kdy je kulinářský svět vyždímán až na dřeň. Seriál má zajímavé postavy, chutně vypadající jídla i zapamatovatelný soundtrack. Příběh se postupně vyvíjí a svým způsobem mohl zůstat uzavřený i čtvrtou sérií, jenže předloha samozřejmě pokračovala. Ona i ta pátá série dává smysl a odpovídá na několik nezodpovězených otázek, ale pak tu máme věci, které nebyly vůbec budovány několik řad, jako v těch předešlých a působí to tak trošku odfláknutě. Ve výsledku jde ale o velmi originální anime, které ještě dlouhou dobu zůstane v mojí Top 10. 85% ()

Genryuusai

Reinkarnace Yakitate!! Japan v HD. Nápad je to očividně fungující, ale starší Yakitate bylo podle mě jednak trochu originálnější a taky ochutnávací reakce byly vtipnější. Přesto Souma využívá všechnu shounen žánrovou klasiku tak dobře a nenuceně, že baví po celou dobu 24 dílů. Jen o málo slabší než první sezona Yakitate a to je na anime o vaření obrovská chvála. Doufám, že to si to s dalším pokračováním udrží kvalitu. ()

Hees

V roku 2015 posúvalo anime hranice čo si môže anime v oblasti šteklenia svojich divákov dovoliť pomocou ecchi elementov. Teraz už tieto hranice sú úplne niekde inde. Kvalitatívne, ale dobré anime, ktoré postavilo svoj dej na varení jedál a v tom, že z toho dokázalo urobiť veľmi dobrú kompetetívnu záležitosť. ()

seth82

20/24 častí videných a môžem skonštatovať, že tento seriál patrí v roku 2015 k mojím najobľúbenejším. Samozrejme, celková zápletka sa dá predvídať ľahko, ale tvorcovia dali dohromady to správne korenie a prísady, s ideálnym dávkovaním a preto ma zatiaľ ani jedna z častí nenudila. Detailné zobrazenie jedál a ich prípravy ma často donútili prepnúť na uja Gúgla a vyhľadať si čo-to o spomínaných pochúťkach, dozvedel som sa aj čosi nové (kto by to bol povedal) - jednoducho anime s dobrou náladou a zaujímavou tematikou s istým prívlastkom originality. Minimálne v tomto animovanom svete. V prvej polovici okrem toho aj skvelá ending theme od Tokyo Karankoron s názvom Supaisu plná veselosti a dobrej nálady. ()

Marys

Vôbec neviem, ako som mohol Shokugeki zabudnúť ohodnotiť. Je to taký bizár, že aj väčšina veľmi zláštnych japonských filmov či seriálov sa na túto vec nechytá. Kto chce zažiť skutočný "food porn", vrelo odporúčam. Orgazmus spôsobený jedným hltom, obrovské prsia lietajúce sem a tam, zvrátení fanúšik by sa určite potešil, keby z tohto vznikli aspoň zo dva diely hentai animácie. Zároveň je to vtipné a do istej miery poučné v rámci kulinárstva, tak pokiaľ niekto vydrží prvé 2-3 diely a zvykne si na seriálový rukopis, Shokugeki si zamiluje. ()

TaanStari

Průser je, že tohle je v první řadě o fan-servisu, který se ještě k tomu omezuje téměř výhradně na různé vzdechy apod... Škoda, první díl navnadil parodií na shoneny a zbytek seriálu tomu nedokázal dostát. ()

DaweForeman

Tomuhle snad nemám co vytknout. Tohle anime nádherně ukazuje, že i něco tak "nudného" (samozřejmě to myslím, co se týče filmového prostředí) se dá zpracovat opravdu napínavým a zajímavým způsobem. Tohle je opravdu ultimátní třešnička mezi těma všema kulinářskýma anime. Člověk se tu hodně nasměje (jednotlivých vtipných scének je tu až až), sem tam se dozví z vaření něco zajímavého (nevím jestli to tak opravdu všechno funguje, ale za experimentování by to stálo), dále ony souboje pak dávají onen napínavý prvek (skoro vaření jako sport). Kolikrát jsem se navíc přichytil na konci každého dílu, že bych nejradši sežral celou ledničku. Zatím bych hodnotil jako nejlepší anime roku 2015. Animace super a hudba je jediná taková průměrnější. ()

darthvader77

Když to tak vezmu tohle je moje první neačkní anime, které dokázalo naprosto unikátně zdramatizovat vaření a přiblížit mi ho, nemluvě o tom, že mi dodalo spoustu unikátních nápadů, postavičky jsou skvělé. Yukihira se od většiny hrdinů s kodexem Mirka Dušíná alá Kurosaki, Naruto či Saber liší. Tohle správné arogatní hovado, které dokáže mít neskutečně trolící reakce navíc se zajímavým zvykem dělat úmyslně nechutné pokrmy pro ostatní. Navíc i docela zajímavé pózy ze strany dam při ochutnávkách ;) Můžu jenom doporučit a nemůžu se dočkat další sezóny ()

CaladanChmur

Tohle "pleasure" hodnocení trochu nechápu.Je spousta jiných kvalitních anime,která mají hodnocení horší,ale tohle je hodnoceno pomalu jako božské dílo.Za prvé,ten popis jídel mě nikterak nenadchnul,i když se to snažilo vypadat absolutně k sežrání.Za druhé,princip výzev/soubojů ve vaření,je prostě hloupý.Za třetí jestliže po každém ochutnání vidím vykreslené pocity ochutnávajícího a neskutečný chuťový orgasmus,takje to zábavné tak do třetího dílu...pak to jen zdržuje.Za čtvrté,když se nad vším zamyslím,tak je to prostě neskutečně předvítatelné..Mám hodně rád anime,ale tohle mě fakt po pár dílech začalo svým opakováním a předvídatelností a asi i přetaženým provedením prostě nudit.Za mě 40%.Jsem rád,že si to našlo své obdivovatele,ale nemyslím si,že by 5* dali nějací supr čupr znalci tvorby a vůbec možností anime.Nezatracuji...jen to hodnotím jako fakt blboučké a plánovité. ()

muti

Po výnimočne precitanej mange (5-star až dokonca) som sa proste musel pustiť aj do anime. celý príbeh som prakticky už poznal, no vôbec to neprekážalo. Práve naopak - hlasy hercov a úžasná hudba, ktorá doladovala celú atmosféru. Nad moje očakávania (napr Noble hudba v pozadí keď je na scéne Erina). Yukihira a jeho výzvy sú super, jeho cesta po Tootsuki je napínavá a plná nečakaných prekážok, unikátnych oponentov a fajnovych zobrazení kulinárskych zážitkov. Keď si človek vezme že hlavná téma je varenie tak klobúk dole, Japan. Teším sa na ďalšiu season. momentalne jedno z top anime co som videl, co sa tyka unikatnosit pribehu a vysokej kvality od zaciatku az do konca. ()