Colnica: Výstrelky ropnej éry

Slovensko, 2013, 27 min

Réžia:

Tina Diosi

Radko

Ak si predstavím, že svet po katastrofe ovládnu mudrlanti typu Mesíka, táto vízia neteší. Podobní intelektuáli z akademického prostredia majú dnes priestor v médiách. Dávajú rozhovory, píšu články a blogy. Vyzývajú v nich ľudí na vytvorenie si zásob trvanlivých potravín. Odporúčajú kúpu nehnuteľností, vyzbrojiť sa a naučiť sa bojovať zblízka. Odôvodňujú to krízou, ktorá môže prerásť do úpadku či vojny. Ostáva jediné: nepočúvať rady paranoikov, hoci by mali tisíckrát pravdu. Prečo? Nuž preto, lebo Mesík radil Svetovej banke. Takže ak roky bankárom radil to (pričom mnohé z jeho argumentov sedia a sú racionálne podložené) čo v dokumente, tak prežijú len kravaťáci z bánk, ich obslužný servis a liberálne/ľavicoví intelektuáli. Aj z nich len tí, čo poslúchli. Chvíľu budú z vytvorených zásob najedení, no časom sa hlad ozve. Ak im nedáte čo chcú, pokojne si vyskúšajú nejakú bojovú techniku, ktorú sa teraz učia za dverami študovní. Len aby sa nažrali, aby zdierali z cudzieho. Čiže kontinuálny prechod moci. Nuž a počúvať popri tom bojovne naladených, kedysi jemných a útlocitných mimovládkarskych nadšencov, sa mi po katastrofe v takomto prostredí žiadať nebude. Ani počúvať zvestovania všetkého schopných bankárov a posluhujúcich politikov. Blé. Ako isté ukázanie trendov a reakcií politikov na ne je dokument ok, hoci skôr pripomína nejakú diskusnú reláciu, urobenú uvoľnenejším spôsobom ako dokument samotný. ()