Money Programme: The Fur Is Flying

(TV film)
všetky plagáty
Dokumentárny / Krátkometrážny
Veľká Británia, 2003, 29 min

Jennifer Lopez (a.z.), Lil' Kim (a.z.), Sean 'Diddy' Combs (a.z.), Gisele Bündchen (a.z.), Dawn Carr, Mark Glover, Elliot Morley (a.z.)

Khalesi

Kožušinový priemysel je jedným z najzbytočnejších, najnehumánnejších a zároveň žiaľ najprosperujúcejších biznisov vobec a to ešte aj v 21. storočí ! Tento dokument sa téme venuje z viacerých aspektov počínajúc chovateľom kožušinových zvierat, pokračujúc modelkami, ktoré sú buďto pre, alebo proti, módnymi návrhármi, výrobcami či predajcami a samozrejme ochranármi a spotrebiteľmi, ktorí tieto produkty kupujú. Sú tu k dispozícii rozne stanoviská a názory a preto je tu samozrejme aj celkom objektívny obraz, podľa ktorého sa može každý, kto si dokument pozrie, rozhodnúť či bude tento krvavý priemysel podporovať, alebo nie. Rozčuľuje ma, že je už bežným protiargumentom všetkých, ktorý porušujú práva zvierat, situácia v Afrike. Nemyslím, že tieto argumenty, že zlo ospravedlňujeme vačším zlom sú relevantné a už vobec nie sú ľudské. Pomáhať a predísť zlému zaobchádzaniu so zvieratami je nutné bez ohľadu na to, či sa v iných krajinách porušujú ľudské práva, súcit a humánne zaobchádzanie so zvieratami totiž nezávisí na politickej či inej situácii v Afrike či inde a ani nebráni tomu, aby ľudia pomohli aj hladujúcim deťom. Všetky produkty, ktoré boli prezentované ako nové módne trendy by bolo možné vyrobiť z umelej kožušiny bez zbytočného utrpenia a smrti. Taktiež chovateľ, ktorý sa obhajuje absurdným argumentom, že zvieratá sú vlastne pre tento chov stvorené, by neumrel keby musel svoj biznis ukončť, vzhľadom k tomu, že jeho situácia je viac ako finančne uspokojivá. To čo nazýval dobrými podmienkami pre chov boli zase len malé klietky, ktoré nikdy nebudú dobré pre žiadnu živú bytosť. Veľmi smutný a znepokojujúci je fakt, že sa výrobcovia a návrhári pokúšajú získať si spotrebiteľov medzi mladými. Myslím, že keby sa im to podarilo, urobili by sme ako druh ďalší krok spať. Musím ešte dodať, že v mene demokracie, ktorá u nás údajne panuje, by som veľmi rada videla v našich televíznych prijímačoch anti-reklamu, kde modelka, ktorá za sebou po zemi ťahá kožuch, zanecháva krvavú stopu. Mali by sme sa pozrieť do očí realite a zvážiť koľko z našej ľudskosti sme ochotní obetovať v záujme udržať si náš terajší devastujúci životný štýl a taktiež, či by sme sa neskúsili pozrieť i dovidieť ďalej než na špičku svojho nosa. ()