Mamon

Česko, 2015, 5 h 25 min (Minutáž: 50–58 min)

Kamera:

Martin Štrba

Matěj Hádek, Eva Leimbergerová, Gabriela Míčová, Michal Dlouhý, Tereza Hofová, Daniel Tůma, Igor Bareš, Ondřej Malý, Dušan Sitek, Pavlína Štorková (viac)

V Central Energy, energetickom gigante s významnou štátnou účasťou, sa schyľuje k privatizácii. Proces sprevádza nemalý záujem verejnosti, ktorý je daný zásluhou investigatívneho novinára Petra Vlčka, brata generálneho riaditeľa tejto spoločnosti. Záhadné úmrtia, strach, odhodlanie a osobné záujmy – to všetko je spoločným menovateľom Mamonu, československej verzie úspešného nórskeho formátu. Kriminálny thriller Mamon je napínavá dráma plná zdanlivo nesúvisiacich udalostí, ktoré sú rozohrané rozporuplnými postavami reflektujúc ekonomickú, politickú a spoločenskú realitu posledných 25 rokov. Privatizácia, korupcia, tunelovanie, pravda – od deväťdesiatych rokov veľmi skloňované termíny, ktoré sú v hlavnej úlohe dynamického príbehu plného vierohodných vyšetrovacích postupov, morálnych dilem, obetovania, strachu, napätia a nebezpečia, ktoré hrozí každému, kto sa v spoločnosti chová, ako keby nemal čo stratiť. (HBO Europe)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (7)

Mamon (2015)

Když vezmu tento seriál jako celek, musím přiznat, že se mi velmi líbil, pokud jde o jeho závěr, to byla téměř úplná katastrofa. Kromě velkého množství výhrad k poslední epizodě jsem byl jinak velmi spokojeným divákem, který se po čase opět dočkal slušného domácího seriálového počinu. Překvapilo mě, že ani akční scény nevyznívaly hloupě, ty u nás bývají často velkým problémem, tentokrát ale vypadaly celkem důvěryhodně, takže ano, Mamon mě bavil, a kdyby tvůrci nevypustili závěr, možná by mě donutili přitlačit na hodnocení. ()

Kapitola 1: Oběť (2015) (E01)

Po první epizodě mám dost protichůdné pocity, příběh se mi zdá být velmi zajímavý, rozkrývání korupční kauzy mi na naše poměry sedí daleko více, než objasňování třinácti vražd v třináctidílném seriálu, který jsem viděl nedávno, jen mě mrzí ztráta nejcharizmatičtější postavy už v prvním dílu. Taky se nemohu zbavit dojmu, že se tvůrci snaží vytvořit atmosféru typickou pro severské filmy a seriály, myslím, že je to úplně zbytečné. Nevím, nakolik se komu osvědčil piškot jako bezpečnostní systém, já už dlouhé roky spoléhám na preclík. ()

Kapitola 2: Abrahám (2015) (E02)

Tentokrát jsem byl mnohem spokojenější než po shlédnutí předchozí epizody. Šest měsíců mezi oběma díly uteklo jako voda, příběh nabral velmi slušné tempo, navíc se i hezky zaplétá, takže jediným rušivým elementem byla pro mě postava Jany Skálové. Vcelku rychle jsem pochopil, že asi nepůjde o kladnou postavu, nejen z jejích činů, ale hlavně proto, že to Tereza Hofová dává najevo každým slovem i pohybem a postava tak působí krajně prvoplánově. ()

Kapitola 3: Oheň (2015) (E03)

Tempo příběhu ve třetí epizodě lehce pokleslo, zřejmě to bylo tím, že se vše jen tajemně naznačovalo, takže se za celou dobu vlastně nikdo nic nedozvěděl. Sice jsem jednu hvězdičku ubral, ale i tak jsem byl v zásadě spokojen, protože se děj více točil kolem politiků a lobbistů, a to já můžu. ()

Kapitola 4: Děti (2015) (E04)

Čtvrtá epizoda mě potěšila výbornou atmosférou i neustále působícím lehkým napětím, děj se i nadále zajímavě proplétal a přinesl jasné poučení o tom, že když už si pořídíte velký dům, musíte mít pod rohožkou preclík. Eva Vlčková preclík neměla, a jak dopadla, aha? Po několika pokusech mohu zase jednou prohlásit, že se mi líbí český seriál, doufám, že poslední dvě epizody nezklamou. ()

Kapitola 5: Kořeny (2015) (E05)

No a je to tady, došlo na má slova, piškot se neosvědčil, přitom jsem už dvakrát upozorňoval na PRECLÍK!!! Ale mě prostě nikdo nebere vážně. Páté epizodě bych býval udělil pět hvězdiček, kdyby nebylo celé řady předvídatelných situací, které mi zbytečně kazily divácký zážitek. I přes tuto připomínku se stále jedná o velice solidní seriál, který mě baví a už se těším, jak se to celé vyvrbí. ()

Kapitola 6: Pakt (2015) (E06)

Proč? Já sa ptám, proč? Celou dobu tady seriál chválím a tvůrci závěr zavraždí tak brutálním způsobem, že by se měli obávat výjimečného trestu. Chtěl jsem toho spoustu napsat, ale nemůžu, protože by to vypadalo, že jsem opisoval od Jary.Cimrmana.jr, se kterým jsme byli u posledního dílu evidentně na jedné vlně. Snad bych jen dodal jak moc mě dojalo nádherné obrácení novinářky Marie i státní zástupkyně na pravou víru, to byl fakt maras. ()

Detektivní příběh z Noir Film Festivalu 2016

Detektivní příběh z Noir Film Festivalu 2016

14.08.2016

Tam, kde ulice končí, tam, mezi náhrobními kameny, se v noci, ve které přišel ďábel, ve víru scházejí králové ulice. Tam, ve středověkém hradě, sídlí posedlá královna Alžběta, jejíž rozdvojená duše… (viac)

23. Český lev - výsledky

23. Český lev - výsledky

05.03.2016

Filmovým králem Českých lvů za rok 2015 se stává film Kobry a užovky. Film si přímo z vyhlašování ocenění odnesl šest sošek Českých lvů. Za nejlepší film si cenu převzali producenti Jan Prušinovský a… (viac)