Labyrint

Krimi / Dráma / Thriller / Mysteriózny
Česko, (2015–2018), 20 h 24 min (Minutáž: 57–60 min)

Réžia:

Jiří Strach

Scenár:

Petr Hudský

Kamera:

Martin Šec

Jiří Langmajer, Zuzana Kanócz, Stanislav Majer, Miroslav Donutil, Michal Dalecký, Zuzana Kajnarová, Michal Dlouhý, Jana Štěpánková, František Němec (viac)

Nález mŕtveho tela krajského politika Karasa, ktorého vrah zabil v duchu stredovekých mučiacich praktík a telo dôkladne naaranžoval do nezvyčajného prostredia, rozpúta policajnú honbu za sadistickým páchateľom. Ten stavia vyšetrovaciemu tímu do cesty zložitú sériu vrážd, ktoré svojou krutou obradnosťou otriasajú miestnym regiónom i samotnými kriminalistami. Korene zložitého prípadu siahajú až k vražde mladého dievčaťa zo Slovenska, ktoré zomrelo podobne záhadným spôsobom ako Karas. Prípadu sa ujíma dvojica vyšetrovateľov. Na konci série vrážd, lúpeží a naaranžovaných nehôd, nájdu policajti cestu na koniec „labyrintu“ a uveria nádeji na chytenie páchateľa. Dôležitou pomocou je im paradoxne obraz Hieronymusa Boscha: Posledný súd, ktorým sa vrah v páchaní svojich krutých činov zjavne necháva inšpirovať. (STV)

Recenzie používateľa sorrow k tomuto seriálu (4)

Série 3 (2018) (S03)

Námět, jak se zbavit své starší ženy a zdědit obrovské jmění a vše zamaskovat dalšími vraždami nebyl vůbec špatný. I následné zapojení Adama z léčebny, který kreslí obrázky vražd bylo zajímavé a děj zamotalo. Za poslední rok se jednalo o jednoznačně nejlepší krimi sérii na českých televizích. Bohužel se scénárista s režisérem dopustili vícero chyb a také faulů na diváka, které si dovolím shrnout níže. Čas 16:30 I. epizody – pokud se Marie Stolařová chtěla dostat do léčebny jen kvůli Adamovi, žíly si podřezala v době, kdy ještě nemohla vědět, že je Adam zrovna v této léčebně. Sice policista při prvním záběru v léčebně říká, že byla reportáž v televizi a psali o tom v novinách, pochybuji však, že by uváděli, ve které léčebně se Adam přesně nachází a ohrožovali tím jeho život (byl od krve, nikdo nemohl vědět, zda byl oběť, svědek či pachatel trestného činu, vzhledem k jeho zaostalosti spíše oběť či svědek). Čas 31:30 I. epizody – mladý Pánek popisuje únos, únosce prý ležel na cestě, chtěli mu s otcem pomoci, on na ně namířil pistoli, museli nastoupit do dodávky a pak měl svázat svého otce, poté se pokusil utéct. Pokud by byl únoscem Jonáš, musel by mít po celou dobu zakrytý obličej, nesměl by vůbec promluvit, protože jinak by ho Pánkové poznali, což se nestalo. Toto je velice nepravděpodobné, znali se celý život z vesnice, kde vyrůstali, pravděpodobně by ho poznali. Čas 44:00 I. epizody – muž v kápi (Jonáš) jde dát na hradě vězňům (mladý Pánek a Svobodová) jídlo a následně komunikuje s podzemím. Střih a další scéna se v čase 49:26 přesouvá do vesnice, kdy hrobník Koláčný vstupuje do hospody, ve které mj. sedí i Jonáš u skoro vypitého piva, pak Koláčný dostane nakládačku od místních štamgastů a Jonáš ho vyprovází ven. Střih a opět jsme v čase 51:35 na hradě, kde je muž v kápi (Jonáš). Divák samozřejmě nemůže vědět, jak je na tom v čase, nicméně je zavádějící, že je Jonáš v jeden večer na hradě, za chvilku v civilu ve vesnici a za chvíli opět na hradě. To Jonáše vylučuje z okruhu podezřelých. Čas 53:20 II. epizody – maskovaný muž (Jonáš) chce z nemocnice unést fotbalistu Augustu, uspí ho šipkou, ale pak musí utéct, protože Augustovi se podaří zmáčknout tlačítko, kterým přivolá zdravotnický personál. Tento únos nedává smysl, protože v poslední epizodě v čase 50:20 usvědčená zdravotní sestra vypovídá, že mělo dojít pouze ke čtyřem vraždám (František Pánek, Dana Veselá, Jeroným Valenta a Sandra Konrádová), únos Augusty do děje nezapadá. Čas 22:57 III. epizody – Remeš s profesorem Vrbatou řeší výklad obrázků. Obrázků je celkem 5 (rozřezání pilou, shození z věže, probodnutí, ukřižování hlavou dolů a pak ještě další obrázek u kterého jedna osoba sahá té druhé na rameno), k poslednímu obrázku profesor Vrbata vysvětluje, že by se mohlo jednat o stažení za živa z kůže. Kdo ale tento obrázek namaloval, když v plánu byly jen čtyři vraždy? Čas 50:15 III. epizody – policista Jonáš moralizuje celou hospodu za smrt hrobníka Koláčného. Je dost nepravděpodobné, že by sériový vrah moralizoval své okolí za to, že dohnalo jednoho člověka k sebevraždě, když sám brutálním způsobem zabíjí jiné lidi. Čas 52:57 III. epizody – policista Jonáš na hřbitově potká muže v kápi, ten se následně záhadně vypaří. Je to faul od scénáristy na diváka, protože právě tento moment naprosto vyloučil, aby byl pachatelem Jonáš, kdy nakonec pachatelem byl právě on. Divák si pak měl tento moment vysvětlit tak, že byl Jonáš opilý a byl to jen jeho přelud. Toto vysvětlení je dosti chabé. Čas 06:00 IV. epizody – Remeš a Oliva domlouvají s Markem Doležalem, že bude dělat volavku. Je však nelogické, že pak nikdo volavku nehlídá. Čas 49:37 IV. epizody – Jonášovi někdo volá a v telefonu se přehrávají zvuky, které slyší jen Jonáš na hradě. Opět další faul od scénáristy, kdy opět tento telefon potvrzuje, že Jonáš nevraždí. Není však následně nijak vysvětleno, kdo Jonášovi volal a proč zvuky slyšel. Někdo mu volal určitě, protože vedle něho v autě seděl kolega, nemohlo se jednat o halucinaci. Čas 19:10 V. epizody – při zatýkání falešného novináře (nevlastní bratr Adama) asistují čtyři policejní vozy a další dva dorazí vzápětí po zatčení. Když jede policie ke Stolařovým, vydává se tam celkem pět policejních vozů. Když pak v poslední epizodě jedou zatknout vraha Jonáše na hrad, jede tam pouze Remeš s Fuchsovou a na konci epizody, když jedou Jonáše zatknout do kostela tam zase jedou jen ve čtyřech... Čas 40:10 V. epizody – mladý Pánek s Konrádovou utíkají z vězení, muže v kápi zavřou za mříže, ten se z vězení osvobodí a pak na ně čeká před hlavním vstupem do hradu, takto rychle by se tam nikdy nemohl dostat. Považuji za další faul na diváka, kdy byla divákovi vnuknuta myšlenka, že jsou pachatelé v kápi na hradě dva. Čas 49:31 V. epizody – Jarolím těsně před sebevraždou pokládá na lavičku občanský průkaz, na kterém je napsáno datum vydání 21.10.2012. V tento den však určitě občanský průkaz vydán být nemohl, protože tento den připadl na neděli. Na občanském průkazu je navíc jméno Petr Jarolím, avšak jeho soused Brož v této epizodě dvakrát mluvil o Rosťovi Jarolímovi, navíc i detektiv Bartoš má v počítači složku vedenu jako Rostislav Jarolím. Jedná se o celkem naivní chybu režiséra se záměnou jména. Čas 12:20 VI. epizody – Honza Oliva vidí, jak Jonáš uspí Marka Doležala, vystupuje z auta a chce muže v kápi zatknout, ten ho však omráčí. Tento krok Olivy nedává smysl, pokud by pachatele chytil a ten nevypovídal, nebo kdyby ho zastřelil, pohřbil by tím všechny v té době uvězněné lidi v podzemí hradu. Navíc se potvrzuje, že volavku skutečně nikdo nehlídá. Čas 32:08 VI. epizody – Honza Oliva hází po muži v kápi (Jonáš) petrolejku, kdy Jonáš začne hořet. Toto by nebylo moc inteligentní, protože pokud by Jonáš uhořel, podepsal by Oliva sobě i mladému Pánkovi ortel smrti (pokud by je Remeš zázračně nenašel). Čas 41:26 VII. epizody – policie zaměřila Mertlův mobilní telefon a tím zjistila, kde se nachází. Otázkou zůstává, proč se již dříve nepokusila zaměřit mobilní telefon Jonáše, který měl zcela jistě zapnutý, protože z něho volal právě Mertlovi. Čas 43:03 VII. epizody – policie našla Mertla přivázaného k srdci zvonu. Otázkou zůstává, jak by Jonáš sám dokázal zvednou sto kilového chlapa půl metru nad zem a současně ho přivázat, navíc v kostele improvizoval, kde by zrovna našel takhle šikovný provaz? Čas 48:14 VII. epizody – plán Mertla a jeho přítelkyně (zdravotní sestry) byl podle Remeše takový, že jednou z obětí byla Konrádova dcera, aby se následně zbavili Jonáše a Jonáše měl pak usvědčit mladý Pánek. To však nedává smysl, protože Mertl si nikdy nemohl být jistý tím, že mladý Pánek Jonáše uvidí a pozná a kdyby se Jonáše zbavil Konrád, pak by Jonáš skončil někde pět metrů pod zemí a nikdy by k jeho usvědčení nedošlo a případ by zůstal nedořešený, tedy stále by hrozilo riziko, že nějaká stopa zavede policii k Mertlovi. K tomu lze ještě dodat, že dějová linka týkající se Jarolíma, Bartoše a vědmy Simony byla zcela zbytečná, protože na příběhu nic nezměnila, stejně jako dějová linka fotbalisty Augusty, to byla jen nastavená kaše. Těžko by jeden pachatel unášel lidi a pak je usmrcené instaloval na různá místa, bez toho, aby ho kdokoli viděl, viz třeba únos vědmy Simony z nějakého činžovního domu, to jí jako omráčil, hodil si jí přes rameno a po schodech s ní došel až k dodávce a nikdo ho neviděl? Nikdy se neobjevil žádný svědek, záznam z kamery, vzorek z pneumatik od vozu atd. Těžko by byl Jonáš schopný přes den fungovat jako řádný policista a v noci se z něho stal blázen, který vraždí lidi a nikdo by to na něm nepoznal. Nejvtipnější z celého seriálu byla asi ta prohlídka hradů, kdy u hradu, který je 7 km od místa nálezu rozřezaného Pánka se jen nakoukne do chodby a tím je prohlídka hotová. () (menej) (viac)

Epizoda 1 (2018) (S03E01)

Musím jen souhlasit, že je to vše už potřetí na jedno kopyto a zatím na prvním dílu nevidím nic originálního. Zase drastická, rituální vražda, která všechny šokuje, zase unesení lidé v klecích, zase na nějakém hradu, který vlastní asi bohatý člověk, který namísto užívání peněz raději vraždí lidi, zase člověk s maskou ukrytý v kápi, zase démonická muzika. Opakuje se i to, že pachatel je neviditelný, nepolapitelný, vše dělá beze stop, ale ono unést dva dospělé lidi, pak jednoho rozřezaného odvézt do kostela a vše udělat tak, aby mě nikdo neviděl, to není přece jen tak. Ve filmu či seriálu to asi jde, ale s realitou to nemá nic společného. Policie zase namydlená snažící se vše hodit na hrobníka, ačkoli ví, že on to určitě neudělal. No a v těchto kolejích to půjde dalších 5,5 dílu a pak se v posledních 20 minutách posledního dílu vše rozlouskne, vrah sejme masku a major Remeš ho zastřelí. Pravdou ale je, že i tak je to asi to nejlepší co nám v současné době televize v tomto žánru může nabídnout, např. ve srovnání s Králem či Specialisty, a tak těch 6 dílů asi ještě dám. Mimochodem už ani nepamatuju, kdy jsem naposledy viděl kriminálku, ve které by nebyl dokola se opakující pohled z ptačí perspektivy, asi jako před lety někoho (Tarantina) napadlo dát kameru do kufru auta a pak jsme takový záběr viděli v každém druhém filmu. ()

Epizoda 5 (2018) (S03E05)

Ačkoli se vše v sériích Labyrintu nějak stále opakuje, i tak je to v současné době v tomto žánru jeden z těch lepších seriálů, baví mě a v budoucnu se klidně budu těšit na čtvrtou sérii. Volavka se stále divý, že zůstává bez povšimnutí, ale jak ji má muž v masce chytit, když pořád vysedává na stanici nebo se po městě pohybuje s kolegy, je nelogické, že se sama podílí na vyšetřování a jezdí k případům. Děj se bude ještě rozvíjet a zamotávat, ale osobně si myslím, že pachatelem je policista, který je kolegou Ševčíka. Dnes mě ale zklamala ta odfláknutá prohlídka hradů, chudák děda Valenta v takové nouzi zajistí stopu a policie prohlídne hrady ve dvoučlenných hlídkách, to snad ne, takový šlendrián. Pokud hledám sériového vraha a vím, že další lidé čekají na smrt, muselo by dojít k mnohem větší akci, kdy na prohledávaných hradech by nezůstal kámen na kameni. ()

Epizoda 6 (2018) (S03E06)

Tato epizoda celkem fiasko, předchozí jsem hodnotil čtyřmi hvězdami, nyní dávám jen dvě. Tak za prvé, nejzkušenější policista Donutil se chová jako naprostý hňup – nejprve se nechá omráčit a unést pachatelem, ačkoli všechny trumfy v rukou drží on (disponuje pistolí i momentem překvapení), navíc proč ho chce chytit hned, co když pak nebude pachatel vypovídat, nebo ho bude muset zastřelit, nechá ty lidi v klecích zemřít hladem, když neví, kde jsou? Stačilo muže s maskou sledovat, pak zavolat zásahovku, no ale to by už asi nebylo co do posledního dílu... Pak se hloupě pokusí pachatele zapálit – co kdyby opravdu uhořel, jak se pak dostane s mladým Pánkem ven z vězení, opravdu je tak hloupý, že si podepíše sám ortel smrti??? Navíc ten jeho suverénní projev ve vězení je absolutně mimo, pokud by pachatel po dokonání činu nechtěl být odhalen, stejně by ho musel zabít. Za druhé, odhalení maskovaného muže, proč byl tak překvapený, když se podíval na mladého Pánka, přece mu muselo být jasné, že když sundá masku, že ho oba poznají. Aktuálně nedává smysl třetí či čtvrtý díl, kdy Švehlík maskovaného muže naháněl (jsem zvědavý na vysvětlení v poslední epizodě), kdyby to byl jeho kolega, toho by asi nehonil a že by se v jedné vesnici potkali dva sérioví vrazi, kteří používají stejný převlek, to snad ne, nebo to byla jako halucinace? Za třetí, to pátrání, skutečně mají volavku a nikdo ji nehlídá? Pokud vrah sledoval volavku v dodávce, skutečně nikde nejsou kamerové záznamy, aby bylo možné dohledat auto, které sledovalo taxi s volavkou? Nebo se v tomto seriálu jezdí jen po okresních bez kamer? To prohledání hradů jsem zmínil už minule, to bylo také moc dobré. Za čtvrté, když vrah nemá ani 10 000 Kč na zaplacení seance, kde bere peníze na vše okolo, tedy na zaplacení lupičů, aby mu ukradli opiáty, mrtvoly snad převáží svým vlastním vozem a nikdy ho nikde nikdo nevidí. A konečně za páté, když už nyní vědí Adamovu trasu z lesa do hospody, kde ho našli, proč nevytýčí trasu a neprohledají pořádně alespoň ty hrady v blízkosti tohoto úseku… ()