Mňa neumlčia

(festivalový názov)
  • Česko Mě neumlčí (festivalový názov) (viac)
Austrália, 2014, 84 min

Mladú Austrálčanku Charlotte, ktorá v Nairobi pomáhala v slamoch, v jej dome prepadnú a hromadne znásilnia. Hanbu a šok vystriedava zlosť. Aj napriek odporučeniu ambasády, aby ihneď krajinu opustila, sa Charlotte púšťa do boja. Chce usvedčiť páchateľov a otvoriť tak cestu spravodlivosti nie len pre seba, ale aj pre všetky ďalšie obete. Znásilnenia sú totiž v Keni na bežnom poriadku, no téma zostáva tabu. Charlotte netuší, že ju čaká viac než sedemročné súdne martýrium, v rámci ktorého bude musieť stále dokola popisovať ten otrasný deň. Citlivá kamera sleduje Charlotte niekoľko rokov: vo chvíľach odhodlania, ale i v okamžikoch zúfalstva, kedy jej chýba sila pokračovať ďalej. (Jeden svet)

Jacques1

Jeden z příběhově nejsilnějších dokumentů letošního festivalu Jeden Svět (2015). Případ odhodlané Australanky postavit před spravedlnost ty, kteří ji znásilnili a zároveň tak dodat sebevědomí ostatním ženám v Nairobi, kterým se přihodilo totéž, má hořko sladkou příchuť.NÁSLEDUJE SPOILER: Konečné vítězství Charlotte u soudu je oslabeno 7 lety, po které se proces táhne a v jejichž průběhu se ukáže zkorumpovanost, nepřipravenost a neochota soudního systému v Nairobi se této problematice věnovat. Konečné vítězství je tak zkaleno nejen sedmiletým utrpením Chalotty, ale i poznáním, že její příklad si nemůže dovolit sledovat žádná z Keňských žen. ()