Riaru Onigokko

Mitsuko je jediná žiačka z dievčenskej triedy, ktorá počas školského výletu prežije útok záhadnej sily, ktorá zmasakrovala všetky jej spolužiačky. Alebo nie? Že by to bol všetko iba sen? Existuje niečo ako paralelný svet, v ktorom niekto, niečo, v rovnakom čase ako my, opakuje rovnaké úkony ako my, pričom môže byť náš osud spečatený odlišným spôsobom? Alebo je to všetko iba v našich hlavách, ktoré môžu v stresových situáciách obsahovať choré myšlienky, pričom nedokážeme rozpoznať, čo je realita a čo sen? Dáva ženská logika zmysel? Je možné, že by ženy ako také mohli disponovať väčším množstvom charakterových čŕt ako muži, pričom práve z tohto dôvodu im nedokážeme porozumieť? Odpoveď možno nájdete práve v tomto surrealistickom filme od režiséra Šiona Sona. Ten sa rozhodol zamyslieť sa nad citovým vnímaním a samotným chápaním nášho nežného pohlavia, pri inak zdanlivo bežných situáciách, kedy musia dospieť k rozhodnutiu, akým smerom sa budú v živote uberať. (*CARNIFEX*)

honajz2

Tak to je echt podivnost. Jestli něco Sono umí fakt dobře, tak neustále překvapovat tím, co z toho vůbec vypadne, protože tady se něco děje, nějakou dobu to trvá, pak se začne dít úplně něco jiného jen s nějakou malou návazností na to předchozí... A přitom to celé má pointu a nějaký svůj smysl, který není úplně dotažený, ale pochopitelný. JAK JSEM TO POCHOPIL JÁ - Vlastně jde o to, že Mitsuko je postava ze hry, která v té hře je třemi různými postavami, jenže se něco stane, po čemž se "probere" a uvědomí si, že je něco hodně špatně. Když se dostane do reality, za tím, kdo tu hru stvořil, rozhodne se vše ukončit tím, že se zabije - a jelikož ona je originál, zničí tím veškeré její postavy, celou tu hru, tvůrce je evidentně naštvaný a ona konečně má klid. KONEC SPOILERŮ Ačkoli to celé o něčem bylo, ta atmosféra na mě ne vždy fungovala (třeba úvodní scéna je skvělá, ale jak se dostane do školy a má tam tři kamarádky, tak mě to přestávalo bavit a obával jsem se, že se celé zvrtne v lesbické porno), stejně tak u těch zvratů jsem někdy moc nechápal, jestli to Sono myslí vážně nebo to myslí ze srandy... Dokážu u toho pochopit snad všechny možné druhy hodnocení, bavil jsem se u toho tak na lepší tři. Na víc ne, i přes tu slušnou hudbu. Je to dost zvláštní, ale ne tolik, abych z toho byl více či méně nadšený. Lepší 3* ()

Cedr

Sono v plné síle. To je vše co o tomto filmu před jeho shlédnutím potřebujete vědět. Zbytek je lépe ponechat překvapení. Smysluplná synopse by byla na dlouho, tak námět filmu jen lehce nastíním v druhé půlce komentáře. Co se týče technické stránky tak je Tag příjemným překvapením. Některé dřívější Sonovo filmy jako třeba Love Exposure zbytečně hyzdil laciný digitální look. Digitální kamera v Tagu však působí docela k světu. Velmi často jsou použité letecké záběry z dronů, které filmu jednak dodávají energii a zároveň nabízejí neokoukané úhly, které aspoň částečně vyvažují onen "televizní" look se kterým má drtivá většina současné Japonské kinematografie velký problém. CG efekty běžného megafilmy zmlsaného diváka sice možná občas praští přes oči, ale ve srovnání s podobně stylizovanými filmy je Tag velmi výrazný nadprůměr. Lví podíl na tom má jejich kombinace s efekty praktickými, které na svědomí měl zkušený Yoshihiro Nishimura. Špičkový hudební podkres je u Sona samozřejmostí a Tag zde definitivně nezklame. Tag vám ukáže, že se Sonovo režií a dobrým hudebním doprovodem i obyčejné vyběhnutí ze školní budovy může vypadat zatraceně cool. Obsazení Tagu je prakticky výhradně sestaveno z žen, což obzvlášť v případě Japonska často nevěští nic dobrého, neboť popularita bývá často nadřazena hereckým schopnostem. Tag tímto neduhem rozhodně netrpí a Reina Triendl v hlavní roli vyloženě herecky září. O čem tedy Tag je? Opakuji, že je lepší jít do filmu na blind. Povrchně shrnuto jde o alegorický akční horor s výživnou porcí gore a snového surreálna. Klíč alegorie je velmi směrován do Japonských luhů a hájů a diváka nedotčeného populární Japonskou kulturou pravděpodobně mine. Tag je totiž satirickým obraz toho jak Japonská zábavná média často zobrazují ženy. Fanservice, panty shots, fetišizace školních uniforem atd. atd.. Jinými slovy Sono zde vyloženě šije sám do sebe. Ještě jinačími slovy - Tag je pro ženské hrdinky v Japonské pop-kultuře tím, co americká hororová satira Cabin in the Woods byla pro hororové klišé. Z některých scén je patrné, že nejde jen o pop-kulturu, ale společnost samotnou. Lépe to popsat nedokáži, každopádně netřeba se děsit. Více než o samotné destinaci je Tag o té cestě tam, která je zatraceně zábavná - alegorie nealegorie. ()

Brain-D

"Pouze něco neočekávaného dokáže změnit tvůj osud" Neskutečně šílená chujovina s extrémně výživnými scénami a obrazy. Horko těžko hodnotitelné. Chápu zde jakákoliv hodnocení- ()

Bernhardiner

Zlobivé dítě japonské kinematografie, poloblázen a úchylák Šion Sono, který letos má natáčecí formu, svým prvním snímkem z letošní nabídky rozhodně nezklamal. Krátkých sukýnek záměrně nasnímaných tak, abychom se nabažili japonských kalhotek, i krvavých hodů se užijeme dosytosti, ale zde snad poprvé to má jiný význam než v ostatních Sonových filmech plných sexuálního napětí. Ale než zjistíme, kde je zakopaný pes, uplyne nejmíň hodina, která začíná zíráním, co se před našima očima děje, pokračuje ustavičným kroucením hlavou nad těmi šílenostmi a je zakončena vážnými obavami o to, aby Šion v tom blázinci skutečně neskončil. Obsazení je téměř výhradně ženské a celé tomu velí Japonorakušanka Triendl, která je, zdá stejně přitažlivá jako herecky schopná. Je to zajímavý film, možná i se špetkami humoru, ale jako komedii bych to rozhodně neoznačil. Stejně jako většina Sonových filmů, i tohle spadá do žánru sonomišmaš. 90% ()

Rihan

Po slibném začátku film zabředá do dějové plytkosti, hraničící až se zbytečností,že začíná mít divák pocit,že to nemá hlavu ani patu. Jako nápad by to nebylo špatné, ale potenciál nebyl využit nebo spíš trestuhodně zmrhán. Nemohu vám tedy s čistým svědomím říct, zda má vůbec smysl, i přes jinak vysoké hodnocení ostatních, tenhle komediální horor vidět. A mimochodem, Večeře u Noriko je proti tomu zlaté pokoukání. ()

lucijelucije

Nooo dost kontroverzní věc i pro mě. To jakým způsobem to bylo natočené mi nevadilo, mělo to něco do sebe. I to rozuzlení dávalo smysl, a i když jsem čekala větší potenciál, uspokojilo to. Ovšem ten závěr spěje k velké zvrácenosti, a trochu jim ulétla kapka nějaké reálné roviny a to mě mrzelo. Rozhodně si tento snímek zaslouží nadprůměrné hodnocení, ale na vyšší pozice bych to neviděla. ()

BlackHood

Ne, že by mi vadily ve filmu vraždy a tak, ale prostě vraždění s téměř nulovým příběhem mi přijde jako nějaké snuff movie. Spíš jako podklad k práci, než abych se na to nepřetržitě díval. (I když na konci to mělo "zvrat", ale moc se mi nelíbil.) ()

cskomando

Fantasmagory, kde se dá hodnotit leda nějaké to gore, pokud tam je. Jinak příběh absolutně o ničem. Leda, že jste na japonské holčičky, které jsou typicky oblečené jako školačky. ()

Automaniak

Po druhém zhlédnutí, jsem se rozhodl tomuto geniálnímu snímku změnit hodnocení na maximum! Jsou tu tedy diváci, kteří film nejspíš pochopili do jisté míry, potom tu jsou diváci, kteří viděli trailer, a řekli si, že to bude nejspíš nějaká oddychová sračka. A potom tu jsou diváci, kteří na film narazili omylem a po zhlédnutí tohoto filmu čuměli s otevřenou hubou a říkali si, jestli si z nich režisér nedělá prdel. Já sám jsem nad filmem kroutil hlavou, takže chápu zdejší hodnocení. Pochopil jsem ale, že ten film je naprosto geniální - ale neřeknu v čem a proč - na to ať si přijde každý sám. Hudba TOP, kamera TOP, všechno TOP. ()

Mik_e

Mistr nezklamal. Jako vždy se vykašlal na kritiky, na to o čem si myslí, že se bude snad líbit divákům, a natočil krvavou, šílenou a surreálnou jízdu přesně podle svého. A to se mi na jeho tvorbě moc líbí, a hlavně to je zábava. S původním filmem to příliš společného nemá, ale není to nezbytně na škodu - Sono si jen půjčuje původní námět k tomu, aby do filmu promítl vlastní představy. S tím souvisí i fakt, že se v komentáři mimořádně vyjádřím i k původnímu traileru - udělat ho tak, aby říkal jen něco, a zároveň, aby nalákal, je jistě umění - ale snad v životě jsem nezažil, že by trailer de facto představoval ÚPLNĚ jiný film. Pokud tedy potenciální divák se dostane k filmu na základě traileru, snadno by mohl být zklamaný. Což si myslím ale, že by bylo na škodu - jak říkám, moc se mi líbilo. ()

ing.man

Tenhle film se nedá jen tak zkonzumovat, osobně jsem se jej snažil dívat jako na zobrazení ženské duše a dařilo se mi i předvídat klíčové zvraty děje. Komentáře zklamaných fanoušků hororu jsou k smíchu, stejně jako výše popsaný žánry - Drama / Horor / Komedie. Není to ani jeden. Tohle redaktorské kreténství tady na ČSFD, není ale ničím vyjímečné. ()

rivah

Dívka má stále chorobné přízraky ohrožující ji a okolí, pořád před něčím utíká, až ji to doběhne. Takový strašící filmík. ()

MartinTerran

Nebudu předstírat, že jsem to pochopil, protože ne. Scény zajímavé, vizuál masakrů povedený, ale nějaký smysl mi uniká. Něco sice řečeno bylo, ale ani tak jsem to nepobal, nedává mi to smyl. Takže se nebudu ohánět jako ostatní tím, že to žádný smysl nemá nebo je to mega propracovaný film a nechám bez hodnocení. Za vizuál, hudbu a herecké výkony by to byly lepší 4*. ()

LindaVa

V kulinářských show smaží velryby, v telenovelách všechny Esmeraldy osleply, v kině běhá stoprvní Godzilla, youtube zavání mršinou a Troška se taky necítí úplně nejlíp... Na co dál se ještě dívat? Co byste ještě chtěli vidět?! Odpověď jednoznačná: Real Onigokko. Víra v lidskou fantazii zase na chvíli ožívá! ()

HanzoBureshi

Tak tohle je brutální randál! Cestování mezi světy v krvavě brutálním kabátku je opravdu nezastavitelnou a rychlou zábavou. Úvodní scéna s autobusem je tak šílená, že jsem byl úplně v šoku, protože tohle jen tak nikdo nevymyslí. Pak nastává sekvence, kde to vypadá všechno v pořádku, ale poté zjistíme, že si z nás film dělá blázny a dojde opět k velkému a šokujícímu překvápku. No a poté už bylo jasné, co od filmu očekávat, a přesto nepřestal gradovat. Protože poté nastaly i nějaké souboje, u kterých sotva stíháte vnímat vše okolo, protože to má neskutečné tempo. Co se týče celého důvodu, proč se to všechno děje, tak ten mi přišel trochu přitažený za vlasy. Ale finální kompilace všech postav byla opravdu zase skvělá, díky hudebnímu doprovodu (Pure as Snow od MONO) + perfektní režii. Je to originální, brutálním, a hlavně ujetý. Nesedne to každému, ale já jsem měl to štěstí si užít naplno, i když mám pár otázek. Mé hodnocení: 8/10 ()

pursuer

Jako u většiny úchylných japončáren typu Casshern je hlavní myšlenka tak skrytá pod haldou symbolismu, že ji tam rejža nakonec vlastně zapomněl dát. Cákance krve jsou fajn, ale na polonahé děti mě neužije. Prý love it or hate it. Bohužel hate. ()