V zajatí kúziel

• Česko V zajetí kouzel (viac)
Dráma / Mysteriózny / Fantasy
USA, (2015–2020), 47 h 15 min (Minutáž: 41–60 min)

Predloha:

Lev Grossman (kniha)

Hudba:

Will Bates

Stella Maeve, Jade Tailor, Summer Bishil, Arjun Gupta, Jason Ralph, Hale Appleman, Wayne Pére, Tembi Locke, Nesta Cooper, Louise Hradsky, Jeff Mortensen (viac)

Quentin Coldwater, absolvent kúzelníckej školy Brakebills pre magickú pedagógiu zisťuje, že svet, o ktorom čítal ako malý chlapec, je skutočný a svoje magické schopnosti využíva na ochranu ľudstva. (SkyShowtime)

Recenzie používateľa Tom10000 k tomuto seriálu (69)

Kandidát z Fillory (2018) (S03E12)

12. a předposlední díl 3.série. Penny ze světa dvacet tři se dostane do naší časové smyčky. Kadey je velmi zklamaná, když nakonec zjistí, že to není její Penny. Alice dostane pobídku od vedoucí knihovnice, aby sebrala s pomocí mocného přístroje Julii magii i za cenu živtoa. Samotná dívka obdarovaná božskou mocí začne cítit starosti ostatních. Ve Filorii se konají volby. Elliot a současný král jsou kandidátmi, ovšem díky laskavosti ve zvířecím baru, kde se Elliot, Fen a ona setkali s Frayou, kde Elliot dal požehnání váženému medvědovi, ale především díky veliké šlechetnosti od Margo a skutečnosti, že zvířat je ve Filorii mnohem víc, právě ona vyhrála a stala se jedinou královnou Filorie. Od Královny víl získali díky splněním podmínek poslední klíč a sama nová královna vílí oko, díky němuž vidí mnohem více barev a vjemů. Alice nakonec dá Quentinovi sifon. Ten se rozloučí s otcem. Poslední kapitola začíná. 95 procent. ()

Budeš si se mnou hrát? (2018) (S03E13)

13. a poslední díl 3.série. Naši hrdinové se dostávají na opačný konec Filorie, kde se mají dostat k studánce produkující magii. Z Julie se stane plnohodnotná bohyně, a dostává se do světa, kde má být zaučena ve tvoření světů a stát se tím, k čemu byla předurčena. Rozhodne se však jinak. Alice, pracující pro knihovnu, zradí a v klíčovém okamžiku klíče ničí. Jen díky obětavé Julie, jež se tímto krokem zbaví božské magie, je vytvořeno sedm nových klíčů. Ty sice zažehnou magii, ale objevuje se tu zase zrádce Fog. Ten je domluvený s knihovnou. Kvůli ní je proud magie odkloněn a určen jen pro ni a pár magických škol. Naši hrdinové, vyjma Alice, jež je uvězněna v knihovně, jsou donuceni násilím, aby zapomněli. Každý nyní žije svůj normální lidský život. Není ovšem jisté, zdali zcela zapomněli. Občas se mezi nimi něco ukáže. Příšera z černověže je osvobozená, a vtěluje se do Elliota. Ponouká Quentina, aby se s ním vydal na dobrodružnou cestu. 90 - 95 procent. ()

Season 4 (2019) (S04)

4.série je šokující. SPOILERY: Elliot byl posednut Netvorem a spolu s Quentinem napáchá plno škod. A dá práci ho zabít. Julia se dozvídá, že může být bohyní, ale i tak svůj talent málem promrhá. Margo je královnou Filorie, ale jen chvíli, než ji svrhne Fen. A Quentin dokonce umírá, zrovna v okamžiku, kdy se do něj Alice zamilovala. A když už se Margo s Elliotem, jenž je opět svůj, vrací do Filorie, uběhne tři sta let. Fen je svržena a zemi vládne Temný král (...). Tolik smutných věcí ale přeci jen nahrazuje pár dobrých. Margo se zamilovala do Joshe, je pořád správnou mrchou. Marina se v pár scénách také ukázala, ze světa dvacet tři k nám opět přichází živá. Penny nebyl takový idiot (a že už mne mnohokrát štval). Dokonce se i Julie možná stala bohyní, jelikož má stále magii i po vyhnání Netvorovy sestry ze svého těla. A pár dílů nám obohatil i Christopher Plower, jeho humor je skvělý, i když osobnost ne. Co přinese pátá série? Uvidíme. 90 procent. ()

Ztracené hejno (2019) (S04E01)

1.díl 4.série. Naši hrdinové začnou mít podezření, že něco není v pořádku. Kadey jako detektivka pátrá po velikém gangu samouků, aniž by věděla, že vůbec samouky jsou. Přitom narazí na komiks, vyzrazující celou její minulost. Setká se s Margo, a také s Joshem a Pennym. Musejí si dávat pozor, co říkají, jinak se na ně vše sype. Brze je navštíví Marina. Ta nezpomněla, a snaží se jim pomoci. Přivede je k sobě do ukradeného domu, kde se jim pokusí kouzlem odhalit jejich pravou tvář. Margo se dvakrát střetne s jakýmsi duchem Embera, jenž jí, nevědomou, pošle do Filorie. Alice se střetne ve vězení se Santou Klausem a pokusí se utéct. Nakonec je s ní manipulováno, aby se přidala ke knihovně. Quentin je s netvorem z Filorie, aniž by věděl, o koho se jedná, a sám netvor v Elliotově těle si s ním hraje na vraždy. 95 - 100 procent. ()

Ztráty a nálezy (2019) (S04E02)

2.díl. Marině se nepodařilo nikoho z našich hrdinů přivést do původní podoby. Víme, kdo je strůjcem mocného kouzla. Samotný ředitel Fog. Ten nyní od Mariny, jež vyrazila s Pennym do Brake Bills, dostane na oplátku to samé sérum, dontivší zapomenout. Postupem času se vše rozvijí, až do té doby, než Julia narazí spolu s Todem na mocnou přetíženou baterii. Po pár úmrtích se všem vrací jejich staré já. Margo mezitím uvízla ve Filorii, kde byla na návštěve u vodního muže a kde byla nakonec zajata. Spolu s Fen se vydává do jednoho baru, kde potká falešného Embera. V okamžiku, kdy se zlomí kouzlo, ukazuje svoji pravou tvář i vědomí. Vichni se jí pokloní, bůh lsti a zábavy ji ale přesune pryč. Zlomyslný bůh v těle Elliota donutí Briana/Quentina, aby zabil prase. Ale i když je už Quentin sám sebou, udělá blbost a boha si rozeštve. Společně navštíví naše hrdiny. 85 procent. ()

Řešení (2019) (S04E04)

4.díl. Všichni naši hrdinové jsou již takovými, jací mají být. Osud je však přivádí do nových spletitostí. Alice se pokouší utéct se Santou z knihovny, musí ale nejprve najít knihy svých přátel, v nichž je napsán jejich osud, a tak se musejí rozloučit. Quentin přivede do Marinina domu netvorného boha, a jen díky Margo nikoho nezabije. Spolu s Joshem a samotným démonem odchází najít a poté zabít Dionýze jako splátku za milost, jenž jím dal. S pomocí padělatele si Quentin ajkožto pobírač smůly v Julinině péči, a Penny s Cadey za převlečené majitele černé karty vydělají na zaplacení Marininých služeb. Quentin ještě předtím hraje v karty magickou bitvu a také se dozvídá, že jeho otec umírá. Marina opouští svůj azyl a je přepadena jakousi dámou. 95 procent. ()

Útěk z místa štěstí (2019) (S04E05)

5.díl. Elliot se pokouší dostat se ze svého vlastního uvěznění v netvorovi. Na pomoc mu přichází bývalý démonem okupovaný muž. Společně prochází Elliotovými nejhoršími vzpomínkami, mezi něž patří i ta, kdy nechá zajmout Margo či kde se vyspí s Margo a Quentinem. Tou hlavní, díky níž se ale dostane na chvíli na svobodu, je ta s Quentinem po návratu z padesáti let alternativního života. On sám ve skutečné realitě mezitím plánuje zabít netvora, a na pomoc mu přichází Alice. Za dva dny může zemřít, a ona sama se dokázala dostat z knihovny, Plowera zabila. Julia jim jde rovněž na pomoc. Při střetu zemře Julinina služebná, ale hrdinové už vědí, ajk na tom Elliot je. Umírá Julinina zasvědcenkyně do božího světa. Margo oznamuje Fen smutnou novinku, a zároveň prozradí svůj návod na způsob, jak se nesložit. Kdyby totiž jen na chvíli pomyslela na propadnutí svým emocím, už by se nevzchopila. 85 procent. ()

A Timeline and Place (2019) (S04E06)

6.díl. Marina a Penny se ocitnou v potížích, když je zatkne jeden Holomancer a vrátí je do jejich časové smyčky.Z nís e poté pokouší dostat ven, ale zároveň mezi nimi vznikne roztrška, nechavší Marinu v jedné zcela neznámé časové linii, a Pennyho kdesi v Knihovně. Odtamtud ho zpátky k Marině vrátí Penny ze světa čtyřicet, a polu s ní se poté ten ze světa dvacet tři vrací zpátky do čtyřicítky. Dozvídáme se, že Marina má holku. Také víme, že Penny znemožnil zákeřnému Holomancerovi čarovat. Margo řeší problémy s němými mluvícími zvířaty. nejprve dá na Joshovi rady, ale poté si to vyjedná po svém. Josh totiž udělal chybu. Řekl, že dokázala překonat Elliotovy dovednosti, a tím ji opět ponořila do žalu. Následně se na něj naštve, a tím raní jak jeho, tak sebe. Alice kdesi na vesnici zažehne magickou vlnu. 95 procent. ()

The Side Effect (2019) (S04E07)

7.díl. Penny vysvětluje nováčkovi, jenž je ve skutečnosti jeho šéfem, důležitost zakládání knih. Přitom se dozvídáme roli vedlejších postav v ději. Vypadá to, že Fen má věštecké schopnosti, a dokáže určovat budoucnost. Knihovnice zase vidí ostatními neviděné. Cadey hledá způsob, jak získat potřebné věci pro Babu Jagu, a přitom sjednotí samouky proti knihovně. Ti, jak jsme už viděli v minulém díle, odpálí jednu pobočku. Penny je povýšen. Margo a Josh se stále hádají. 70 procent. ()

Kutilství (2019) (S04E08)

8.díl. Alice jde navštívit matku, aby dokázala vypracovat kouzlo, díky němuž se jí vrátí její kamarádka. Bohužel, když už ho splní, po počátečních problémech, zjistí, že už přešla na stranu Knihovny, a tak zůstává sama. Julia, Penny a (možná) i Cadey hledají dračici, aby od ní zjistili, kým je Julia vlastně zač. K cestě poznání jim ale brání dračí vejce, jež Quentinta a Poppy (později i Pennyho) ovlivní ho chránit. Právě v něm se ukrývá potřebný lektvar, po němž jejich dračice pátrá. Julia se později dozvídá o cestě k sebepoznání. Fen pátrá po Zelené paní, společnost jí bude tvořit Margo. Po počátečním nezdaru se jí podaří tu pravou najít ve snu. Dozvídá se o svém osudu. Musí sesadit Margo, a to i za cenu její smrti. 95 procent. ()

The Serpent (2019) (S04E09)

9.díl. Fen začíná plnit svůj osud, a hodlá, ač velmi nešťastná a plná výčitek, sesadit Margo z trůnu. Ještě se pokusí najít způsob, jak z této šlamastyky vycouvat, ale nemá naději. Josh vše velekrálovně prozradí, ta však učiní úplně jiný tah, než bychom vůbec čekali. Nechá se sesadit, vyhostit, možná i zabít. Monstrum v elliotovi zjišťuje, že mu už chybí poslední kus těla. Alice mezitím pomáhá knihovnici se záchranou její dcery. Fog si stěžuje na stáří. Alice byla na chvíli rozpolcená mezi svoji dobrou a temnou stránku. Penny cestuje s netvorem vzpomínkami, a setká se i se skutečným Elliotem. Prozrazuje nám, že nic není takové, jak si mysleli. 95 procent. ()

Třpytivá zbroj (2019) (S04E10)

10.díl. Margo putuje pouští, a narazí na skupinu odpůrců Filorie, k nimž se přidá. Aby mohla vyrobit dvě mocné sekery, jež potřebuje, musí posbírat černý písek. Vesnici ohrožují rudé stíny, a tak se nesmí vztekat. Čas ale plyne, a její trpělivost při zbírání zrn ubývá. Nakonec však zjistí, že její vztek jí může pomoci. Získá tak i ty dvě zbraně. Julia a Quentin s Pennym a Kadey hleají jistou bytost, jež by jim mohla ukázat posledního boha, po němž pátrá netvor, a ochránit ho před smrtí. Bohužel, nic nestihnou včas. Knihovnice zjistí zradu. 75 procent. ()

4-1-1 (2019) (S04E11)

11.díl. Margo se vrací do normálního světa, kde má i své dvě sekery. S nimi chystá vysvobození Elliota z podrúčí netvora. Cadey a knihovnice zajdou do Jedové místnosti, kde se snaží přijít na kloub magii. Quentin a Alice navštíví Mayakovského. Tomu se ale nezdařilo jedno kouzlo a je jen na nich, aby ho vrátili do normálního stavu. Julia se s pomocí Pennyho setkává s Vazačem. Netvor oznámí, že jeho sestra umírá, a že potřebuje silnější tělo. Díky tomu unese Julii. Josh a Fen s Tickem najdou novou tajemnou místnost ve Filorijském paláci. 95 procent. ()

Tajné moře (2019) (S04E12)

12. a předposlední díl 4.série. Netvorovi se podaří oživit svoji sestru skrze posednutí Julie její duší. Společně poté jdou najít klíč ke staarým bohům. Jeho sestra se však bude muset postavit Quentinovi, Alici, Pennymu a dvěma mocným sekerám schopných ji zničit. S malou pomocí Christophera Plowera se podaří Cadey a knihovnici utéct z Jedové místnosti, i tak jim ale zbývá málo času. Josh se proměnil v rybku a je jen na Margo a její péči, aby přežil. Quentin se opět prokáže jako největší milovník Filorie, i když mu Christopher moc nepomáhal. Fog je zatčen. 95 - 100 procent. ()

Opatrnosti je vždycky dost (2019) (S04E13)

13. a poslední díl 4.série. Boj proti Netvorovi a jeho sestře začíná. A končí velmi rychle. Aby jejich duše zničili, musí se Alice a Quentin s Penny vydat do světa za zrcadlem. Tam je napadne vůdce knihovníků a on sám spolu s Quentinem umírá. Poté Quentin putuje do podsvětí, kde se loučí se životem. Julia umírá, když se jí neléčí rána po bodnutí sekery, jež z ní vyhnala Netvorovu sestru, a je na Pennym, jak s ní naloží. Bude člověkem, či bohem? Ač se zdá, že si zvolil první možnost, může tomu být i jinak. Margo zachraňuje Joshe. Elliot je zase sám sebou. Když se s ním vrací Margo do Filorie, dozví se, že uběhlo o tři sta let více. Fen a Josh jsou svrženi a Filorii vládne temný král, jenž si upravil palác. 90 procent. ()

Season 5 (2020) (S05)

5.série zakončuje veliké drama, jenž se odehrálo po smrti Quentina. Obnovuje se agie, je jí však náhle dost a zapříčiní nejen hrozbu zničení Země, ale i samotné Filorie. Tam se náhle posune čas o tři sta let napřed. Fen s Joshem jsou mrtví a na trůn usedá temný král. Našim hrdinům dá velikou práci, aby je získali zpět. Hlavní je to pro Margo, ta se totiž do Joshe bláznivě zamilovala. Penny přichází o své schopnosti, podobně na tom je i Julie s božstvím. Alice se stále vzpamatovává ze smrti Quentina, jenž (SPOILER!) se už nevrátí, a to doopravdy. Bude provedeno pár blbostí, ale vše nakonec celkem dobře dopadne. Když říkám celkem, myslím tím, že (DALŠÍ SPOILER!) nikdo hlavní už nezemře. Naopak, jeden se narodí. Sérii dávám 95 procent, mohla být lepší, i ten konec se mi zdá takový otevený. ()

Něco šíleného (2020) (S05E01)

1.díl 5.série. Margo se společně s Elliotem pokouší dostat do Filorijského paláce, kde uběhlo tři sta let. Dozví se o příběhu, jenž nastal po jejich odchodu. Tím se ujistí, že Fen i Josh jsou v této časové linii po smrti. Pokouší se spojit s trpaslíkem ovládajícím čas, ten ale jejich žádost o vrácení minulosti striktně odmítne. Později Margo zajmou a ve vězení vlivem magické vlny spatří ducha minulého Joshe před popravou. Alice truchlí po Quentinovi, a napadne ji ukrást jeho knihu z Knihovny, aby si vytvořila jeho tělo. Julia se střetne s pracečím sirem, ten ji ale moc nepomůže, jelikož je žena. Penny musí vyučovat poutníky. Od jedné studentky se dozví o jakémsi signálu, zvuku, jenž ho šokuje. 70 procent. ()

Hněv včel času (2020) (S05E02)

2.díl. Margo dělá vše pro to, aby se mohla opět vidět s Joshem a Fen, a Elliot jí tak trochu lenivě pomáhá. Vše se nakonec zdaří a jsou zase ve správné časové rovině. Julia navštví Alice. Ta si mezitím stvořila golema Quentina, jemuž je ovšem dvanáct. Jedině ona sama musí přijít na způsob, jak se s ním rozloučit. Elliot píše vzkaz Quentinovi do záhrobí. Kadey přichází na kloub lidem, kteří jí chtějí vymazat paměť. Penny přemítá nad signálem, jenž ho vyřadil z pozornosti. 85 procent. ()

Hora duchů (2020) (S05E03)

3.díl. Alice se s Elliotem vydá na horu duchů, kde chce poslat kus Quentinovy ukradené esence zpátky do podsvětí. Elliot se zdráhá jí povědět o svých citech ke Quentinovi, ale díky jistému muži, jenž ho zachránil před Nájezdníkem, se jí nakonec svěří. Společně poté jejich zesnulého přítele oplakají. Elliot pošle dopis, a ona esenci. Následně se dozvídají šok: Muž, jenž s nimi šel, je Temným králem. Fen a Josh poradí Margo, aby se přihlásila do boje o pozici elitního ochránce Temného krále. Poté by se údajně mohla zbavit svého ocejchování a třeba se stát i královnou. Margo se však během příprav dozví, že Fen je také vlkodlakem. Ergo, musela se vyspat s Joshem. To dívce zlomí srdce, a je ochotná se s Fen utkat na život i na smrt. O něj Fen i málem přijde. V klecích na proměnu se Margo prozradí. Nechtěla zachránit Joshe ani ji. Oba dva kamarádi se k ní otočí zády. Penny a Julia mají schůzku s jednou čarodějkou odhalující budoucnost. 95 procent. ()

Anonymní kouzelníci (2020) (S05E04)

4.díl. Margo spolu s ostatními nováčky začíná službu u Temného krále a spolu s ním pořádají první útok na Nájezdníky. Také zjistí, že loví víly. Julia se opět střetne s Vazačem, a toho zaprodá bohyni hudby. Ta na oplátku pomůže Pennymu s jeho smrtelně nebezpečnou situací. Sebere mu schopnosti. Alice spolu se Zeldou brání knihovnu proti Ostrogothům. Kadey a Fog se zdrogují, aby mohli najít důležité informace. Fog musí v magické říši zůstat. 75 procent. ()