Večerní Brno - zmizelé divadlo

(TV film)

Dnes už zaniklé, přesto nezapomenutelné divadlo, mezi jehož protagonisty patřili M. Lasica, J. Satinský, M. Horníček, E. Pilarová, L. Hermanová nebo L. Kerndl. Dokumentární ohlédnutí za třemi etapami jeho existence. Dokument Večerní Brno – zmizelé divadlo zachycuje osudy této ojedinělé scény, které se dělí do 3 etap. První etapa 1959 – 68 je nadějnou, energickou a optimistickou, v druhé etapě 1969 – 89 divadlo kličkuje před cenzurou, necitlivou nevzdělaností a hrubostí vládnoucí elity a ve třetí – po roce 1989 si neví rady, co s nabytou svobodou. Po 33 letech své existence zaniká, ale přes to zanechalo stopy v srdcích pamětníků a nesmazatelně se zapsalo do divadelní historie. V dokumentu vystupují poslední pamětníci satirického divadla. Vladimír Fux, Milan Uhde, Milan Lasica, Lenka Filipová Kudelová, Eva Pilarová. Scénář a režie Jiří Vondrák, dramaturgie Petra Špičková, kamera Petr Vejslík. (Česká televize)

honajz

Ta nostalgie jaká z toho na mne zavanula! Ta nevypočítavá radost, s jakou se tehdy dělalo divadlo právě pro tu radost, a ne pro prachy. Kde dnes divadla nasazují na jeviště nahé herce a herečky, tady stačil vtip, humor a písničky. Poctivé řemeslo. o to smutnější je pak třeba procházka pasáží Jalta, tím zdevastovaným interiérem, smutným pozůstatkem dob nadějnějších a minulých. Jen mi trochu vadilo, že nebyly hry divadla představeny trochu uceleněji, a možná jsem se špatně díval, ale neslyšel jsem nic o Miroslavu Skálovi, který také napsal pro Večerní Brno několik her. Celkově ale vynikající dokument. ()