Titos Brille

Divadelní režisérka, herečka a spisovatelka Adriana Altaras se vydává po stopách svých rodičů, židovských partyzánů z Jugoslávie, kteří ve 2. světové válce bojovali za Tita, aby se mohla vyrovnat s minulostí a rodinným dědictvím. Z Německa cestuje přes Slovinsko a Itálii až do Chorvatska, přičemž se na své cestě za poznáním setkává s příbuznými a přáteli, se kterými společně skládá střípky z minulosti svých předků. Road movie charakter a Adrianino kulturně-společenské pozadí dodává dokumentu internacionální nádech, který je umocněn množstvím jazyků, jež ve filmu zazní. (Stanislaus)

Stanislaus

Titovy brýle nabízí zajímavý a poutavý pohled do života Adriany Altaras, která se skrze rodinu a přátele snaží pátrat ve své a rodinné minulosti, aby se s ní mohla posléze vypořádat a vyrovnat. Nejvíce mě zaujaly pasáže z Itálie s Adrianinou tetou Jelou a výlet se syny do Splitu. Jelikož byl dokument do jisté míry koncipován jako jakési road movie, tak měl sympatický internacionální nádech, který byl umocněn množstvím jazyků, jež během filmu zazněly. I když jde na první pohled o vcelku nenápadný snímek, ke kterému jsem se dostal čirou náhodou, tak ho mohu vřele doporučit dál - navíc se člověk vedle životopisné linie přiučí i něco z dějin a podívá se do různých koutů Evropy. ()