Vánoční koncert z Valdštejnského paláce

(koncert)
Hudobný / Dokumentárny
Česko, 2014, 52 min

Pohodu Vánoc umocňuje houslista Václav Hudeček se svými hosty J. Mráčkem – housle, P. Nouzovským – violoncello a H. Jonášovou – zpěv. Ve skladbách J. S. Bacha, A. Vivaldiho, J. Haydna, M. Corretta a F. X. Brixiho je doprovází komorní orchestr Ensemble 18+ s dirigentem P. Wagnerem. Recitace G. Filippi. Tradiční vánoční koncert z Velkého /dříve Rytířského/ sálu krásného pražského paláce. Ve vánočním repertoáru budou účinkovat jako hosté houslového virtuoza Václava Hudečka Jan Mráček- housle, Petr Nouzovský – violoncello a Hana Jonášová – zpěv. Sólisty doprovodí Ensemble 18+ s dirigentem Petrem Wagnerem. V pořadu zazní skladby J. S. Bacha Allegro z Koncertu d moll pro dvoje housle, BWV 1060, A. Vivaldiho Andante z koncertu pro housle, violoncello a smyčce B dur, Josepha Haydna Largo z koncertu pro housle, cembalo a smyčce F dur, M. Corretta Suita z francouzských koled a F. X. Brixiho Quem Vidistis Pastores. Vánoční pohodu ještě umocní recitací Gabriela Filippi. (Česká televize)

Víteček

S hudební stránkou jsem byl spokojen (jsem laik a ani zdaleka tak znalý jako Moiseiwitch), recitační mi přišla otravná a přehnaně prožívaná. 75% ()

Moiseiwitsch

Po několika letech jsem zasedl k vánočnímu koncertu. Recitace plné patosu jsem nikdy neměl rád, ale věřím, že si milovníci poezie přišli na své. Václav Hudeček byl vždy poctivý umělec a velký houslista, bohužel to v poslední době už není ono. Dvakrát jsem ho slyšel a lapsů ve hře bylo již dost. Mráček je vynikající houslista a bude jistě skvěle reprezentovat českou houslovou školu. Dirigent Wágner stál za starou belu. Nevím kde se tak blbě učil dirigovat. Nouzovský hraje velice dobře, jen občas vypadá, jako by zrovna přišel po vodkovém večeru rovnou k pultíku. Skladby byly vhodně vybrané, ovšem zvukově to bylo strašné. Za x let už by se mohli zvukaři naučit rozmístit vhodně mikrofony, aby bylo kvalitně slyšet jak houslové party, tak ostatní nástroje. Většinu Bachova koncertu jsem slyšel hlavně cembalo. Obrazy za umělci zřejmě namaloval nějaký senátor a čekal až koncert skončí a někdo z buržoazie si jednu mazaninu odnese. Občas na mě domácí produkce působí moc komerčně, nemůžu si pomoc. Navštívil jsem koncerty klasické hudby v zahraničí a nikdy jsem se s něčím podobným nesetkal. V ČR je asi již zvykem nechávat vydělávat prachy kde koho. Přijde kamarád a je to, že se na tu komerční frašku dívá tisíce lidí ve veřejném prostoru a ještě za to platí, nikoho nezajímá. Celkově to působí neprofesionálně a na mě v porovnání se zahraničím i směšně a nedůstojně!!! Bohužel se za 25 let nic k lepšímu nezměnilo a klientelismus a malá domů převládá na mnoha akcích tohoto typu. Jezdím na koncerty už řadu let, tak mám porovnání. Dříve byla i minoritní klasická hudba přístupná většině obyvatel. Dnes stojí lístky na Pražské jaro nehorázné sumy a většinou jsem mezi pražskými snoby nebo cizinci a přestávám se cítit na těchto akcích dobře. Nehledě na to, že na posledním koncertě jsem potkal bývalého ministra financí a udělalo se mi nevolno. ()