Doplňující dokument k filmu Interstellar, jehož úkolem je zasvěcení diváka do reálných okolností na pozadí filmu. Existují vůbec černé díry? Pokud ano, jak vlastně fungují? Bude lidstvo schopno dosáhnout obyvatelných planet a přesídlit na ně? Jak překonáme ohromné vzdálenosti? Nejen na tyhle otázky se snaží odpovědět dokument The Science of Interstellar. (HellFire)

PEZ

Je fajn, že sa o komentár postaral Matthew McConaughey. The Science of Interstellar je krátky doplnok k filmu, na malom priestore autori a Kip Thorne naznačia, čo odpovedá reálnym súčasným vedeckým poznatkom a čo bol výmysel (respektíve zatiaľ je to pre vedu neznáma). Pre človeka, ktorý sa aspoň trochu zaujíma o vesmírne poznatky, je to len taká malá rekapitulácia už poznaného, ale má to spád a navyše sa dozvieme aj čo-to o trikoch. A jedna informácia ma dokonca ohúrila, totižto, že čas plynie všade odlišne (kvôli rozdielnej gravitácii). Bol som si síce aj predtým vedomý teórie relativity a toho, že čas a priestor tvoria jednu veličinu, ale neuvedomil som si taký detail, že odchýlku času je badať aj na orbite našej Zeme (v porovnaní s plynutím času dole na povrchu). Je to síce rádovo v mikrosekundách, ale predsa - za 100 rokov je to odchýlka takmer 1,5 sekundy! ()

goldhawk

V roce 2014 byl tento film ryze sci-fi. O pár let později dostal jeden z těch, ktěří se podíleli na tvorbě tohoto snímku Nobelovu cenu za fyziku, ve které se Kip Thorne zasloužil za obháhení / objevení a prokázání černých děr v našem vesmíru na základě výzkumu o gravitačních vlnách. Je to jeden z typických příkladů, kdy dnes je "něco" sci-fi a zítra se díky objevům ve vědě stane realitou. Bylo tak tomu i dříve kdy si v dané době nikdo nedokázal představit "plavidla" ponorky, které brázdí oceány naší planety bez povšimnutí pod hladinou moře. Že vám to něco připomíná a hledáte tuto literaturu v sekci sci-fi? Ale dnes je to opravdu sci-fi? Zajímavé a k zamyšlení, že? Jules Verne nebyl asi až tak mimo, jak si v té době někdo myslel a steně tak Kip Thorne nedávno a kdo to bude příští rok a za co? I když jsem vyrůstal na filmech jako Predator, Vetřelec a Terminaror, jedná se v tomto případě o bezesporu pro mne TOP sci-fi film, jaký jsem kdy viděl právě kvůli jeho vývoji napříč realitou. Navíc jako fanoušek těchto témat a respektu k těm, ktěří nás posouvají k původu a naději k přežití našeho druhu nemohu jinak než jak filmu, tak i tomuto dokumentu dát PLNÝCH 5* a vřele ho doporučuji všem, kteří film viděli a zaujal je. Možná si pak i řeknete, že tento dokument je ještě zajímavější, než samotný film, ke kterému byl natočen. To už ale nechám na vás :) ()

HellFire

Pokud nechcete přijít o zážitek ze sledování filmu, tenhle dokument je třeba zhlédnout až jako doplněk "vzdělání" a možné vysvětlení toho, co se ve filmu děje. Matthew McCounaghey nejen vysvětluje události filmu, ale taky nám přiblíží vědecká fakta a lidskou snahu o dosažení obyvatelné planety či jiné galaxie. ()

jarmik

Interstellar mě nadchl od první zmínky o filmu až po tyto podpůrné dokumenty. Film jsem viděl zatím 2x v kině a pravděpodobně si jej zakoupím i na DVD. Vesmírné teorie mám rád a když o nich pojednává dokument skrz vývoj skvělého filmu, nemůžu jinak než 5*. I když dokumentům obvykle plný počet nedávám. ()

3DD!3

Ano je třeba to říkat stále a hlasitěji. "Měli bychom vypadnout a hledat nové planety!" Pěkný dokument o vědeckém podloží pro film. Neprozrazuje moc nového, ale pro běžného konzumenta to bude dostatečně poučné i zábavné. Matthewův vypravěčský, jižanský hlasový projev k tomu z nepochopitelného důvodu parádně sedí. ()