Agatha Christie: Slečna Marpleová

• Česko Slečna Marplová (viac)
Veľká Británia, (2004–2013), 35 h 47 min (Minutáž: 82–103 min)

Predloha:

Agatha Christie (kniha)

Geraldine McEwan, Julia McKenzie, Joanna Lumley, Herbert Lom, Griff Rhys Jones, Ian Richardson, Christian Coulson, James D'Arcy, Timothy Dalton (viac)

Slečna Jane Marplová sa vydáva na mnohé dobrodružstvá pri odhaľovaní vražedných záhad. Amatérska detektívka, ktorá žije v mierumilovnej anglickej dedinke St. Mary Mead, oplýva analytickou mysľou a tak nejako záhadné zločiny a vraždy v celom svojom okolí priťahuje. Aj keď k nej miestna polícia pristupuje mierne nedôverčivo, čoskoro zistí, že jej analytické schopnosti sú veľmi užitočné. (TV Markíza)

Recenzie používateľa karlee k tomuto seriálu (6)

Ohlásená vražda (2005) (S01E04)

Jeden z lepších dílů, ale hodnocení nezvednu. U Agathy mně trochu vadí, jak furt zakládá zápletky na událostech, co se staly před mnoha lety (v tomto díle to aspoň neschovává na poslední pětiminutovku). U Marpleové chybí navíc Poirotovy hlášky a charisma. Ta herečka na mě moc mazaně nepůsobí, Meryčka Rosůlková ji strčí hravě do kapsy. ()

Svrbenie v prstoch (2006) (S02E03)

Tak to bylo zatím to nejhorší, co jsem s Marplovou viděl, ta zápletka už ani není přitažená za vlasy (jak je u Agathy zvykem), to je prostě blbost. Jinak docela překvapilo spojení Marplové a Pentličky (tento překlad jména Tuppence mě dost irituje, nicméně už se vžil), asi připravují i příběhy Toma a Pentličky. To bude zajímavé, hlavní hrdinkou taková násoska, aspoň v tomto díle stihla solidní porci ethanolu. ()

Sittafordská záhada (2006) (S02E04)

Tak tento díl mě naštval, už to asi vzdám a na další díly se dívat nebudu. Ty nejhorší nešvary Agathy dohromady: přidání nějakého vedlejšího zločinu, který nemá s případem nic společné (uprchlík z Dartmooru); spoléhání pachatele na totální náhodu; dodání dalších potencionálních pachatelů, kteří chtěli oběť taky zabít, jen už byl mrtvý, když se k němu v noci přikradli; ohlášení zločinu duchařskou seancí; vytahování dětí a jiných příbuzných lidí, kterým obět kdysi ukřivdila, samozřejmě až v poslední pětiminutovce (v tomto díle to navíc Marplová vybalí, jako by měla v šuplíku jeho CV, vůbec není jasné, kde na to přišla, Poirot si aspoň občas ověří totožnost telegraficky s Yardem). ()

Skúška neviny (2007) (S03E02)

Pro mě zatím nejlepší z této série, povedla se například postava Dr. Calgaryho. Taky příjemně překvapilo, že Agatha odolala a i když měla k dispozici šest adoptovaných dětí, nehledala rozuzlení v jejich původu. Pachctele jsem odhadl spíš intuitivně. Drobné výtky mám jen k motivu pachatele, trochu přitažené za vlasy. Taky mi úplně nesedí, aby ženská adoptovala šest dětí, jen aby na ně mohla být zlá. ()

Prečo nepožiadali Evans? (2009) (S04E04)

ŠKoda, příběh byl celkem zajímavý, slušně zpracovaný, napínavý... ale závěrečná "hodina pravdy" to opět zkazila. ()

Modrý muškát (2010) (S05E03)

Celkem ucházející díl (pokud jde o příběh, strukturu pátrání apod.), ovšem tradiční nešvary ACh - zbytečné výstřelky pachatele (proč si tak komplikuje úlohu snahou o vyděšení oběti, když stačilo zabít?) a zmatečné soudní přelíčení (neslyšel jsem jediný důkaz, jenom Marpleová řekla, že to tak prostě je). ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno