Paco de Lucía

• Španielsko Paco de Lucía: La búsqueda (viac)

Portrét geniálního kytaristy stylu flamenco. Rodák z jihošpanělské Andalusie Paco de Lucía (1947–2014): „Když jsem byl mladý, uvědomil jsem si, že flamenco je jazyk, jehož slovník má deset slov. A moje teorie byla, že se dá rozšířit, aby měl alespoň tisíc slov, pokud se dodrží jeho duch, esence, charakter, osobnost.“ Paco de Lucía rozšířil možnosti žánru flamenka, spoluprací s jazzmany, k nimž patřili: Larry Coryell, John McLaughlin, Al DiMeola a Chick Corea. Jeho muzikalita neznala hranice; kytaristika v tomto jedinečném případě, už není jen nadvirtuózní prstovou technikou, ale něčím nedostižným: hlasem duše. (Česká televize)

progression

Zajímavý portrét genilního španělského flamencového kytaristy. Je až neuvěřitelné co všechno a hlavně jak dokáže na svou kytaru zahrát. A nejde zdaleka jen o absolutní virtuozitu, ale také o absolutní muzikálnost i prožitek, což všechno dohromady není u muzikantů zdaleka obvyklá a všední záležitost. Dokument se zabývá i Pacovou spoluprací s jinými hudebníky i odlišnými hudebními styly a hledání a objevování dalších hudebních možností a tím pádem i hudebních prožitků. Je jen velká škoda, že naživo už nám Paco nic nezahraje a musíme se spokojit se záznamy jeho geniálních vystoupení a obdobnými dokumenty. ()

Martin741

U mna su najlepsi hraci na gitaru Yngwe Malmsteen a Satriani ..... no ale Pako de Lucia je tazka konkurencia, im uz dlhodobo slapal na paty, skoda ze umrel tak mlady, 66 rokov nie je vela. 100 % ()