Česká filmová avantgarda

• Česko Czech Film Avant-Garde
všetky plagáty

Sedmidílný dokumentární seriál o české meziválečné avantgardě. Řada českých filmových historiků, jako je Ivan Klimeš, Jakub Felcman, Jiří Novotný a mnoho dalších, se vyjadřují na toto téma a sdělují nám své postřehy. Seriál je proložen ukázkami klasických avantgardních děl například z dílny Alexandera Hackenschmida, Čeňka Zahradníčka, Otakara Vávry, Jiřího Lehovce a dalších. (Naia)

Radko

Prehľad č. filmovej avantgardy od 20 do 40. rokov 20. storočia. Pohľadom filmových teoretikov i praktikov. S minianketou, prítomnou len v prvej zo siedmich cca 8 minútových častí. Zrozumiteľne, s mnohými ukážkami filmov. Hoci, ak hľadám stopy avantgardy priamo v dokumente o nej, nachádzam ich najmä vo vstupoch filmového tvorcu Martina Čiháka. Na jeho komentáre som sa tešil najviac. Polemické, vášnivé, často kontroverzné. Hneď v úvode odstrelil kritikou adorovaného Andalúzskeho psa. Neskôr označil ako (filmovo) neschopných českých básnikov z 20. rokov, realizujúcich poetistické koncepcie filmu. Pri jeho slovách sa nenudíte. A tak to má pri, do určitej miery akademicko-intelektuálnom, dokumente byť. Pretože inak je to len poučovanie poučených. S jeho názormi sa dá nesúhlasiť, stotožniť, polemizovať. No sú vyslovené vášnivo, so zaujatím a znalosťou témy. Žiadne vycucance z prsta. Pozn.: V titulkoch je uvedené, že vystupoval i Otakar Vávra, o jeho filmoch sa ale len hovorilo, z režisérov boli v seriáli prítomní len Krejčík a Čihák. Ale možno mi len čosi ušlo. Pozn. II.: Pesnička "Já jsem u tebe..." od Kina Hovalešníček feat. Vrkavka, pod finálnymi titulkami, nemá chybu. ()