Komedie o Švédovi uvězněném v těle Fina. Mikko nenávidí všechno Finské – odjakživa chtěl být Švédem. Na okružní plavbě lodí narazí na švédského psychologa, který už má Švédska po krk a rozhodnou se pro vzájemnou výměnu identit. Mikko Virtanen věří, že je Švéd uvězněný v těle Fina. Protože cítí odpor ke všemu finskému, Švédsko je pro něj nebem na Zemi. Po setkání se sebevražedným švédským psychologem Mikaelem Andersonem se chopí příležitosti převzít jeho identitu. Tento snímek je komedie o kulturních rozdílech v severských zemích, jejich nacionalismu a v neposlední řadě také o předsudcích o našich sousedech. Zároveň je jasným důkazem toho, jak marné je snažit se utéct sám před sebou. (HBO Europe)

ing.man

Hezky zapletené to bylo :). Eště tak znát všechny ty reálie a bylo by to fajn. I výběr herců se mi líbil. Možná začnu pátrat víc po podobných filmech. Obsáhlost severské tvorby mě ale asi donutí zůstat v Čuchonsku. Ingmar Bergman má asi smůlu. :) ()

Facillitant

Když jsem se dívala na tenhle film, celkem jsem chápala, jak se hlavní hrdina cítí. O tom by se dalo vyprávět... No ale celou dobu jsem si říkala, že taková situace mohla vzniknout jen proto, že je to film. Neříkala jsem si, že bych se na to chtěla podívat ještě jednou, ale asi se na to ještě podívám. Inu, bylo taky moc pěkné slyšet finštinu mezi švédštinou (a vůbec, nejlepší byla ta scéna s finským vánočním jídlem :D). Čili to proto, že jsem pro finštinu nadšená. I když finské filmy... Wlastně se mi nikdy nijak moc nelíbily. Ale je docela možné, že změním názor. ()

Takaru

Neskutečně pozitivní upřímná podívaná. Film, který už z názvu dává tušit svojí výjimečnost. Film, který vám zaručeně zvedne i opravdu špatnou náladu. Rád bych znal reakce švédských a finských diváků. Takto si představuji kvalitní komedii určenou širokým masám, mám ale trochu strach, že je to jen mé zbožné přání. Zároveň si říkám, kde se to v těch Švédech neustále bere, že dokáží vytvářet takto originální, hřejivé a otevřené komedie, které ale současně jasně a s nadhledem reflektují celou řadu aktuálních témat v dané společnosti (krize identity, rodinné vztahy, vztahy sousedních zemí). Jonas Karlsson coby Mikael Andersson je jednoduše borec, kterému uvěříte i to, že je psycholog a možná i váš bratr nebo spíš nová nečekaná životní láska. "Uprchlík na malinové loďce" mi znovu dokázal, že je mi styl švédských komedií bližší než těch českých, a to je mám opravdu rád, což asi něco znamená, třeba jsem duší "Švéd", kdo ví. Každopádně i když to bylo místy ulítlé možná až příliš (transplantace ledvin), nemůžu dát méně jak 90%. Opravdu si nepamatuji, kdy naposledy jsem se tak upřímně zasmál, smál jsem tak moc až mi tekly slzy a chvílemi i krev z nosu, holt nachlazení a rýma si braly svojí daň. Prostě jedna veliká radost a možná i nová srdeční záležitost. PS: Na Fridu Hallgren bych se vydržel dívat až do skonání světa. ()

StandikK

Dvě hvězdičky dávám jenom kvůli tomu, že jsem se vydržel těch 93 minut dívat. Toto fakt měla být komedie??? To spíše psychologická slátanina. ()

Soldier_666

Nenucený a trefný humor mi tady opravdu chyběl, což je u komedie docela blbý. Těžko dedukovat jak by byl býval film natočen kdyby měli zesměšňovat Fiňaňi Švédy, podle řady finských snímku které jsem shlédl bych tipoval že o poznání líp. Přišlo mi to příliš umělé a spousty scén nedomyšlených. Čekal jsem víc - kdo šetří má za 3 ()