Přišel z rozděleného města

všetky plagáty
Dokumentárny / Krátkometrážny
Československo, 1962, 16 min

Václav Staněk, Jiří Nevřela, Marie Kubovská, Hans Wilhem - to vše jsou jména tajných agentů vyslaných západní, špionážní agentury za účelem získávání informací o životě v komunistickém Československu a zároveň se pokoušeli nenápadnými akcemi podvraceti klidný život obyvatel. Západní mocnosti se nevzdali a vyslali dalšího agenta - Ernesta Hochmana, jehož vyzbrojili do té doby nejmodernější technikou pro špionáž. Ani ona ovšem nezabránila bezpečnostním složkám ČSSR v dopadení Hochmana... Dokument je přesná rekonstrukce činnosti agenta západoněmecké špionáže na území ČSSR. (Doku CS)

Big Bear odpad!

Člověk by si řekl, že si naše komančovská propaganda po padesátých létech dala se západními agenty pokoj, ale tenhle pseudodokument točený jako rekonstrukce prý skutečné události mne vyvedl z omylu. Dozvíme se tak, že Berlín resp. jeho západní část okupovaná Brity, Frantíky a Američany není jen rejdištěm armád zlého západního světa, ale také různých špionážních agentur a rádií typu Svobodná Evropa... Z jedné takové tajné adresy byla dodána jednomu z agentů žijících u nás, ale navštěvujícím NSR nejnovější ,,nezachytitelná'' ultra moderní vysílačka. Za 30 sekund odvysílala desetiminutový záznam kódovaný jen pištěním v éteru..Agent měl podávat informace o síle vojsk, typech zbraní a i jinak rozvracet komunistické zřízení. . Jenže, naše kontrarozvědka jsou borci a tak vysílání nejen rozluštili, ale zjistili i místo odkud se vysílalo. Agent byl lapen a vysílačka opak už v rukou kontrášů (údajně) dále sloužila ke komunikaci se zlotřilým západem. tentokráte však proto aby mátla a dodávala nepravdivé informace... No, zkrátka propaganda jak poleno! Komentátor navíc vše komentuje tak vážným hlasem, že je to až k smíchu. Pokud je to pravda, pak je mi líto hlavně agenta, který byl jedním z tisíců dalších co se za vlastního nebezpečí snažili nahlodávat komačovský stát. ODPAD ()