Yesmeni se bouří

(festivalový názov)
  • USA The Yes Men Are Revolting

Autoportrét profesionálních buřičů, kteří se rozhodli bojovat proti aroganci a bezohlednosti korporací humorem a rafinovanými happeningy. Jsou proslulí falešnými tiskovými konferencemi, při nichž se před novináři věrohodně vydávají za představitele úřadů, korporací či lobbistických organizací a sdělují jejich jménem šokující informace. Účinným způsobem tak upozornili například na riskantní záměry společnosti Shell ohledně těžby ropy v Arktidě. Další z řady dokumentů o této svérázné dvojici je laděn více osobně. Ve chvíli, kdy se jeden z kousků příliš nevydaří a Yesmeni propadají skepsi, přichází na scénu známé hnutí Ocuppy Wall Street, které potvrzuje smysl jejich práce. (Jeden svět)

Harry_

Na Jednom světě jsem viděl řadu temných a depresivních dokumentů, kdy odcházíte rozčileni, smutní či zlomení, pokud si téma pustíte k tělu. Tento americký dokument, kterých se nepromítá IMHO mnoho, je jiný a proto jsem jej letos vybral. Je natočený s nadhledem a divácky atraktivně, asi hlavně pro domácí publikum. Ale asi takovou prezentaci Američané právě potřebují, aby pochopili, oč jde. Samotné téma, kvůli čemu aktivisté bojují, je totiž velmi jednoduché - globální oteplování. Podání je navíc povrchní, zjednodušující - CO2 je špatné, ropné a těžební společnosrti jsou špatné, větrná energie je super a Afrika nemá nic z našeho rozvoje. Dokument prostě není analytický, nečekejte informace o globálním oteplování. Získáte ale pohled na to, jak se také dá dělat aktivismus, nenásilně a s humorem. Na pozadí je ale tvrdá pravda, jako je třeba spojení čerta s ďáblem, o kterém bychom neřekli, že si mohou rozumět - Shell s Gaspromem chtějí těžit v Arktidě. 85 % za podání a odlehčení těžkého tématu. ()

mickom

U nás máme Ztohoven, v USA mají Yesmeny. Ti se například dostali pod falešnou identitou do přímého přenosu BBC, když se vydávali za tiskového mluvčího jedné korporace. Oceňuji zejména to, že tento dokument dává nahlédnout do jejich soukromí a umožňuje pochopit jejich motivace. Běžné dokumenty o dopadu klimatických změn na přírodu v jiných koutech planety (lidi z ní nevyjímaje) působí poněkud bezvýchodně, a tak je povzbuzující vidět někoho, kdo dokazuje, že nemusíme jen nečinně přihlížet. Těm, kterým stav světa není lhostejný, budiž Yesmeni příkladem. ()