Theeb

V otomanské provincii Hidžázu je jeden beduínský chlapec přinucen rychle dospět poté, co se během první světové války vydá na nebezpečnou cestu arabskou pouští ve snaze dovést britského důstojníka k jeho tajnému cíli. Arabská poušť v roce 1916. Snímek Theeb vypráví příběh jednoho chlapce, který se po smrti svého otce vydává na cestu k dospělosti. Když je poklidný život Theebova beduínského kmene narušen příchodem britského armádního důstojníka s tajným posláním, Theebův starší bratr Hussein souhlasí, že vojáka doprovodí na nebezpečné cestě přes arabskou poušť. Během výpravy jsou však přepadeni a Theeb i přes svůj velmi nízký věk rychle pochopí, že pokud chce zůstat naživu, musí dostát vlastnostem vlka, podle kterého byl pojmenován, a zakusit, co je to dospělost, důvěra i zrada. (Cinemax)

hansel97

Mě se teda Theeb moc nelíbil a utvrdil mě v tom hlavně konec, k hlavnímu malému hrdinovi jsem absolutně neměl žádné sympatie. Samozřejmě jsem mu přál, aby to přežil, ale ten konec mě nutil ho vidět spíš jinak. Možná je to tím, že nejsem zvyklý vídat děti, které okolností nutí se chovat jako dospělé a v tomhle smyslu je to silný film tématem. Ale zpracování je takové nudné a omšelé kromě kamery a pro nás exotické krajiny. Začátek byl nudný, prostředek mě bavil a konec zase nuda.... ()

dopitak

Skrz filmové plátno anebo v mém případě velkou obrazovku, to je jediný způsob, jak si dovolím pustit arabsky svět k sobě. A je to fascinující návštěva, protože přesně takový je i arabský svět Dýchnutí Cinema Mundi, který už bohužel není a který generoval filmy soutěžící o Oskara v zahraniční kategorii. Parádní je hlavně zvuk, tohle chce velký obraz a pořádný basák. Kdo touží po příběhové makačce na bednu, ať si pustí Matrix, jistě se mu z ní zakouří. Jednou za čas, kousek arabské země, to já můžu. Druhý jordánský koprodukční film mezi mými zhlédnutými. ()

J*A*S*M

(50th KVIFF) Krásná kamera, krásné pouštní prostředí. Dýchá z toho atmosféra Arábie, na Lawrence opravdu nejde nevzpomenout. V první polovině mě Theeb velmi bavil, putování britského důstojníka a jeho průvodců pouští, skrývání se před nepřáteli, má to náběh na napínavé pouštní dobrodružství. Bohužel vrchol filmu přijde zhruba v polovině stopáže ve scéně přepadení. Jak klesne počet postav, tak klesne i zábavnost, do konce jsem se pak spíše pronudil. 65 % ()

Hal_Moore

Mé první setkání s Jordánským filmem (nepočítám Wadjdu, kde bylo Jordánsko pouze jedním z koproducentů). Proti hrálo hned zpočátku několik faktorů - nevábný popisek, mírně nadprůměrné hodnocení, jednotvárně působící scény, téměř nuda prvních dvacet až pětadvacet minut. Očekával jsem tedy mizerný zážitek, avšak k tomu průměru se Theeb nakonec téměř dopracoval. Film je velice pomalý a jednotvárnost prostředí pocit roztahanosti jen umocňuje. Hlavní dětský představitel mě však donutil dokoukat snímek až do konce. Hlavně díky němu dávám alespoň 2 hvězdičky. ()

venca163

Tehdy: "Salám bratře. Pokoj a mír." - "Salám bratře, pokoj i vám." - ... - "Jaká byla cesta?" - "Náročná, náročná" - "Ano." - ... - "Jak se daří vašemu otci?" - "Je mrtvý." - "Hm, hm. Pokoj jeho duši." Dneska: "Waddup!!!" - "Yo, whats going on, man?" - ... - "How is it goin'?" - "Pretty chill, dawg" - "True, true" - ... - "How's the old man?" - "The fuck? He's dead, man" - "Oh, RIP bro." Theeb a jeho starší brácha (Saddam) Hussein vás ale spíš příjemně překvapí, dokonce i nějakou tou akcí. Železný osel ujede za den to co jezdec na velbloudu za 7 dní. (70%) ()

• Režisér filmu spoločne s producentom strávili pred začatím natáčania viac než rok medzi beduínmi v púšti. (MikaelSVK)
  • Natáčanie filmu prebiehalo na púšti v Jordánsku, na totožných miestach ako natáčanie veľkofilmu Lawrence z Arábie (1962). (MikaelSVK)
  • Napriek tomu, že natáčanie snímky začalo na jeseň, teploty sa pohybovali okolo 40-tich stupňov. Filmárom prácu sťažovali aj piesočné búrky, dážď či dokonca menšie povodne. (MikaelSVK)