Svět zítřka

(TV film)
  • Veľká Británia Tomorrow's World: A Horizon Special

Mezi čtyři oblasti vědy, které mění naši budoucnost, patří zkoumání vesmíru, biotechnologie, nanotechnologie a alternativní energie. Sledujte cestu několika moderních vynálezů z těchto odvětví od jejich vzniku až po uvedení do praxe... Objevování vesmíru se rozvinulo v 21. století, jedním z vědců je Peter Diamandis. Lunární program USA byl zastaven kvůli enormním nákladům přes 100 miliard dolarů. Diamandis začal hledat soukromé investory, aby mohl vesmírný program pokračovat. Inspiraci našel u Lindberga, který chtěl sólově přeletět Atlantik proto, aby vyhrál cenu. Proto v roce 2007 založil Diamandis Google Lunar X Prize, vesmírnou soutěž pro soukromé lety. 20 milionů dolarů dostane tým, který jako první úspěšně dopraví na Měsíc robota, který zde ujde 0,5 km a na Zemi pošle obrázky v HD kvalitě. Jedním z uchazečů je Moon Express z Kalifornie, jehož tým může využívat některá z volných vybavení NASA. Šéfem je Bob Richards. Testují vesmírný modul při simulaci letu a přistání na Měsíci, pracují na přistávacím mechanismu a miniaturním radarovém systému. Soutěž přitahuje mladé vědce a inženýry, v soutěži je celkem přihlášeno 25 týmů z 10 zemí světa. Zapojení soukromého sektoru však také znamená komerčnější využití. Z počátku se budou na Měsíc posílat roboti s vědeckým a komerčním nákladem. Pak přijde doba, kdy se budou zkoumat zdroje a možnost jejich převezení na Zem a poslední fází bude osídlování. Soutěž a příslib ceny je výborným hnacím a motivačním programem. Ekonomka Mariana Mazzucatoová studuje, jaké ekonomické síly inovace pohánějí. Role soukromého sektoru je silná, ale její základ je postaven na původním objevování vesmíru financovaným státy. Stejně je to s iPhony – mikročipy, GPS i dotykové displeje byly vyvinuty armádou a vládními složkami z veřejných peněz, bez nich by dodnes iPhone neexistoval. (TV Prima)