Německé tanky II. světové války - Panzer V - Panther

všetky plagáty
Veľká Británia, 2010, 62 min

Thomassi

Panther, pro mě nejlepší tank druhé světové války. Na to, že jich bylo vyrobeno kolem 6000, tak si dokázaly poradit možná s pětinásobkem hlavních konkurentů v podobě ruských T-34 a amerických tanků Sherman. Dokument sice nepodává nějaké nové informace, ale je přesto jinačí než ostatní. Zaměřuje se na různá nasazení Pantherů, třeba záznamy nasazení v rámci 5. tankové divize SS Wiking ke konci války jsou unikátní. Pro mě jednoznačně stoprocentní počin, stejně jako celý tento cyklus o německé tankové mašinérii. ()

Shakers

Pre mňa jeden z najlepších stredných tankov druhej svetovej vojny. Vývoj tanku za začal na základe slabších výsledkov nemeckých tankov proti sovietskym tankom T-34 a KV-1, ktoré boli lepšie ako všetky nemecké Panzery. Preto sa v roku 1941 navrhli prototypy na stredný tank Panther a ťažký tank Tiger. V júni 1942 spustili továrne výrobu a prvé Panthery dorazili k útvarom v januári 1943. Medzi prvými bola vyzbrojená 1. tanková divízia SS Leibstandarte SS Adolf Hitler. V polovicu roku 1943 slúžilo v nacistických jednotkách vyše 340 Pantherov. Unáhlená výroba vykazovala pár nedostatkov, v neskorších verziách sa ale podarilo tieto nedostatky odstrániť a časom sa tank Panther začal skutočne osvedčovať. Pre porovnanie uveďme boj, kde tankový pluk Bäke v niekoľko dennom boji proti dvom sovietskym tankovým práporom zničil vyše 265 tankov a stratil iba jedného Tigra a 4 Panthery. Na západnom fronte bola jeho nadradenosť ešte výraznejšia a s jeho pancierovaním a 75mm kánonom si nevedel dobre poradiť ani americký M4 Sherman. Celková výroba jedného s najlepších stredných tankov druhej svetovej vojny je okolo 6000 kusov. 95% - 5* ()

zekon

Tak hodnotím celou sérii dokumentů o tancích. Sem nikdo nic nenapsal tak budu první :) Vynikající dokument o něměckých obrněncích. Jen tam spousta neznámých záběrů a jen opravdu výjimečně se nějaký opakuje. Český komentář je neuvěřitelný, celkem ho lituju jak musel chrlit ta data :) Nečekal bych, že ještě nějaký dokument z 2.sv. ukáže něco víc než ostatní, tohle je důkaz kolik toho materiálu ještě je. A ono je to kupodivu více z pohledu Němců, o jejich taktikách a boji bez nějakých předsudků. Všechny tanky popsané dost podrobně, v rámci možností, a až na výjimky projde dokument to nejdůležitější. Skvělá práce. ()