Proti svojej krvi

• Česko Proti vlastní krvi (viac)

Tri generácie rodiny Cutlerovcov žijú ako vyhnanci v jednej z najbohatších častí Británie. Bývajú uprostred krásneho anglického sídla Gloucestershire v karavanovom tábore. Bezcielne sa flákajú, živia sa príležitostnými krádežami, pytliactvom, pobijú sa s každým, kto sa im nepáči. Neustále sa pohybujú na hranici zákona, okolie ich neznáša a polícia po nich tvrdo ide. Na čele klanu stojí Colby (Brendan Gleeson), ktorý pevnou rukou udržiava vo svojej kočovnej komunite tradičný životný štýl a zvyky. Colby by rád časom prenechal svoje vodcovstvo synovi, ale Chad (Michael Fassbender) nie je touto myšlienkou príliš nadšený. Chad sa totiž na svet pozerá inou perspektívou ako jeho otec a začína byť rozpoltený. Na jednej strane rodinná kočovná tradícia spojená s drsným životným štýlom. Na strane druhej, túžba vymaniť sa z tohto prostredia a zabezpečiť svojej rodine lepšiu budúcnosť. S tým je ale spojený konflikt s otcom, ktorý o ničom príliš nediskutuje a naviac pripravuje lúpežnú akciu, ktorej cieľom je honosný dom plný cenností. Chad zisťuje, že osud a možnosť voľby nemusia ležať v jeho vlastných rukách... (CinemArt SK)

Johnny.ARN

Anglickí cigáni a ich život. Prebývanie na vatrisku v karavanoch, naháňačky s fízlami a krádeže. Do toho despotická hlava rodiny, ktorej sa pokúša postaviť syn a začať vlastný život s rodinou mimo tohto začarovaného kruhu. Viac naháňačiek, viac nadávok a viac lepšej akcie a menej tých nezmyslených drístov a Gleesonovho kyslého ksichtu a bol by to silný snímok. Tak len ultraslabé 3 z 5 ()

Gilmour93

Travel and Conquer. Všichni si asi vzpomenou na Ritchieho pecku Snatch a přičinlivé podnikavce bez trvalého bydliště, co dávají k prodanému zboží pesy. Tady ale kočující byznysmen nechce něco tak triviálního, jako je nový karavan pro Má. On se chce zbavit vlivu Tá.. Adam Smith ku prospěchu věci až do samého konce netlačí na pilu nějaké osudovosti či tragiky a názorně předvádí, že Britové odjakživa uměli protlačit do sajrajtu sociálních dramat upřímnost a životní optimismus. A navíc, to ze tří čtvrtin irské duo Fassbender, Gleeson má moji neutuchající pozornost, i kdyby předčítalo z příbalového letáku Paralenu.. ()

gudaulin

Proti vlastní krvi přes slibné obsazení určitě není film, který by mohl soutěžit v kategorii trhák roku. Předpokládám, že v kinech se spíš mihne a pro diváky bude problém vidět ho na velkém plátně. Není to žádné neštěstí, tenhle biják je z rodu snímků, kterým stačí malá obrazovka, protože nestojí na tricích a výpravě. Vzpomínám si, jaký údiv způsobila u méně informovaných postava Brada Pitta coby bílého cigána v Podfu(c)ku. Ve Velké Británii cigánství nemá etnický rozměr, je to sociální kategorie, označení lidí žijících kočovným způsobem života a majících specifický hodnotový žebříček odlišný od zbytku populace. K travellers patří i hlavní hrdina snímku - na jedné straně nejnadějnější nástupce nezadržitelně stárnoucího šéfa klanu, který by měl jednou stanout v čele velkorodiny, na druhé straně čím dál zřetelnější a odvážnější rebel, který vidí, že je potřeba se přizpůsobovat rychle se měnícímu světu, chce vzdělávat své děti a říkat ne tam, kde mu tradice káže říkat ano. Jenže okolní svět o něj nijak zvlášť nestojí, síla předsudků i oprávněné nedůvěry dělá své. Pomocnou ruku před tlakem okolí umí poskytnout opět jenom velkorodina. Proti vlastní krvi je dílem sociální a psychologické drama, dílem i kriminálka s akčními prvky. Za dramatický útěk z místa loupeže by se nemusel stydět ani čistokrevný kriminální thriller. Celkový dojem: 70 %. ()

KevSpa

Britská nezávislá tvorba má pro mě nepopsatelné kouzlo především díky syrovosti, s níž tvůrci nahlížejí do světa (nejen) kriminálníků. Trespass Against Us není výjimkou. Když navíc vedle sebe (nebo proti sobě?) postavíte tak skvělé herce, jakými jsou Michael Fassbender a Brendan Gleeson, výsledkem je podívaná, která vám zaleze pořádně pod kůži. ()

mzss1

|64%| Nevěděl jsem, do čeho jdu, prostě jsem to zkusil. Ve finále jsem relativně spokojen, bylo to zase něco jiného - něco pro mě v oblasti filmového světa netypického a to oceňuji. Scénář, nápady – to vše mohlo být více bohatší, stopáž měla být delší – kdyby se tak stalo, mohlo by to dopadnout ještě lépe. Celý snímek sledujeme primitivní život kočovníků. Někdy jsem si říkal, že jsou úplně vylízaný a že většina jejich počínání nemá hlavu ani patu. Rozhodně jsem film vnímal s nadhledem a bral jsem ho takový jaký je. Očekával jsem, že se to bude nést tím klasičtějším pojetím, ale nevadí. I to finále mohlo být lepší, ale výrazné chyby zde nejsou, tak si nemůžu moc stěžovat. Herecké obsazení je výborné, Michael Fassbender a Brendan Gleeson si kradou film jen pro sebe – oba mě bavili. Takže, potenciál to mělo větší, takhle je to pouze jednorázová a mírně nadprůměrná záležitost, která za pozornost určitě stojí. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 9. září 2016 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (ČSFD)

PF 2017

PF 2017