Po stopách barbarů

• Veľká Británia Barbarians, Secrets of the Dark Ages
Veľká Británia, 2002, 3x50 min

Réžia:

Mark Elliott

Vandalové, Hunové, Gótové a další barbaři jsou dosud většinou lidí považováni za divoké a primitivní národy ničící vše, na co narazili. Byli tito lidé ale skutečně jen nekulturními divochy, nebo nám po sobě zanechali i něco pozitivního pro další vývoj v Evropě? (oficiálny text distribútora)

Spielbergo

karnifex to přesně vystihl, nesnáším "dokumenty", kde hlavním smyslem pořadu je víceméně zviditelnění průvodce, který je tam zcela očividně naprosto zbytečný, a který si hraje na nějakého Indiana Jonese a ze dvou třetin je tak pořad tvořen rádoby dramatickými záběry na něj samotného v určitém prostředí. ()

Richie1

Souhlas s komentáři karnifexa a Spielberga. Pořad slouží jen ke zviditelnění komentátora, který ostatně komentuje dost amatérsky a někdy i nesmyslně. Hlavně, že je všude vidět, v každém záběru. Také nesnáším rychlé (videoklipové) střídání záběrů. Některé záběry jsou v epizodě ukázány třeba 5x-6x, pořád dokola. Podstatných či zajímavých informací jsem se moc nedozvěděl, seriál mě začal nudit a po dvou epizodách jsem další pokračování vzdal. ()

karnifex

Tento formát dokumentů (který je dnes velmi oblíbený) mi příliš nevyhovuje: průvodce někam přijde (muzeum, archeologické naleziště, významná lokalita...), něco řekne (spíš střípky informací, jakoby je vybírá náhodně, bez nějakého hlubšího záměru, klouže po povrchu), do toho k tématu se vztahující záběry (více či méně podařené), pak se setká s odborníkem, kterého se na něco ptá (bohužel často nepokládá podstatné otázky, ale jen tak střílí okolo) a jde zase jinam, kde celý postup zopakuje (bez hledání hlubších souvislostí), takže výsledkem je jakási mozaika (či spíš torzo mozaiky), roztříštěnost, ve které není možné spatřit celek. ()